Сурхондарё вилоятида инвестицион лойиҳаларнинг амалга оширилишини мониторинг қилишнинг янги тартиби жорий этилади
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Сардор Умурзоқов раислигида видеоконференция шаклида Ишчи гуруҳнинг вилоятга яқинда бўлиб ўтган ташрифи давомида ҳудудий ривожланиш дастурини қайта кўриб чиқиш ва янги инвестиция лойиҳаларини шакллантириш бўйича берилган топшириқлар бажарилишининг мониторингига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги манбасига асосланиб.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги сайти хабарига кўра, Ишчи гуруҳнинг Сурхондарё вилоятига ташрифи давомида вилоят, туман ва шаҳарларининг ресурс ва инвестициявий салоҳиятининг чуқур таҳлили ҳар бир лойиҳанинг иқтисодий мақсадга мувофиқлиги, рентабеллиги ва ҳудуднинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишига таъсирини баҳолашга имкон берди.
Йиғилиш давомида тармоқ идоралари, тижорат банклари ва маҳаллий давлат ҳокимияти органлари раҳбарларига ҳар бир амалга оширилаётган лойиҳанинг алоҳида режа-жадвалини ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш вазифаси юклатилди.
Бундан ташқари, 2020 йил охирига қадар ишга тушириладиган 832 та инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун зарур кредит ресурслари, ер майдонлари, бўш турган бино ва иншоотларни жорий йилнинг 1 сентябргача ажратилиши, 2021 йилнинг биринчи ярмида ишга тушириладиган 288 та лойиҳа учун эса — жорий йилнинг 1 октябригача ажратилишини таъминлаш топширилди.
Ушбу лойиҳаларни сифатли ва ўз вақтида амалга оширилишини таъминлаш мақсадида туман ва шаҳарлар секторлари раҳбарларини жалб қилган ҳолда янги мониторинг тизимини жорий этиш белгиланди. Ушбу тизим асосида «Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг тармоқ бошқармалари – тармоқ ҳўжалик бирлашмалари - тижорат банклари – туман (шаҳар) секторлари» бўғинидаги масъул раҳбарларнинг доимий ўзаро ҳамкорлиги ўрнатилади.
Соҳалар бўйича раҳбарлар масъулиятининг белгиланиши ҳам тадбиркорлар дуч келаётган муаммоларга тезкор жавоб беришга ёрдам беради.
Хусусан, сектор раҳбарлари ер участкаларини ажратиш, қурилиш учун рухсат олиш ва муҳандислик-коммуникация тармоқларига уланишда бевосита ёрдам беради. Кредит ресурсларини ўз вақтида ажратишга тижорат банклари раҳбарлари масъул бўлади.
Тармоқ бошқармалари ва ҳўжалик бирлашмаларининг раҳбарлари лойиҳаларни ўз вақтида ишга тушириш, ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш ва янги ташкил этилаётган корхоналарнинг ҳўжалик фаолияти билан боғлиқ бошқа масалаларни ҳал қилиш бўйича жавобгар бўлишади.
ИТСВнинг тегишли таркибий бўлинмалари лойиҳа амалга оширилишининг умумий мониторингини олиб боради, шунингдек, технологик ускуналар ва чет эллик мутахассисларни Ўзбекистонга юборишда амалий ёрдам кўрсатади.
Бундан ташқари, йиғилишда сектор раҳбарлари манзилли равишда аниқ лойиҳаларга бириктирилди. Жумладан, туман ва шаҳарлар ҳокимлари — 2,6 триллион сўмлик 495 та лойиҳага, туман ва шаҳар прокурорлари — 3,3 триллион сўмлик 350 та лойиҳага, ички ишлар органлари раҳбарлари — 4,3 триллион сўмлик 402 та лойиҳага, солиқ органлари раҳбарлари — 1,8 триллион сўмлик 274 та лойиҳага жавобгарлиги белгиланди.
Сектор раҳбарлари янги ишлаб чиқариш объектларини белгиланган муддатларда ишга тушириш мақсадида тадбиркорлар ва инвесторларга барча зарур ёрдамни кўрсатадилар.
Шунингдек, йиғилиш давомида вилоятдаги иқтисодий ўсиш «драйверларидан» тўлиқ фойдаланиш ва устувор йўналишларда қўшимча инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш бўйича топшириқларнинг бажарилиши таҳлил қилинди.

В Сурхандарьинской области внедряется новая система мониторинга инвестиционной деятельности
Под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Сардора Умурзакова в формате видеоконференции было проведено совещание, посвященное мониторингу выполнения поручений по пересмотру программы регионального развития и формированию новых инвестиционных проектов, данных в ходе недавнего визита рабочей группы в Сурхандарьинскую область, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на пресс-службу МИВТ.
Глубокий анализ ресурсного и инвестиционного потенциалов районов и городов области позволил произвести оценку каждого проекта по критериям экономической обоснованности, рентабельности и влияния на социально-экономическое развитие региона.
В ходе совещания перед руководителями отраслевых ведомств, коммерческих банков и органов местной власти была поставлена задача выработать и утвердить отдельные планы-графики по каждому реализуемому проекту.
При этом в рамках реализации 832 инвестиционных проектов, вводимых в эксплуатацию до конца 2020 года, было поручено обеспечить выделение необходимых кредитных ресурсов, земельных участков, пустующих зданий и сооружений в срок до 1 сентября текущего года, а по 288 проектам, вводимым в эксплуатацию в первой половине 2021 года, – в срок до 1 октября текущего года.
В целях обеспечения качественной и своевременной реализации данных проектов было поручено внедрить принципиально новую систему мониторинга с привлечением руководителей секторов районов и городов, принцип которой будет заключаться в постоянном взаимодействии ответственных руководителей в связке «отраслевые управления Министерства инвестиций и внешней торговли – отраслевые хозяйственные объединения – коммерческие банки – сектора районов (городов)».
Разделение сфер ответственности также поможет оперативно реагировать на возникающие перед предпринимателями проблемы.
В частности, руководители секторов будут непосредственно оказывать содействие в выделении земельных участков, получении разрешений на строительство и подключении к инженерным сетям коммуникаций.
Руководители коммерческих банков будут ответственны за своевременное выделение кредитных ресурсов.
Руководители отраслевых ведомств и хозяйственных объединений будут отвечать за своевременный ввод проектов в эксплуатацию, запуск производств и решение других вопросов, связанных с хозяйственной деятельностью вновь создаваемых предприятий.
Соответствующие структурные подразделения МИВТ будут осуществлять общий мониторинг реализации проекта, а также оказывать практическое содействие в отправке в Узбекистан технологического оборудования и зарубежных специалистов.
Помимо этого, было проведено адресное закрепление руководителей секторов за конкретными проектами: хокимы районов и городов закреплены за 495 проектами стоимостью 2,6 триллиона сумов, прокуроры районов и городов – за 350 проектами стоимостью 3,3 триллиона сумов, руководители органов внутренних дел – за 402 проектами стоимостью 4,3 триллиона сумов, а руководители налоговых органов – за 274 проектами стоимостью 1,8 триллиона сумов. Руководители секторов будут оказывать всемерную поддержку предпринимателям и инвесторам с целью ввода новых производственных мощностей в эксплуатацию в обозначенные сроки.
Также было изучено исполнение поручений по полноценному задействованию драйверов экономического роста региона и выработке дополнительных инвестиционных проектов в приоритетных направлениях.