Ўзбекистон қуритилган меваларини Жанубий Корея бозорига етказиб бериш масаласи муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикасининг Сеулдаги элчихонаси «Keunsan Food» компанияси директори Ко Мин Сонг билан Ўзбекистон қуритилган меваларини Корея Республикаси бозорига етказиб бериш бўйича ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилиш учун учрашув ўтказди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Ко Мин Сонг Жанубий Корея бозорига кейинчалик экспорт қилиш учун Ўзбекистондаги қуритилган мевалар, хусусан, қуритилган ўрик ишлаб чиқарувчилари билан ҳамкорлик ўрнатишга қизиқиш билдирди.
«Keunsan Food» компаниясининг анъанавий ҳамкорлари — Хитой ва Ветнам компаниялари ҳисобланади.
— Ўзбекистондан келтирилган қуритилган ўрикни татиб кўрганимдан сўнг унинг юқори сифати ва ўзгача таъми борлигига амин бўлдим, — деди Ко Мин Сонг. — Шу боис эътиборни органик маҳсулотлар ишлаб чиқариладиган Ўзбекистонга йўналтиришга ва ўзбек компаниялари билан узоқ муддатли ҳамкорлик алоқаларини ўрнатиш ниятидамиз.
Тадбирда мавжуд келишув ҳамда икки мамлакат карантин хизматларининг Корея Республикаси бозорига Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етказиб бериш бўйича олиб бораётган ишлари, шунингдек, қуритилган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг йирик маҳаллий ишлаб чиқарувчи ҳудудлари ҳақида батафсил маълумот берилди.
Ко Мин Сонг тегишли лаборатория таҳлиллари учун Ўзбекистон қуритилган меваларининг биринчи жўнатмасини етказиб беришга тайёрлигини билдирди. Ушбу маҳсулотлар Жанубий Корея бозорига импорт ҳажмини янада ошириши таъкидланди.
Музокаралар якунида зарур маълумотларни, шу жумладан тижорий шартлар ва таклифлар бўйича маълумот алмашиш, шунингдек, ўзбекистонлик шериклар билан видеоконференцалоқа шаклида музокараларни давом эттиришга келишиб олинди.

Обсуждены перспективы сотрудничества в сфере поставки узбекских сухофруктов на рынок Южной Кореи
Посольством Республики Узбекистан в Сеуле проведена встреча с директором компании «Keunsan Food» Ко Мин Сонг для обсуждения перспектив сотрудничества по поставке узбекских сухофруктов на рынок Республики Корея, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Ко Мин Сонг выразил заинтересованность в установлении сотрудничества с производителями сухофруктов Узбекистана, в частности, сушеного чернослива, для дальнейшего осуществления экспорта данной продукции на южнокорейский рынок.
Традиционными партнерами компании «Keunsan Food» являются компании из Китая и Вьетнама. Собеседник отметил, что «лично попробовав сушеный чернослив из Узбекистана, убедился в его высоком качестве и вкусовых свойствах». В этой связи, он намерен переориентировать свое внимание также и на Узбекистан, где производится органически чистая продукция, и наладить долгосрочное взаимодействие с узбекскими компаниями.
В мероприятии была представлена подробная информация об имеющейся договоренности и проводимых работ карантинных служб двух стран по предоставлению доступа на рынок Республики Корея для узбекской сельскохозяйственной продукции, а также об основных регионах республики, где расположены крупные отечественные производители сушеной сельскохозяйственной продукции.
Ко Мин Сонг выразил готовность осуществлять поставку первой партии узбекских сухофруктов для проведения соответствующего лабораторного анализа с дальнейшим увеличением объема импорта данной продукции на рынок Южной Кореи.
По итогам встречи сторонами достигнута договоренность по продолжению активного обмена необходимой информацией, включая коммерческих условий и предложений сторон, а также проведению следующих переговоров с партнерами из Узбекистана посредством видеоконференцсвязи.