Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби: COVID-19 пандемияси замонавий тарихда дунёдаги энг катта таълим инқирозига сабаб бўлмоқда
Вирус тарқалишини назорат қилиб, имкон қадар тезроқ мактабларни қайта очиш керак. Бу ҳақда БМТ Бош котиби Антонио Гутерреш пандемия пайтида таълим тўғрисидаги видеомурожаатида таъкидлади, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири БМТ янгиликлар маркази маълумотига таяниб.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти раҳбари тўрт қисмдан иборат режани баён қилди, унинг асосий мақсади пандемиянинг таълим соҳасига жиддий таъсирини бартараф қилишга қаратилган.
БМТ Бош котиби дунё ҳали коронавирус пандемиясидан олдин таълим инқирозига дуч келганини ёдга олди. Хусусан, турли мамлакатларда мактаб ёшидаги 250 миллиондан ортиқ бола мактабга бориш имкониятига эга эмас эди. Ривожланаётган мамлакатларда ўрта мактаб ўқувчиларининг атиги тўртдан бир қисми етарли даражада асосий билим кўникмаларини ўзлаштира оларди, холос.
А.Гутерришга кўра, COVID-19 пандемияси замонавий тарихда дунё бўйлаб таълим тизимининг энг катта инқирозига олиб келди. Июль ойи ўрталарига келиб 160 дан ортиқ мамлакатда мактабларнинг эшиги ёпилди. Бу эса миллиардга яқин ўқувчига таъсир кўрсатмоқда. Дунё бўйича камида 40 миллион бола мактабга чиқишдан олдинги йилдаги таълим олиш имкониятидан маҳрум бўлган. Ота-оналар, айниқса аёллар фарзандларига ғамхўрлик қилиш ва уй шароитида таълим беришдек оғир юкни ўз зиммасига олишга мажбур бўлди.
«Дарслар радио, телевидение ва интернетда олиб борилаётгани, шунингдек ўқитувчилар ва ота-оналарнинг саъй-ҳаракатларига қарамасдан, кўплаб болалар эътибордан четда қолмоқда, - деди Антонио Гутерреш. —Имконияти чекланганлар, кичик ва кам таъминланган жамоаларнинг фарзандлари, қочоқлар ва олис ҳудудларда яшайдиган болаларнинг таълим олишда орқада қолиб кетиш хавфи жуда ҳам катта».
Ушбу оғир вазиятни ўнглаш учун Бирлашган Миллатлар Ташкилоти халқаро ҳамкорлар билан биргаликда «Келажагимизни асраб қолинг» деб номланган тўрт босқичли кампанияни бошламоқда.
БМТ раҳбарининг сўзларига кўра, биринчидан, халқаро ҳамжамият мактабларнинг имкон қадар тезроқ очилишига эришиши керак. Бу жараёнда саломатликка хавф солиши мумкин бўлган таҳдидлар қатъий ҳисобга олиниши керак.
Иккинчидан, молиявий оқимларни тақсимлашда таълимга устувор аҳамият бериш керак. Инқироздан олдинги даврда паст ва ўртача даромадли мамлакатларда таълимни молиялаштириш жараёнида йилига 1,5 триллион доллар миқдорда дефицит мавжуд эди. Бугунги шароитда бу тафовут сезиларли даражада кўпайди. Антонио Гутеррешнинг таъкидлашича, таълим дастурларининг бюджетлари қисқартирилмаслиги керак, балки улар иложи борича кўпайтирилиши зарур.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти раҳбарининг фикрига кўра, учинчидан, таълим соҳасидаги ташаббуслар фавқулодда вазият ва инқирозлар ҳудудларида яшовчи болалар ва ўсмирлар, турли майда жамоалар вакиллари, шунингдек, қочоқлар ва ногиронларни қамраб олишни назарда тутган ҳолда тузилиши керак.
Тўртинчидан, таълимнинг келажагига бугун асос солинаётганини тушунишимиз зарур. «Бугунги авлод педагогик усул ва тамойилларни қайта кўриб чиқиш имкониятига эга, - деди А.Гутерреш. — Биз барчага сифатли таълим олиш имкониятини берадиган истиқболли тизимлар сари қадам қўйишимиз керак. Бу барқарор ривожланиш соҳасидаги глобал мақсадларга эришишимизга асос бўлади».

Генсек ООН: Пандемия COVID-19 привела к крупнейшему в современной истории провалу в системе образования по всему миру
Школы должны быть открыты как можно скорее, как только удастся взять под контроль распространение инфекции. Об этом заявил Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш в своем видеообращении, посвященном вопросам образования в период пандемии, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на Центр новостей ООН.
Глава ООН изложил план из четырех пунктов, основной целью которого является предотвращение катастрофических последствий пандемии в сфере образования.
Генсек ООН напомнил о том, что мир столкнулся с кризисом обучения еще до пандемии: более 250 миллионов детей школьного возраста в разных странах не имели возможности посещать школу; лишь четверть учащихся средних школ в развивающихся странах заканчивали учебу с необходимыми базовыми навыками.
Пандемия COVID-19, по словам Генсека ООН, привела к крупнейшему в современной истории провалу в системе образования по всему миру. По состоянию на середину июля школы были закрыты более чем в 160 странах, что затронуло около миллиарда учащихся. По крайней мере 40 миллионов детей во всем мире не имели возможности учиться в критически важный дошкольный год. Родители, особенно женщины, были вынуждены взять на себя тяжелое бремя ухода за детьми и обучения их на дому.
«Несмотря на проведение уроков по радио, телевидению и в интернете, а также на все усилия учителей и родителей, многие ученики по-прежнему остаются вне досягаемости, – подчеркнул Антониу Гутерриш. – Учащиеся с ограниченными возможностями, представители меньшинств и малообеспеченных общин, беженцы, а также жители отдаленных районов подвергаются наибольшему риску безнадежно отстать в обучении».
Для того чтобы попытаться исправить эту плачевную ситуацию, ООН вместе с международными партнерами запускает кампанию под названием «Спасите наше будущее», состоящую из четырех этапов.
Во-первых, по словам главы ООН, международному сообществу необходимо добиться скорейшего открытия школ. При этом нужно оценить риски для здоровья, чтобы они не перевешивали преимущества от возобновления образования.
Во-вторых, следует уделять приоритетное внимание сфере образования при распределении финансовых потоков. До кризиса страны с низким и средним уровнем дохода уже имели дефицит финансирования образования в размере 1,5 триллиона долларов в год. Сейчас этот разрыв значительно вырос. Бюджеты образовательных программ должны быть защищены от сокращений и, по возможности, увеличены, убежден Антониу Гутерриш.
В-третьих, по мнению главы ООН, следует структурировать образовательные инициативы таким образом, чтобы охватить тех, кто подвергается наибольшему риску отставания: детей и подростков, живущих в зонах чрезвычайных ситуаций и кризисов, представителей разного рода меньшинств, а также вынужденных переселенцев и инвалидов.
В-четвертых, нужно понимать, что будущее образования создается уже сейчас. «У нынешнего поколения есть возможность переосмыслить педагогические методы и принципы, - сказал Гутерриш. - Мы можем сделать шаг в направлении перспективных систем, обеспечивающих качественное образование для всех – в качестве плацдарма для достижения глобальных целей в области устойчивого развития».