Ўзбекистон Президенти: Муса Ерниязовдек ватанпарвар инсонларнинг ҳурматини жойига қўйсак, халқимизга, ёшларимизга намуна бўлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 август куни Қорақалпоғистон Жўқорғи Кенгеси Раиси – Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг ўринбосари, Ўзбекистон Қаҳрамони, Нукус шаҳридаги «Шорша баба» қабристонига дафн этилган Муса Ерниязов қабрини зиёрат қилди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
– Раҳматли Муса оға элни яхши кўрган, ҳалол, пок, ор-номусли инсон эди, – дея давлат раҳбари сўзларини келтиради Президент Матбуот хизмати. – У кишига жуда ишонардим, Қорақалпоғистондан кўнглим тўқ эди. Тили, дини, тақдири, ташвишлари бир бўлган ўзбек ва қорақалпоқ халқларининг оғзибирчилигини қадрларди. Қорақалпоғистонни ривожлантириш, одамларнинг бирини икки қилиш бўйича кўп ишларни бошлаган эдик. Энди бу ишларни, режаларимизни дўстлари билан бирга албатта давом эттирамиз.
Шавкат Мирзиёев Муса Ерниязов дафн этилган қабристон обод қилинишини таъкидлади.
- Бу ерни Қорақалпоғистонга келганлар эҳтиром билан зиёрат қиладиган масканга айлантирамиз. Шундай ватанпарвар инсонларнинг ҳурматини жойига қўйсак, халқимизга, ёшларимизга намуна бўлади, - деди Президент.
Бугун Президент Шавкат Мирзиёев кеча, 31 июль куни вафот этган атоқли давлат ва жамоат арбоби Муса Ерниязов дафн маросимида иштирок этиш учун Нукус шаҳрига келди.

Президент Узбекистана: Достойное почитание памяти таких патриотов, как Муса Ерниязов, станет примером для нашего народа, молодежи
Президент Шавкат Мирзиёев сегодня посетил могилу Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан – заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Героя Узбекистана Мусы Ерниязова на кладбище "Шорша баба" в городе Нукусе, передает корреспондент ИА «Дунё».
- Муса-ога любил народ, был добросовестным и честным человеком, - приводит слова Президента Узбекистана его пресс-служба. – Я очень доверял ему, и душа была спокойна за Каракалпакстан. Он дорожил дружбой узбекского и каракалпакского народов, связанных языком, религией, общей судьбой и заботами. Мы начали большую работу по развитию Каракалпакстана, повышению благосостояния людей. И обязательно продолжим это дело, наши планы вместе с соратниками покойного.
Шавкат Мирзиёев отметил, что кладбище, где упокоен Муса Ерниязов, будет благоустроено.
- Мы превратим это место в святыню, где каждый прибывший в Каракалпакстан сможет воздать должное уважение его памяти. Достойное почитание памяти таких патриотов станет примером для нашего народа, молодежи, - сказал глава нашего государства.
Сегодня Президент Шавкат Мирзиёев прибыл в город Нукус для участия в траурных мероприятиях в память о выдающемся государственном и общественном деятеле Мусе Ерниязове, который вчера скончался на 73-м году жизни.