Ҳаво совутиш мосламаларни ишлаб чиқариш бўйича дунёдаги етакчи компания Ўзбекистон билан ҳамкорлик қилишга қизиқиш билдирмоқда
Мамлакатимизнинг Деҳлидаги элчихонаси пайшанба куни «Symphony Limited» компаниясининг асосчиси, раиси ва бошқарувчи директори Ачал Бакери билан видеоконференция шаклида музокара ўтказди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Онлайн-мулоқот чоғида ҳинд компанияси раҳбарига Ўзбекистоннинг сармоявий салоҳияти ва мамлакатда хорижий сармоядорлар учун яратилган қулай шарт-шароитлар, шу жумладан ишлаб чиқариш лойиҳаларини амалга оширишнинг устувор жиҳатлари ҳақида батафсил маълумот берилди.
А. Бакерининг таъкидлашича, у Ўзбекистоннинг улкан салоҳияти ҳақида яхши хабардор. Илгари республикага бир неча бор ташриф буюрган. Ҳиндистон компанияси раҳбари мамлакатимиз билан ҳамкорлик қилиш учун қулай имкониятлар ҳақида фикр билдирар экан, «Ўзэлтехсаноат» уюшмаси билан амалий ҳамкорлик ўрнатиш, хусусан, ҳаво совутиш мосламаларининг айрим турларини ҳамкорликда ишлаб чиқаришни йўлга қўйишга тайёрлигини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, МДҲ ва Афғонистоннинг улкан бозори Марказий Осиёнинг қоқ марказида жойлашган Ўзбекистонда ишлаб чиқариш қувватларини жойлаштириш учун яхши рағбат ҳисобланади.
У «Ўзэлтехсаноат» уюшмаси раҳбарияти ва маҳаллий ишлаб чиқарувчилар билан музокаралар ўтказиш, сармоядорлар учун яратилган шароитлар билан яқиндан танишиш мақсадида Ўзбекистонга бориш ниятида эканини билдирди. Пандемия билан боғлиқ карантин чекловлари олиб ташланишига қадар, Ўзбекистон электротехника саноати корхоналари уюшмаси раҳбарияти билан онлайн видеоконференциялар орқали маълумот алмашишни давом эттириш тўғрисида келишувга эришилди.
«Symphony Limited» компанияси 1988 йилда ташкил этилган бўлиб, у турар жой, тижорат ва саноат корхоналари учун дунёдаги энг йирик ҳаво совутгичлар ишлаб чиқарувчилар қаторига киради. Компания маҳсулотлари 60 дан ортиқ мамлакатнинг бозорларида мавжуд. Шунингдек, Ҳиндистон, Австралия, Хитой, Мексика ва АҚШда 14 та заводга эга.

Один из мировых лидеров по производству воздухоохладительных систем проявляет интерес к сотрудничеству с Узбекистаном
Посольство нашей страны в Дели в четверг провело переговоры с основателем, председателем и управляющим директором индийской компании «Symphony Limited» Ачалом Бакери в формате видеоконференции, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
В ходе переговоров руководитель индийской компании был подробно информирован об инвестиционном потенциале Узбекистане и создаваемых в стране благоприятных условиях для иностранных инвесторов, в том числе преимуществах реализации производственных проектов.
А.Бакери сообщил, что знает о большом потенциале Узбекистана не понаслышке – он ранее неоднократно посещал республику. Выражая мнение о благоприятных возможностях сотрудничества с нашей страной, глава индийской компании проявил готовность к налаживанию практического взаимодействия с Ассоциацией «Узэлтехсаноат», в частности обсудить возможность налаживания совместного выпуска некоторых видов воздухоохладительных устройств. С его слов, огромные и емкие рынки пространства СНГ и Афганистана - хороший стимул для развертывания производственных мощностей в Узбекистане, находящемся в самом центре региона Центральной Азии.
Он намерен посетить Узбекистан с целью проведения переговоров с руководством Ассоциации «Узэлтехсаноат» и местными производителями, ознакомиться с соответствующими условиями на месте. До снятия карантинных ограничений в связи с пандемией достигнута договоренность о продолжении обмена мнениями и информацией с руководством национальной Ассоциации электротехнических предприятий в режиме онлайн-видеоконференций.
Компания «Symphony Limited» основана в 1988 году и является крупнейшим в мире производителем бытовых, коммерческих и промышленных воздухоохладителей. Присутствует на рынках более чем 60 стран. Имеет 14 производственных предприятий в Индии, Австралии, Китае, Мексике и США.