Ўзбекистоннинг Австриядаги элчиси тайинланди
Олий Мажлис Сенати Кенгашининг қарори билан илгари ташқи ишлар вазири ёрдамчиси — Ташқи ишлар вазирлигининг ташкилий-назорат бошқармаси бошлиғи бўлиб ишлаган Абат Файзуллаев Ўзбекистон Республикасининг Австрия Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси этиб тайинланди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
37 ёшли янги элчи Нукус шаҳрида туғилган. У 2000-2007 йиллар Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университетининг халқаро муносабатлар факультетида бакалавриат ва магистратура дастурлари бўйича таҳсил олган, 2009 йил эса Тошкент давлат иқтисодиёт университетининг «Халқаро иқтисодий муносабатлар» мутахассислиги бўйича сиртқи бўлимини тугатган. Ташқи ишлар вазирлиги ва Ўзбекистоннинг АҚШдаги элчихонасида турли лавозимларда ишлаган.
Абат Файзуллаев мамлакатимизнинг Австриядаги собиқ элчиси, Ўзбекистоннинг Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти ҳамда Венадаги бошқа халқаро ташкилотлардаги доимий вакили Шерзод Асадовнинг ўрнини эгаллайди. Шерзод Асадов шу йилнинг март ойида ташқи ишлар вазирининг ўринбосари этиб тайинланган эди.

Назначен Посол Узбекистана в Австрии
Решением Кенгаша Сената Олий Мажлиса Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Узбекистан в Австрийской Республике назначен Абат Файзуллаев, работавший до этого помощником Министра – начальником Организационно-контрольного управления МИД.
Новый Посол родился в Нукусе. Ему 37 лет. В 2000-2007 годах учился на факультете «Международные отношения» Университета мировой экономики и дипломатии по программам бакалавриата и магистратуры, в 2009 году окончил заочное отделение Ташкентского государственного экономического университета по специальности «Международные экономические отношения», работал на различных должностях в системе МИД и Посольстве Узбекистана в США.
Абат Файзуллаев сменит Шерзода Асадова, бывшего Послом нашей страны в Австрии и Постоянным представителем Узбекистана при Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе и других международных организациях в г.Вене и назначенного в марте заместителем Министра иностранных дел.