ЕИ Дeлeгацияси раҳбари Ўзбекистондаги миссиясини тугатаяпти
Бугун Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов мамлакатимиздаги миссиясини якунлаётган Европа Иттифоқининг Ўзбекистон Республикасидаги Делегацияси раҳбари, элчи Эдуардс Стипрайсни қабул қилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Ўзбекистон ва ЕИ ўртасидаги сиёсий, иқтисодий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари тўғрисида фикр алмашилди.
Томонлар бўлажак қўшма тадбирлар жадвали, жумладан Тошкент шаҳрида Марказий Осиё минтақасида муштаракликни ва барқарор ривожланишни мустаҳкамлаш бўйича «Европа Иттифоқи – Марказий Осиё» вазирлар конференциясини ўтказиш масаласини кўриб чиқди.
Савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорлик, иқтисодиёт тармоқларини рақамлаштириш, илм-фан ва маданият жабҳаларидаги ҳамда таълим соҳасидаги муносабатларни мустаҳкамлашга оид амалий масалалар ечимига қаратилган инвестицион лойиҳалар ва дастурларни амалга оширишда ЕИ иштирокининг муҳим аҳамияти таъкидланди.
2019 йил якунларига кўра 4 миллиард АҚШ долларини ташкил этган ўзаро савдо айланмаси ҳажмларини янада оширишнинг зарурлиги қайд этилди.
Суҳбат охирида Вазир ЕИ Делегацияси раҳбарига самарали фаолияти ҳамда Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасидаги дўстона алоқаларни мустаҳкамлашга қўшган салмоқли ҳиссаси учун миннатдорлик изҳор этди.
Эдуардс Стипрайс ЕИнинг Ўзбекистондаги Делегацияси раҳбари сифатидаги фаолияти давомида кўрсатилган ҳар томонлама кўмак учун ташаккур билдирди.

Глава Делегации ЕС завершает миссию в Узбекистане
Сегодня Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял главу Делегации Европейского союза, Посла Эдуардса Стипрайса по случаю завершения его миссии в нашей стране, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Состоялся обмен мнениями о состоянии и перспективах сотрудничества между Узбекистаном и ЕС в политической, экономической, культурно-гуманитарной и других сферах, пояснили в МИД.
Стороны рассмотрели график предстоящих совместных мероприятий, в том числе вопрос проведения в г.Ташкенте Министерской конференции «Европейский союз – Центральная Азия» по укреплению взаимосвязанности и устойчивого развития региона Центральной Азии.
Подчеркнуто ключевое значение торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, участия ЕС в реализации инвестиционных проектов и программ, направленных на решение практических задач по укреплению взаимодействия в области цифровизации отраслей экономики, науки и культуры, а также образовательной сфере.
Отмечена необходимость дальнейшего наращивания объемов взаимного товарооборота, который по итогам 2019 года составил 4 миллиарда долларов США.
В заключение беседы Министр выразил главе Делегации ЕС признательность за плодотворную работу и весомый вклад в укрепление дружественных связей между Узбекистаном и Евросоюзом.
Эдуардс Стипрайс искренне поблагодарил за оказанное всестороннее содействие в осуществлении его деятельности в качестве главы Делегации ЕС в Узбекистане.