Ўзбекистон ва Ҳиндистон банклари мамлакатимиздаги ижтимоий аҳамиятга молик лойиҳаларни молиялаштириш масалаларини муҳокама қилди
Ўзбекистоннинг Ҳиндистондаги элчихонаси кўмагида "Ўзсаноатқурилишбанк" ва Ҳиндистон Эксимбанки раҳбарияти ўртасида видеоконференцалоқа форматида музокаралар бўлиб ўтди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири.
Музокаралар давомида "Ўзсаноатқурилишбанк" бошқаруви раисининг ўринбосари З.Aзимов ҳиндистонлик ҳамкорларга банк, унинг фаолияти ва амалга оширилаётган инвестиция лойиҳалари тўғрисида батафсил маълумот берди.
Ҳиндистон Эксимбанкига Ўзбекистонда ижтимоий аҳамиятга молик лойиҳалар, хусусан, водород пероксид, фармацевтик капсулалар ва ионизаторлар ишлаб чиқаришни биргаликда молиялаштиришда иштирок этиш таклиф қилинди.
Ўз навбатида, Ҳиндистон Эксимбанки бош директори М.Саркар ҳинд томонининг юқоридаги лойиҳаларни молиялаштиришда иштирок этишдан манфаатдорлигини маълум қилди ва Ўзбекистон таклифларини ижобий кўриб чиқишга тайёрлигини билдирди.
Музокаралар якунида томонлар тегишли кредит шартномасини имзолаш масаласини кўриб чиқиш, керакли маълумот ва фикрлар билан доимий равишда алмашиш, шу жумладан, яқин келажакда кейинги музокараларни ўтказиш тўғрисида келишиб олди.
Ҳиндистон Эксимбанки - кичик ва ўрта бизнесни экспорт кредитлаш соҳасида етакчи давлат банки. У 1981 йил ташкил этилган бўлиб, бош офиси Мумбайда жойлашган. Кредит линиялари товарлар, хизматлар, технологиялар ва ускуналар экспортини қўллаб-қувватлашнинг асосий молиявий механизми ҳисобланади. Улар чет эл ҳукуматлари (ва уларнинг марказий банклари), миллий ва минтақавий тараққиёт банклари, хорижий молиявий институтлар ва тижорат банклари фойдасига очилиши мумкин.

Узбекские и индийские банки обсудили вопросы реализации социально значимых проектов в Узбекистане
При поддержке Посольства Узбекистана в Индии проведены переговоры между руководством «Узпромстройбанка» и Эксимбанка Индии в формате видеоконференцсвязи, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Заместитель председателя «Узпромстройбанка» З.Азимов представил индийским партнерам подробную информацию о банке, его деятельности и реализуемых инвестиционных проектах.
Эксимбанку Индии предложено принять участие в совместном финансировании реализации социально значимых проектов в Узбекистане, в частности, по производству перекиси водорода, фармацевтических капсул и ионизаторов.
В свою очередь, главный генеральный директор Эксимбанка Индии М.Саркар сообщил о заинтересованности индийской стороны к участию в реализации указанных проектов и выразил готовность положительно рассмотреть предложения узбекской стороны.
По итогам переговоров сторонами достигнута договоренность о рассмотрении вопроса подписания соответствующего кредитного договора, поддержании регулярного обмена необходимой информацией и мнениями, в том числе проведении следующих переговоров в ближайшее время.
Эксимбанк Индии является ведущим государственным банком в области экспортного кредитования субъектов малого и среднего бизнеса. Основан в 1981 году. Штаб-квартира находится в городе Мумбаи. Основным финансовым механизмом поддержки экспорта товаров, услуг, технологий и оборудования являются кредитные линии. Они могут открываться в пользу правительств иностранных государств (и их Центробанков), национальных и региональных банков развития, зарубежных финансовых институтов и коммерческих банков.