Ўзбекистон Президенти: Муса Ерниязовнинг номи ва ёрқин хотираси бугун қайта туғилмоқда, тарих саҳифаларига абадий муҳрланмоқда
Бугун Президент Шавкат Мирзиёев Нукусда Ўзбекистон Қаҳрамони Муса Ерниязов дафн маросимида иштирок этди ва марҳумнинг оила аъзоларига, халқимизга чуқур ҳамдардлик билдирди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Ўзбекистон Президенти Матбуот хизмати хабарида келтирилишича, давлатимиз раҳбари Муса Ерниязов қарийб 50 йиллик фаолияти давомида улкан раҳбарлик қобилияти, инсоний фазилатлари билан ҳурмат қозонгани, Қорақалпоғистоннинг иқтисодий салоҳиятини ошириш, шаҳар ва овулларни обод қилиш, аҳоли турмушини яхшилаш учун ўзини аямай меҳнат қилганини таъкидлади.
- Қорақалпоқ заминида, Орол ҳалокати юз берган ўлкада яшаб меҳнат қилиш – бу ҳақиқий матонат. Муса Ерниязов ана шундай қаҳрамон халқнинг қаҳрамон раҳбари эди. У 18 йил давомида Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси деб аталмиш ўта масъулиятли ва шарафли вазифада самарали фаолият олиб боргани буни яққол тасдиқлайди, - деди давлатимиз раҳбари.
Таъкидланганидек, Муса Ерниязов Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг ўринбосари сифатида мамлакатимизнинг барча ҳудудларини ривожлантириш учун муҳим қонунларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишга катта ҳисса қўшди.
- Аллоҳ таоло Муса оғани мана шундай муборак Қурбон ҳайити ва жума кунларида ўз раҳматига олганида ҳам бир хислат борлигидан далолат, дейиш мумкин. Барчамиз учун қадрли бу инсон ҳаётда ўзидан яхши ном, яхши из ва хотиралар қолдирди. «Юрт учун фидо бўлиш – ўлим эмас, аслида қайта туғилиш», дейди донолар. Муса Ерниязовнинг номи ва ёрқин хотираси ҳам бугун қайта туғилмоқда, тарих саҳифаларига абадий муҳрланмоқда, - дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси Қаҳрамон Сариев, Қорақалпоғистон Республикаси Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирининг ўринбосари, Олий Мажлис Сенати аъзоси Шарап Уснатдинов, «Қорақалпоқ адабиёти» газетаси бош муҳаррири, Олий Мажлис Сенати аъзоси Гулистон Аннақличева, Хоразм вилояти ҳокими Фарҳод Эрманов, Ўзбекистон ёшлар ишлари агентлигининг Қорақалпоғистон бўлими раҳбари, Олий Мажлис Сенати аъзоси Абатбай Данияров Муса Ерниязовнинг эл-юрт манфаати йўлидаги серқирра фаолияти, одамларга яхшиликларини эсга олди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзолари, Қонунчилик палатаси депутатлари, Президенти Администрацияси ҳамда Вазирлар Маҳкамаси вакиллари, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси депутатлари, Вазирлар Кенгаши аъзолари ва кенг жамоатчилик марҳум хотирасига ҳурмат бажо келтириб, сурати тагига гуллар қўйди.
Ўзбекистон Қаҳрамони, атоқли давлат ва жамоат арбоби, самимий ва фидойи инсон Муса Тажетдинович Ерниязовнинг хотираси халқимиз қалбида доим сақланиб қолади.

President: Musa Erniyazov was a heroic leader of a heroic people
The mourning ceremony in tribute to the Hero of Uzbekistan Musa Erniyazov has taken place in the city of Nukus, Karakalpakstan.
President Shavkat Mirziyoyev took part in the occasion and expressed deep condolences to the family of the deceased and our nation.
The head of state noted that Musa Erniyazov, for his almost a half-century activity, earned the respect of people as an outstanding leader and personality, selflessly working to uplift Karakalpakstan’s economic potential, improve the living standards in cities and villages.
“To live and work in Karakalpakstan, the place of the Aral catastrophe, is a great chivalry. Musa Erniyazov was a heroic leader of such a heroic people. Quite suggestive of this was his activity in a very responsible and honorable position as Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan for 18 years,” the head of our state told those gathered for the event.
The President noted that Musa Erniyazov made a significant contribution to the elaboration and implementation of laws crucial for the development of all regions of our country while serving as Deputy Chairman of Uzbekistan’s Senate.
“By the grace of Allah the Almighty, Musa-ogha left this world on the bright days of Eid al-Adha, on Friday. This person, dear to all of us, has left a good name, a gracious legacy and memories of himself. The wisdom has it that to die for the sake of the people is not death, but a new birth. The name of Musa Erniyazov, the fond memory of his will forever be inscribed in history,” stated Shavkat Mirziyoyev.
Speaking at the ceremony, Chairman of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan Kahraman Sariyev, Deputy Minister for the Support of Mahalla and Family of the Republic of Karakalpakstan, member of the Senate of the Oliy Majlis of Uzbekistan Sharap Usnatdinov, Editor-in-Chief of the newspaper “Korakalpok Adabiyoti” (Karalpak Literature), member of the Senate of Uzbekistan Gulistan Annaklycheva, head of the Karakalpakstan department of the Agency for Youth Affairs of Uzbekistan, member of the Senate of the Oliy Majlis Abatbai Daniyarov recalled with warmth the multifaceted activities of Musa Erniyazov for the benefit of the people and his noble deeds.
Members of the Senate, deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, representatives of the Presidential Administration and the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, deputies of the Jokargy Kenes, members of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan and representatives of the general public paid tribute to the memory of the deceased, laid flowers at his portrait.
Suras from the Koran were recited.
The memory of the Hero of Uzbekistan, a prominent statesman and public figure, a sincere and selfless person Musa Tazhetdinovich Erniyazov will forever remain in the heart of our people.