Ўзбекистон Бош вазири ўринбосари Туркия ташқи ишлар вазири билан икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлаш истиқболларини муҳокама қилди
Ўзбекистон делегациясининг Анқара шаҳрига ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов Туркия Республикаси ташқи ишлар вазири Мавлуд Чавушўғли билан учрашди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги манбасига асосланиб.
Томонлар икки давлат ҳукуматлари томонидан коронавирус инфекцияси тарқалишининг олдини олишга қаратилган чеклов чораларнинг иқтисодиёт турли соҳалари барқарор ривожланишига кўрсатаётган салбий таъсирини юмшатиш бўйича тадбирларни, шунингдек, ушбу йўналишда икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлаш истиқболларини муҳокама қилди.
Ўзбекистон томони COVID-19 пандемияси тарқалишига қарши курашда Туркия стратегиясининг юқори самарадорлигини таъкидлади.
Туркия томонига, шунингдек, пандемияга қарши курашда бир неча бор кўрсатилган ёрдам, хусусан, Туркия ҳамкорлик ва мувофиқлаштириш агентлиги (TIKA) кўмагида Ўзбекистонга 30 мингта ҳимоя кийими ва 50 та ўпкани сунъий шамоллатиш аппарати, Анқара мерияси томонидан Тошкент шаҳар ҳокимиятига тақдим этилган 250 минг ниқоб ва 5 мингта дезинфекция воситаси учун миннатдорлик билдирилди.
Учрашувда сиёсий-дипломатик, парламентлараро, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар ва хавфсизлик соҳаларида икки томонлама шерикликнинг юқори даражаси, мамлакатларимиз манфаатларига мос келадиган барча йўналишлардаги ҳамкорлик кўлами юқори суръатлар билан ўсиб бораётгани таъкидланди.
Шу нуқтаи назардан, жорий йилнинг 19-20 февраль кунлари юқори даражада бўлиб ўтган «Ўзбекистон – Туркия» стратегик ҳамкорлик кенгашининг биринчи йиғилиши мамлакатлараро ҳамкорликнинг ривожланишида бошланган янги босқични ифода этгани қайд этилди. Икки давлат умумий манфаатлари ва ташаббусларини илгари суриш мақсадида яқин вақтларда Стратегик режалаштириш гуруҳининг 2-чи йиғилишини ва икки мамлакат ташқи сиёсий идоралари ўртасида сиёсий маслаҳатлашувларнинг навбатдаги даврасини ўтказиш бўйича фикр алмашилди.
Суҳбат давомида Ўзбекистон томони Туркия ҳамкорлик ва мувофиқлаштириш агентлиги томонидан сўнгги уч йил давомида 147 та лойиҳани амалга ошириш доирасида кўрсатилган техник ёрдамни юқори баҳолади.
Томонлар мулоқот давомида маданий-гуманитар соҳасида ҳамкорликни ривожлантиришга ҳам алоҳида эътибор қаратди. Туркия кенг жамоатчилигини Ўзбекистоннинг бой тарихий ва маданий мероси билан таништириш мақсадида Анқара ва Истанбул шаҳарларида Ўзбекистон маданияти кунларини ўтказиш режалари муҳокама қилинди.
Ҳудудлараро ҳамкорликни ривожлантириш доирасида томонлар 14 июль куни онлайн шаклида Ўзбекистон Республикаси Фарғона вилояти билан Туркия Республикасининг Бурса вилояти ўртасида дўстона алоқалар ва ҳамкорликни ўрнатиш ҳақида меморандум имзолангани юқори баҳоланди.
Музокаралар якунида Туркия томонига ташриф давомида Ўзбекистон делегациясига кўрсатилган юқори даражадаги меҳмондўстлик учун миннатдорлик билдирилди. Учрашув давомида белгиланган йўналишлар доирасида ҳамкорликни фаоллаштириш тўғрисида келишувга эришилди.

Делегация Узбекистана в Анкаре встретилась с министром иностранных дел Турции
В рамках визита делегации Республики Узбекистан в Анкаре вчера состоялась встреча заместителя Премьер-министра, министра инвестиций и внешней торговли Сардора Умурзакова с министром иностранных дел Турецкой Республики Мевлютом Чавушоглу, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на пресс-службу МИВТ.
Стороны обсудили меры, предпринимаемые правительствами обоих государств по предотвращению распространения коронавирусной инфекции и смягчению негативного влияния ограничительных мер на устойчивое развитие различных секторов экономики, а также перспективы укрепления двустороннего сотрудничества в данном направлении. Узбекской стороной была отмечена высокая эффективность стратегии Турции по борьбе с распространением пандемии COVID-19.
Турецкой стороне была выражена благодарность за неоднократно оказанную поддержку в противодействии пандемии, в частности за отправку в Узбекистан 30 тысяч защитных костюмов и 50 аппаратов ИВЛ при содействии Турецкого Агентства по сотрудничеству и координации, а также 250 тысяч масок и 5 тысяч флаконов дезинфицирующих средств, предоставленных мэрией Анкары хокимияту Ташкента.
В ходе встречи был подчеркнут высокий уровень двустороннего партнерства в политико-дипломатической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной сферах и в сфере безопасности, а также высокий темп наращивания масштабов сотрудничества по всем направлениям соприкосновения интересов двух стран.
В данном контексте была отмечена значимость проведенного на высшем уровне 19-20 февраля текущего года первого заседания Совета стратегического сотрудничества «Узбекистан-Турция», ознаменовавшем начало нового этапа в развитии межгосударственного взаимодействия.
В целях дальнейшего продвижения общих интересов и инициатив была рассмотрена возможность проведения 2-й встречи Группы стратегического планирования и очередного раунда политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран в ближайшее время.
Узбекская сторона высоко оценила техническую помощь, оказанную Узбекистану Турецким агентством по сотрудничеству и координации в течение последних трех лет в рамках реализации 147 проектов.
Отдельное внимание было уделено развитию сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере - обсуждены планы по проведению в Анкаре и Стамбуле Дней культуры Узбекистана с целью ознакомления широкой общественности Турции с богатым историко-культурным наследием Узбекистана.
В ракурсе развития межрегионального партнёрства стороны высоко оценили подписание 14 июля в онлайн-формате Меморандума об установлении дружеских отношений и сотрудничестве между Ферганской областью Республики Узбекистан и областью Бурса Турецкой Республики, отметив при этом значительный потенциал для реализации практических инициатив в данном формате.
По итогам переговоров турецкой стороне была выражена признательность за высокий уровень гостеприимства, оказанного делегации Узбекистана в ходе визита. Достигнуто обоюдное согласие по активизации взаимодействия в рамках направлений, обозначенных в ходе встречи.