Ўзбекистон Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиши бўйича Идоралараро комиссия ва музокаралар олиб бориш гуруҳининг қўшма мажлиси бўлиб ўтди
Жаҳон савдо ташкилоти билан ишлаш бўйича Идоралараро комиссия ва Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига кириши бўйича музокаралар олиб бориш гуруҳининг видеоконференция шаклида қўшма мажлиси бўлиб ўтди. Мажлисни комиссия раиси, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Сардор Умурзоқов олиб борди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги манбасига асосланиб.
Мажлисда ЖСТга аъзо мамлакатлар билан икки томонлама музокараларга тайёргарликнинг бориши кўриб чиқилди.
Жорий йил 7 июль куни ЖСТга аъзо 60 дан ортиқ мамлакат вакиллари иштирок этган Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиши бўйича Ишчи гуруҳининг тўртинчи йиғилиши муваффақиятли ўтказилганлиги қайд этилди.
Йиғилиш якунлари бўйича 23 давлат вакиллари ва ЖСТ Бош директорининг ўринбосари А.Вулф Ўзбекистонни Ташкилотга киришини қўллаб-қувватлашга тайёрлиги ҳақида баёнот бергани унинг алоҳида аҳамиятга эга эканидан далолат беради.
Экспертларнинг фикрича, Ташкилот тарихида илк бор 15 йиллик танаффусдан сўнг музокаралар жараёнини қайта бошлаган Ишчи гуруҳнинг биринчи йиғилишидаёқ ЖСТга аъзо мамлакатлар томонидан Ўзбекистоннинг Ташкилотга кириши бўйича Ишчи гуруҳ маърузасининг асоси ҳисобланган Фактологик хулосани тайёрлаш босқичига ўтиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Мажлис давомида ЖСТга аъзо мамлакатлар билан товар ва хизматларнинг бозорларга чиқиши бўйича икки томонлама музокараларга тайёргарликнинг бориши ҳақида маълумот берилди.
Тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларига стратегик ҳужжатларни ўз вақтида шакллантириш, ваколатли ходимлар ва мутахассисларни жалб этиш, ЖСТга аъзо мамлакатларнинг саволларига жавоб бериш учун зарур маълумотларни тўплаш мақсадида музокараларга сифатли тарзда ҳар томонлама тайёргарлик кўриш зарурлиги ҳақида кўрсатма берилди. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги тайёргарлик жараёнини мувофиқлаштиради ва унинг доимий мониторингини олиб боради.
Мажлис якунида Ўзбекистоннинг ЖСТга кириши юзасидан музокараларнинг кейинги босқичига ўтиш бўйича чора-тадбирлар тасдиқланди, аниқ режалар белгилаб олинди ва бу жараёнда устувор вазифалар қайд этилди.

A joint session of the Interdepartmental Commission for the work with the WTO and the Group of Negotiations
July 21 this year was marked by the joint session of the Interdepartmental Commission for the work with the WTO and the Group of Negotiations on Uzbekistan's accession to the World Trade Organization via video-conferencing. Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan S. Umurzakov headed the meeting as the Chairman of the Commission.
The meeting considered the progress in the bilateral negotiations with the WTO member-countries.
The participants noted the successful holding of the 4th meeting of the Working Group on the accession of the Republic of Uzbekistan to the World Trade Organization on July 7 this year involving representatives of more than 60 WTO member-countries.
The significance of this meeting is also evidenced by the fact that 23 countries and the WTO top officials represented by Deputy Director General A. Wolff made a statement on the support of Uzbekistan in its accession to the WTO.
According to the experts, the WTO member countries decided to directly start making an Evidential Summary being the basis of the Report of the Working Group on Uzbekistan's accession to the WTO for the first time in the history of the Organization during the 1st meeting of the Working Group since the resumption of the negotiations after a 15-year pause.
During the meeting, the participants heard the information on the preparation for the bilateral negotiations with WTO member countries on access to the market for goods and services.
The heads of the relevant ministries and departments received instructions to organize high-quality and comprehensive preparation for negotiations with a view to duly preparation of strategic documents, involvement of competent employees and specialists, and the collection of the necessary information to answer the questions of the WTO member countries. The Ministry of Investment and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan will coordinate and regularly monitor the preparation process.
The meeting resulted in the approval of plans of measures to transit to the next stage of negotiations on the accession of Uzbekistan to the WTO, certain plans priority tasks for this process.