Ўзбекистон Президенти: Муса Ерниязовдек ватанпарвар инсонларнинг ҳурматини жойига қўйсак, халқимизга, ёшларимизга намуна бўлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 август куни Қорақалпоғистон Жўқорғи Кенгеси Раиси – Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг ўринбосари, Ўзбекистон Қаҳрамони, Нукус шаҳридаги «Шорша баба» қабристонига дафн этилган Муса Ерниязов қабрини зиёрат қилди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
– Раҳматли Муса оға элни яхши кўрган, ҳалол, пок, ор-номусли инсон эди, – дея давлат раҳбари сўзларини келтиради Президент Матбуот хизмати. – У кишига жуда ишонардим, Қорақалпоғистондан кўнглим тўқ эди. Тили, дини, тақдири, ташвишлари бир бўлган ўзбек ва қорақалпоқ халқларининг оғзибирчилигини қадрларди. Қорақалпоғистонни ривожлантириш, одамларнинг бирини икки қилиш бўйича кўп ишларни бошлаган эдик. Энди бу ишларни, режаларимизни дўстлари билан бирга албатта давом эттирамиз.
Шавкат Мирзиёев Муса Ерниязов дафн этилган қабристон обод қилинишини таъкидлади.
- Бу ерни Қорақалпоғистонга келганлар эҳтиром билан зиёрат қиладиган масканга айлантирамиз. Шундай ватанпарвар инсонларнинг ҳурматини жойига қўйсак, халқимизга, ёшларимизга намуна бўлади, - деди Президент.
Бугун Президент Шавкат Мирзиёев кеча, 31 июль куни вафот этган атоқли давлат ва жамоат арбоби Муса Ерниязов дафн маросимида иштирок этиш учун Нукус шаҳрига келди.

Shavkat Mirziyoyev: We will continue Musa Erniyazov’s noble work together with his associates
Amid the thorny days, the great trial caused by the pandemic, our people suffered a great loss. Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan – Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Hero of Uzbekistan Musa Erniyazov passed away on July 31. The deceased was buried at the Shorsha-baba cemetery in the city of Nukus.
Today, on August 1, President Shavkat Mirziyoyev visited the grave of Musa Erniyazov. Suras from the Koran were recited in tribute to the late politician.
“Musa-ogha [complement in Karakalpak denoting reverence to a respected person – trans.] loved the people, was a conscientious and honest person. I trusted him very much, and thus was calm for Karakalpakstan. He valued the friendship of the Uzbek and Karakalpak peoples bound by language, religion, common destiny and concerns. We embarked on extensive works towards the development of Karakalpakstan, improvement of the well-being of people. And we will definitely continue with this cause together with his associates,” the head of state suggested.
Shavkat Mirziyoyev noted that the cemetery where Musa Erniyazov was laid to rest will be improved.
“We will turn this place into a shrine, where everyone who arrives in Karakalpakstan can pay tribute to his memory. Honoring such patriots will become a good example for our people, youth,” the President said.