Ўзбекистон ва Эрон: ҳамкорликни кучайтириш йўлидаги саъй-ҳаракатлар бирлашмоқда
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари С.Умурзоқов Эрон Ислом Республикасининг Иқтисодий масалалар бўйича вице-президенти М.Наҳавандиан билан видеоконференцалоқа шаклида музокаралар ўтказди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги хабарида келтирилишича, томонлар пандемиянинг мамлакатларимиз иқтисодиётига таъсирини юмшатишда ҳамкорлик, Ўзбекистон – Эрон савдо-иқтисодий, инвестициявий, молиявий-техник, транспорт ва логистика соҳаларида шерикликнинг долзарб масалаларини муҳокама қилди.
Мулоқот чоғида инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш масаласига алоҳида эътибор қаратилди: Ўзбекистон – Эрон қўшма корхоналари сони ортиб бораётгани қайд этилди. Ўтган йил давомида улар сони 1,5 бараварга кўпайди.
Тадбирда Ўзбекистон ва Эрондан ҳамкорларни қишлоқ хўжалиги, электр энергияси, кимё ва нефть-кимё соҳаларида саноат кооперациясини ташкил қилишга фаол жалб қилишга келишиб олинди.
Эрондаги "Киш", "Чобаҳор", "Арас" эркин иқтисодий зоналари билан Ўзбекистоннинг "Навоий" ва "Ангрен" эркин иқтисодий зоналари ўртасида саноат кооперацияси асосида муваффақиятли ҳамкорликни йўлга қўйиш истиқболлари кўриб чиқилди.
Суҳбат давомида икки томонлама савдо-иқтисодий муносабатларни ривожлантириш йўналишлари атрофлича таҳлил қилинди. Икки мамлакатнинг қулай географик жойлашуви ва ривожланган транспорт инфратузилмаси ўзаро савдо ҳажмини ошириш имконини бериши таъкидланди. Ўзбекистон билан Эрон ўртасида 1993 йилда имзоланган “Имтиёзли савдо тўғрисидаги битим”нинг янги таҳририни ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди.
Шунингдек, икки мамлакатнинг транзит салоҳиятидан янада самарали фойдаланиш учун янги имкониятлар яратиш, Эрон билан Ўзбекистонни боғловчи транспорт йўлаклари орқали юк ташиш ҳажмини ошириш мақсадида транспорт ва логистика соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш каби режалар муҳокама қилинди.
Музокаралар натижасида жорий йилнинг иккинчи ярмида савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар, илмий-техникавий ҳамкорликни ривожлантириш бўйича Ўзбекистон – Эрон ҳукуматлараро комиссиясининг йиғилишига тайёргарлик кўриш ишларини бошлашга қарор қилинди. Тадбирнинг ўтказилиши икки томонлама алоқаларни мустаҳкамлаш ва ўзаро манфаатли ташаббусларни амалга оширишга янги туртки беради.
Шу муносабат билан муҳокама этилган ҳамкорлик йўналишларини амалга ошириш бўйича қўшма ишчи гуруҳи тузиш тўғрисида қарор қабул қилинди. Ишчи гуруҳ аъзолари Эрон томони билан эришилган келишувларни сифатли ва ўз вақтида амалга оширишнинг ўзига хос механизмларини назарда тутувчи биргаликда амалга ошириладиган “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқадилар.

Узбекистан и Иран создают рабочую группу по реализации договоренностей по конкретным направлениям сотрудничества
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Сардор Умурзаков вчера в формате видеоконференцсвязи провел переговоры с вице-президентом по экономическим вопросам Исламской Республики Иран Мохаммадом Нахавандианом, на которых обсуждались актуальные вопросы сотрудничества в целях смягчения последствий пандемии на экономики двух стран, а также перспективы узбекско-иранского торгово-экономического, инвестиционного, финансово-технического и транспортно-логистического партнерства, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на пресс-службу МИВТ.
В ходе переговоров значительный акцент был сделан на расширении инвестиционного сотрудничества: отмечено, что динамика увеличения количества совместных узбекско-иранских предприятий показывает устойчивый рост – за последний год их количество выросло в 1,5 раза. Была достигнута договоренность об активном привлечении потенциальных узбекских и иранских партнеров к промышленной кооперации по таким направлениям, как сельское хозяйство, электроэнергетика, химическая и нефтехимическая отрасли.
Запланировано налаживание тесного взаимодействия Торгово-промышленных палат двух стран, направленное на выработку конкретных предложений по сотрудничеству представителей бизнес-сообществ Узбекистана и Ирана.
Отдельно были рассмотрены перспективы налаживания сотрудничества и основе промышленной кооперации между свободными экономическими зонами «Киш», «Чобахор», «Арас» в Иране и «Навои», «Ангрен» - в Узбекистане.
В торгово-экономической сфере определены благоприятные факторы для наращивания объемов взаимной торговли, в частности географическая близость двух стран и наличие развитой транспортной инфраструктуры. Обсуждены вопросы, связанные с разработкой и согласованием в новой редакции «Соглашения о преференциальной торговле», подписанного между Узбекистаном и Ираном в 1993 году.
Отдельно были обсуждены дальнейшие шаги по расширению сотрудничества в транспортно-логистической сфере, в том числе создание новых возможностей для более эффективного использования транзитного потенциала двух стран и наращивания объемов грузоперевозок через связывающие Иран и Узбекистан транспортные коридоры.
По итогам переговоров достигнута договоренность начать подготовку к проведению заседания узбекско-иранской Межправительственной комиссии по развитию торгово-экономического, культурно-гуманитарного и научно-технического сотрудничества во второй половине текущего года.
Принято решение о создании совместной рабочей группы по продвижению и реализации обсужденных направлений сотрудничества. Членами рабочей группы будет разработана совместная «Дорожная карта», предусматривающая конкретные механизмы по качественной и своевременной реализации договоренностей, достигнутых с иранской стороной.