Ўзбекистон Бош вазири ўринбосари JICA президенти билан ҳамкорликни янада жадаллаштириш бўйича фикр алмашди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов ва Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) президенти Ш.Китаока видеоконференция шаклида мулоқот қилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги манбасига асосланиб.
Мулоқот давомида 2019 йил декабрь ойида Японияга амалга оширилган олий даражадаги ташриф доирасида эришилган келишувлар ижроси бўйича жорий ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда жаҳондаги эпидемиологик вазиятда умумий ташаббус ва лойиҳаларни тизимли давом эттиришнинг устуворлиги таъкидлаб ўтилди.
Ўзбекистоннинг энергетика, қишлоқ хўжалиги ҳамда соғлиқни сақлаш соҳаларини ривожлантириш лойиҳалари кўриб чиқилди. Уларни янада жадаллаштириш зарурлиги юзасидан фикр алмашилди. Ўзбекистонда мева ва сабзавотчилик соҳасидаги истиқболли мақсадларни рўёбга чиқариш учун Япония молия институтларининг қўшимча маблағларини жалб қилиш масаласи муҳокама қилинди.
Маблағлар Ўзбекистон иқтисодиётини амалий қўллаб-қувватлаш, хусусан, тармоқларда саноат ишлаб чиқаришини фаоллаштириш, кичик ва хусусий бизнес фаолиятини қўллаб-қувватлаш ҳамда ташқи савдони рағбатлантириш ва янги иш ўринлари яратишга йўналтирилиши таъкидланди.
Япония ҳукуматининг Марказий Осиё, шунингдек, Афғонистонда минтақавий барқарорлик ва хавфсизликни таъминлаш, барқарор ривожланиш ҳамда минтақада иқтисодий интеграцияни мустаҳкамлашдаги кўмаклашиш истаги юқори баҳоланди. Томонлар «Ўзбекистон-Япония-Афғонистон» шаклида ҳамкорликни мустаҳкамлашга тайёрликларини билдирди.
Ўзбекистон томони Марказий Осиё давлатлари ва АҚШ Халқаро молия корпорацияси (USDFC) иштирокида ташкил этилиши режалаштирилган Инвестиция жамғармаси фаолиятида Япония халқаро ҳамкорлик агентлигининг (JICA) эҳтимолий иштирокини кўриб чиқиш ташаббусини илгари сурди.
Видеомулоқот якунида ўзаро ҳамкорликни кенгайтириш мақсадида янги лойиҳаларни биргаликда ишлаб чиқиш учун Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги делегациясининг Ўзбекистонга ташрифини ташкил этиш масаласи бўйича келишувга эришилди.

Заместитель Премьер-министра Узбекистана и президент JICA обсудили новые направления развития сотрудничества
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, министр инвестиций и внешней торговли Сардор Умурзаков в четверг провел в формате видеоконференции переговоры с президентом Японского агентства международного сотрудничества (JICA) Шиничи Китаока, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В рамках видеоконференции были подняты вопросы реализации договоренностей, достигнутых по итогам визита на высшем уровне в Японию в декабре 2019 года, уточнили в Министерстве инвестиций и внешней торговли.
Подчеркнута приоритетность продолжения системной работы по реализации общих инициатив и проектов в условиях текущей эпидемиологической обстановки в мире.
Предметно были рассмотрены проекты в сфере энергетики, сельского хозяйства, а также развития системы здравоохранения Узбекистана. Стороны обменялись мнениями о необходимости дальнейшего ускорения процедур в рамках реализуемых проектов. Отдельно обсуждались перспективы привлечения дополнительных средств японского финансового института на реализацию проектов в плодоовощном секторе.
Также отмечено, что средства в рамках новых проектов будут направлены на действенную поддержку экономики Узбекистана, в частности, на активизацию промышленной деятельности в наиболее востребованных отраслях, поддержку деловой активности малого и частного бизнеса, а также на стимулирование внешней торговли и создание новых рабочих мест.
Наряду с этим, дана высокая оценка стремлению Правительства Японии оказать странам Центральной Азии и Афганистану содействие в обеспечении региональной стабильности и безопасности, устойчивого развития и укрепления экономической интеграции в регионе. Выражена готовность усилить сотрудничество в формате «Узбекистан–Япония–Афганистан».
Узбекская сторона выступила с инициативой рассмотреть потенциальную возможность участия JICA в реализации совместно с Инвестиционным фондом, планируемым к созданию при участии стран Центральной Азии и Международной финансовой корпорации США (USDFC), приоритетных проектов регионального значения, в том числе в области совершенствования инфраструктуры, развития промышленной кооперации и поддержки малого бизнеса и частного предпринимательства.
По итогам видеоконференции стороны согласовали вопрос организации визита в Узбекистан делегации JICA для совместной разработки новых проектов в целях расширения двустороннего сотрудничества.