Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти Ўзбекистонга қиймати 4 миллион доллардан ортиқ инсонпарварлик юкини етказиб берди
Юк Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Санитария-эпидемиологик осойишталик агентлигига топширилади, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири ЖССТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси манбасига асосланиб.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг Европа минтақавий бюроси Бирдамлик ва COVID-19 га жавоб бериш глобал жамғармаси орқали ЖССТ Бош қароргоҳи томонидан харид қилинган, умумий қиймати 4 миллион АҚШ долларидан ортиқ ва умумий оғирлиги 85 тоннага яқин бўлган инсонпарварлик юкини COVID-19 пандемиясига жавоб чора-тадбирлари доирасида, ЖССТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси кўмагида, Ўзбекистон Республикасига етказиб берди.
Инсонпарварлик юкини жўнатиш икки босқичда амалга оширилди. 619 минг 400 та юз ҳимоя қалқончаси ва 2 миллион 176 минг дона жарроҳлик ниқобидан иборат биринчи жўнатма Тошкентга 8 июлда етказиб берилди. Навбатдаги кўмак эса пойтахтимизга 17 июль куни олиб келинди. ЖССТнинг бу галги ёрдами шахсий ҳимоя воситалари, жумладан, ҳимоя кўзойнаги (95 минг 200 дона), ҳимоя кийимлари (178 минг дона), жарроҳлик ниқоблари (12 минг дона), KN95 респиратор ниқоблари (1 миллион 64 минг дона)дан иборат.
Қайд этиш жоиз, ушбу инсонпарварлик юки Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти томонидан Ўзбекистонга кўрсатилаётган ёрдамнинг бир қисмидир.

В Узбекистан доставлен гуманитарный груз ВОЗ более чем на 4 млн долларов
Европейское региональное бюро Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) при содействии Представительства ВОЗ в нашей стране доставили гуманитарный груз в Узбекистан, закупленный Штаб-квартирой организации через глобальный Фонд солидарности и реагирования на COVID-19 на сумму более 4 млн долларов и весом около 85 тонн, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации Представительства ВОЗ, груз, поступивший 17 июля будет передан Агентству санитарно-эпидемиологического благополучия при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан.
Отметим, что отгрузка была произведена в два этапа. Первая партия прибыла в Ташкент 8 июля текущего года и включила в себя свыше 619 тысяч защитных экранов для лица и более 2,1 миллиона штук хирургических масок.
Вторая партия состоит из средств индивидуальной защиты, в том числе защитных очков (95,2 тысячи штук), защитных халатов (178 тысячи штук), хирургических масок (12 тысяч штук), респираторных масок KN95 (1 миллион штук).