Ўзбекистон Бош вазирининг ўринбосари ва ҚХРХЖ президенти 47 миллион доллар миқдоридаги келишувни имзоладилар
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов ва Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш халқаро жамғармаси (ҚХРХЖ) Президенти Ж.Унгбо «Қишлоқ хўжалигини диверсификация ва модернизация қилиш» лойиҳасининг 2-босқичи доирасида 47 миллион АҚШ доллари миқдорида молиялаштириш тўғрисидаги Битимни видеоконференцалоқа шаклида имзолади, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги манбасига асосланиб.
Битим шартларига мувофиқ, ҚХРХЖ 46,2 миллион доллар миқдоридаги узоқ муддатли имтиёзли қарз маблағларини, шунингдек, 800 минг доллар миқдоридаги грант маблағларини ажратади.
Лойиҳа Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятлари ҳудудларида амалга оширилиши режалаштирилган. У қуйидаги қатор таркибий қисмлардан иборат:
- Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги соҳасининг салоҳиятини ошириш, Ўзбекистон ишбилармон аёллари ассоциацияси, Балиқчилик уюшмаси, Чорвачилик, паррандачилик ва балиқчилик илмий-тадқиқот институти фаолиятини қўллаб-қувватлаш ҳамда қишлоқ хўжалиги соҳасида замонавий халқаро сифат ва хавфсизлик стандартларини жорий этиш учун агросаноат корхоналари ва фермерларнинг кредит мажбуриятларини кафолатлаш бўйича имкониятларини кенгайтириш учун Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармасини молиялаштириш;
- кредит маҳсулотларидан фойдаланишни кенгайтириш ҳисобига қишлоқ жойларда ёшлар ва аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш;
- қишлоқ хўжалигида ишлаб чиқаришни диверсификация қилиш, экин майдонларининг ҳосилдорлигини ва сув ресурсларини бошқариш самарадорлигини ошириш мақсадида суғориш тизимлари, метеорологик станциялар ва бошқа инфратузилма объектларини замонавийлаштириш.
Шунингдек, лойиҳада замонавий иссиқхоналар, интенсив боғлар барпо этиш, экологик тоза ва сувни тежайдиган технологияларни жорий этиш, ишлаб чиқаришни механизациялаштириш даражасини ошириш, Фарғона водийси вилоятларида қайта ишлаш қувватлари ва омборхоналар сиғимини кўпайтириш кўзда тутилган.
Бундан ташқари, лойиҳа доирасида қишлоқ хўжалиги билан шуғулланишнинг замонавий усулларини жорий этиш, шунингдек, қишлоқ жойларда қўшимча юқори ҳақ тўланадиган иш ўринларини яратиш натижасида меҳнат унумдорлиги ва қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқаришини ошириш ҳисобига лойиҳа ҳудуднинг 375 мингдан ортиқ аҳолиси даромадларининг ўсишига ижобий таъсир кўрсатиши кутилмоқда.
Тадбир иштирокчилари томонидан ушбу лойиҳанинг 2020-2030 йилларда Ўзбекистонда Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш стратегиясида белгиланган стратегик мақсадларга эришиш, жумладан ер ва сув ресурсларидан самарали фойдаланишни таъминлаш, тармоқда инвестиция муҳитини яхшилаш ва маҳаллий агросаноат корхоналарининг рақобатбардошлигини ошириш учун муҳимлигини таъкидлади.
Видеоконференция якунида томонлар ишлаб чиқариш ва экспортнинг динамик ўсишини, қишлоқ ҳудудларида янги иш ўринлари яратилишини таъминлайдиган, республика ҳудудларининг ривожланишига ижобий таъсир кўрсатадиган барқарор ишлаб чиқариш-таъминот занжирларини яратишга келишиб олдилар. Шунингдек, ушбу секторда замонавий технологиялар ва ишланмаларни жорий этиш орқали Ўзбекистонда қишлоқ хўжалиги соҳасини жадал ривожлантиришга йўналтирилган фаол ҳамкорликни давом эттиришга қатъий ниятларини билдирдилар.
Маълумот учун: ҚХРХЖ - БМТнинг ихтисослашган муассасаси бўлиб, унинг асосий вазифаси ривожланаётган мамлакатларда озиқ-овқат ишлаб чиқаришни кўпайтириш ва аҳолининг овқатланиш ҳолатини яхшилаш мақсадида молиявий ресурсларни жалб қилишдан иборат. ҚХРХЖ 1977 йилдан буён 90 та мамлакатда 350 миллион одамга ёрдам бериш бўйича 700 тадан ортиқ дастур ва лойиҳаларни молиялаштириш доирасида 10 миллиард доллар миқдорига яқин имтиёзли кредит ва грантлар тақдим этиб келмоқда.
ҚХРХЖнинг Ўзбекистондаги лойиҳалар портфели умумий қиймати 139,5 миллион АҚШ доллари миқдоридаги 4 та лойиҳадан иборат. Улар Ўзбекистон мева-сабзавот сектори ривожлантиришни қўллаб-қувватлашга йўналтирилган. Жумладан, 1 та 28,3 миллион АҚШ долларлик лойиҳа 2019 йилда амалга оширилган. Қолган лойиҳалар эса ҳозирги вақтда амалга ошириш босқичида бўлиб, қишлоқ хўжалиги ва сут саноати секторида қўшилган қиймат занжирларини ривожлантиришга қаратилган.

Signing of Agreement on Financing the Second Phase of the Project 'Diversification and Modernization of Agriculture' with the International Fund for Agricultural Development
On August 4 this year, President of the International Fund for Agricultural Development (IFAD) G. Houngbo and Deputy Prime Minister - Minister of Investment and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S. Umurzakov signed a Financing Agreement worth USD 47 million under the 2nd phase of the project 'Diversification and Modernization of Agriculture' via video-conferencing.
According to the Agreement, the IFAD will allocate long-term concessional borrowed funds amounted to USD 46.2 million, as well as grant funds amounted to USD 800 thousand.
The project involves Andijan, Namangan and Fergana regions and includes a number of components, namely:
- financing of projects for the diversification and modernization of agriculture through the State Fund for Supporting Entrepreneurship of Agroindustrial Enterprises and Farmers to build the potential of Uzbekistan's agricultural sector, support the Association of Business Women of Uzbekistan, the Association of Fish Farming, the Research Institute of Livestock, Poultry, Fisheries, and to implement international quality and safety standards in agriculture.
- support of youth and women's entrepreneurship in rural areas by expanding access to credit products;
- modernization of irrigation systems, weather-stations and other infrastructure to diversify agricultural production, increase the fruitfulness of planting acreage and improve water management.
The project provides for the creation of modern greenhouses, intensive gardens, the introduction of environmentally friendly and water-saving technologies, an increase in mechanization rate, refining capacity and expansion of storage facilities in Fergana valley regions.
It is expected that the project will positively effect on the growth of incomes of more than 375 thousand residents of the region by increasing labor productivity in agriculture due to implementation of modern farming methods, as well as the creation of additional highly paid workplaces in rural areas.
The participants of the ceremony noted the importance of this project to achieve the strategic goals outlined in the Strategy for the Development of Agriculture in Uzbekistan for 2020–2030, i.e. efficient use of land and water resources, improvement of investment climate in the industry and increase in the competitiveness of the domestic agro-industrial sector.
Following the meeting, the parties expressed their commitment to actively cooperate and intensify the development of agriculture in Uzbekistan through sustainable value chains and introduction of modern technologies and developments in this sector, which will ensure dynamic growth of production and exports, new jobs and will positively effect the development of the Republican's regions in general.
For reference: IFAD is a specialized UN agency mainly focused on the mobilization of financial resources to increase food production and improve the nutritional status of people in developing countries. Since 1997, The IFAD has provided about USD 10 billion in concessional loans and grants to finance more than 700 programs and projects to help 350 million people in 90 countries.
The IFAD's project pipeline in Uzbekistan includes 4 projects totaling USD 139.5 million, including 1 project worth USD 28.3 million aimed at support of the development of the fruit and vegetable sector in Uzbekistan, which was implemented in 2019. Other projects focused on the development of agriculture and value chains in the dairy sector are in the implementation phase.