Германиядан Ўзбекистонга инсонпарварлик ёрдами келди
Мамлакатимизнинг Германиядаги элчихонаси ташаббуси билан «Friedensdorf International» халқаро хайрия ташкилоти билан ҳамкорликда Ўзбекистоннинг тиббий ва ижтимоий муассасаларини коронавирусга қарши курашишда қўллаб-қувватлаш, шу жумладан, техноген фалокатдан азият чеккан Сирдарё вилоятига ёрдам беришга қаратилган инсонпарварлик акцияси ўтказилди, деб хабар беради «Дунё» АА мухбири.
Акция доирасида тўпланган тиббиёт жиҳозлари, ногиронлар аравачалари, дори-дармонлар, турли хил тиббиёт асбоб-ускуналари, материаллар ва ҳимоя воситаларидан иборат умумий оғирлиги 2,8 тоннадан ортиқ бўлган гуманитар юк Ўзбекистонга юборилди. Инсонпарпарварлик кўмаги 27 июль куни «Uzbekistan Airways» АЖ чартер рейси билан Франкфурт-Майн шаҳридан Тошкентга етказиб берилди.
Гуманитар юк «Соғлом авлод учун» жамоат фонди номига юборилди. Фонд Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан келишилган ҳолда инсонпарварлик ёрдамининг тўғри тақсимланишини таъминлайди.
«Friedensdorf International» халқаро хайрия ташкилоти 1967 йил ташкил этилган. У ҳозирда дунёнинг 35 дан ортиқ мамлакатида фаолият юритади. 12 ёшгача бўлган бемор болаларни даволаш ва реабилитация қилишда ёрдам бериш ташкилотнинг асосий вазифаси ҳисобланади. Ташкилот ҳар йили Германия клиникаларида дунёнинг турли мамлакатларидан келган 1 минг 500 дан ортиқ болани бепул даволайди ва реабилитация қилади.
«Friedensdorf International» ва «Соғлом авлод учун» жамғармаси 2002 йилдан бери Ўзбекистоннинг Германиядаги элчихонаси билан муваффақиятли ҳамкорлик қилиб келмоқда. Ўтган давр мобайнида, “Friedensdorf International” ёрдамида 300 дан ортиқ ўзбекистонлик бола Германияда бепул даволанди.
Бундай тадбирлар йилига икки марта ўтказилади. Даволаниш ва реабилитация курсларидан ўтган болалар ўз ватанига қайтиб келади ва яна даволанишга муҳтож болалар Германияга юборилади. Айни пайтда ўзбекистонлик 16 нафар бола Германиянинг турли клиникаларида даволанмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2019 йил 20-23 январь кунлари Германияга расмий ташрифи доирасида «Friedensdorf International» халқаро хайрия ташкилоти мамлакатимиз болалари саломатлигини сақлашда фаол иштирок этгани учун Ўзбекистон Республикасининг II даражали «Соғлом авлод учун» ордени билан мукофотланган эди.
«Friedensdorf International» мазкур инсонпарварлик юки билан бир қаторда Германияда даволанган ўзбекистонлик болалар учун махсус дори-дармонларни ҳам юборди.
«Friedensdorf International» гуманитар лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси Клаудия Пеппмюллер, «Дунё» ААнинг Берлиндаги мухбирига берган интервьюсида коронавирус пандемияси билан боғлиқ чекловлар туфайли юзага келган қийинчиликларга қарамай, мазкур инсонпарварлик акцияси амалга оширилганидан мамнунлигини айтди.
— Ҳозирги вақтда коронавируснинг тарқалиши туфайли бутун дунё мураккаб аҳволда. Кўплаб мамлакатлар эса жуда қийин вазиятга рўбарў келди, — деди у. — Ушбу муаммо Ўзбекистонга ҳам таъсир кўрсатмоқда. Бундан ташқари, Сирдарёда сув омбори тўғонининг ўпирилиши билан боғлиқ табиий офат юзага келди. Ушбу табиий офат натижасида кўплаб одамлар уй-жойсиз қолди ва пандемия келтириб чиқарган оғир муаммоларни янада кучайтирди.
Биз ўзбек халқи билан бирдамликни ҳис қилмоқдамиз ва шунинг учун ёрдамга муҳтож одамларга ёрдам бериш учун ҳамкоримиз «Соғлом авлод учун» жамғармасига инсонпарварлик ёрдамини юборишга қарор қилдик. ,из бундай қийин вазиятда Ўзбекистон элчихонаси ва бошқа шерикларимиз билан биргаликда инсонпарварлик юкини йиғиб, Ўзбекистонга юборганимиздан фахрланамиз.

В Узбекистан прибыл гуманитарный груз из Германии
По инициативе Посольства нашей страны в Германии совместно с международной благотворительной организацией «Friedensdorf International» осуществлена гуманитарная акция, направленная на поддержку медико-социальных учреждений Узбекистана в их борьбе с коронавирусом, в том числе в Сырдарьинской области, пострадавшей от техногенной катастрофы, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В частности, в республику прибыл гуманитарный груз медицинского назначения общим весом свыше 2,8 тонны, состоящий из хирургических инструментов, инвалидных колясок, медикаментов, различных медицинских приборов, принадлежностей, материалов и защитных средств. Доставка груза в Ташкент осуществлена 27 июля чартерным авиарейсом АО «Uzbekistan Airways» из Франкфурта-на-Майне.
Гуманитарный груз направлен в адрес Международного неправительственного благотворительного фонда «Соглом авлод учун», который, по согласованию с Министерством здравоохранения Узбекистана обеспечит его соответствующее распределение.
Следует отметить, что международная благотворительная организация «Friedensdorf International» была основана в 1967 году и в настоящее время осуществляет свою деятельность более чем в 35 странах мира. Основная задача организации – оказание помощи в лечении и реабилитации больных детей до 12 лет. Ежегодно она организует бесплатное лечение и реабилитацию свыше 1500 раненых и больных детей со всех концов мира в клиниках Германии.
«Friedensdorf International» и Фонд «Соғлом авлод учун» являются партнерами и осуществляют успешное сотрудничество при поддержке Посольства Узбекистана в Германии с 2002 года. За этот период с помощью «Friedensdorf International» более 300 детей из Узбекистана получили бесплатное лечение в Германии.
Такие акции проводятся два раза в год - прошедшие лечение и реабилитацию дети возвращаются на родину, а нуждающиеся в лечении – доставляются в Германию. В настоящее время 16 детей из Узбекистана получают лечение в различных немецких клиниках.
В рамках официального визита Президента Шавката Мирзиёева в ФРГ 20-23 января 2019 года «Friedensdorf International» за активное участие в охране здоровья детей нашей страны была награждена орденом «Соглом авлод учун» II степени.
Вместе с нынешним гуманитарным грузом «Friedensdorf International» направила также специальные медикаменты, предназначенные для узбекских детей, прошедших лечение в Германии в рамках последней благотворительной акции. Врачами немецких клиник, где было организовано лечение, индивидуально для каждого ребенка выписаны медикаменты, необходимые для полного восстановления здоровья.
В беседе с корреспондентом ИА «Дунё» в Берлине координатор гуманитарных проектов «Friedensdorf International» Клаудиа Пеппмюллер от имени организации выразила удовлетворение тем, что, несмотря на существующие сложности, вызванные действующими из-за пандемии коронавируса ограничениями, удалось осуществить эту гуманитарную акцию:
- В настоящее время в связи с распространением коронавируса весь мир пребывает в напряженном состоянии, и ситуация во многих странах остается достаточно сложной. Эта проблема затронула и Узбекистан, где к тому же произошла катастрофа, связанная с разрушением дамбы водохранилища, которая оставила многих без домов и обострила и без того нелегкие проблемы, возникшие из-за пандемии вируса.
Мы чувствуем солидарность с узбекистанцами, и поэтому решили направить в адрес нашего партнера – Фонда «Соглом авлод учун» гуманитарный груз, чтобы помочь людям, нуждающимся в помощи. Всем известно, что сейчас в связи с отсутствием авиасообщения непросто полететь из одной страны в другую. Поэтому мы чрезмерно гордимся тем, что совместно с Посольством Узбекистана и другими нашими партнерами смогли в этот сложный момент собрать и отправить в Узбекистан этот гуманитарный груз.