Ўзбекистон Президенти давлат-хусусий шериклик алоқаларини кенгайтириш бўйича олиб борилаётган ишларни кескин танқид қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев кеча энергетика, транспорт, коммунал хўжалик ва тиббиёт соҳаларида давлат-хусусий шерикликни кенгайтириш юзасидан тақдимот билан танишди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Бюджетга юкни камайтириш ва йирик лойиҳаларга хусусий секторни жалб этиш мақсадида 2018 йили Давлат-хусусий шериклик агентлиги ташкил этилган эди, бу борада алоҳида қонун ва 10 дан ортиқ қарорлар қабул қилинди.
Шунга қарамасдан, ҳозирги кунга қадар энергетика, тиббиёт, коммунал хўжалик соҳаларида ҳаммаси бўлиб бор-йўғи 9 та йирик давлат-хусусий шериклик лойиҳалари имзоланган. Бу кўрсаткич жуда ҳам паст, деди давлатимиз раҳбари.
Электр энергияси ва табиий газни истеъмолчиларга сотишда давлат-хусусий шерикликни жорий этиш топшириғи берилди. Фақат шу орқали ишлаб чиқарувчилар ва сотувчилар ўртасида рақобатни таъминлаб, таннарх ва йўқотишларни камайтириш мумкин.
Президент Шавкат Мирзиёев соғлиқни сақлаш соҳасида 270 миллион долларлик 14 та лойиҳаларни жадаллаштиришни тайинлади.
Икки ой муддатда Қорақалпоғистон, Хоразм ва Тошкентда гемодиализ марказларини ташкил этиш бўйича тендерларни якунлаш вазифаси қўйилди. Ушбу лойиҳалар доирасида йилига 1 100 беморнинг умрини 10 йилга узайтириш имкони яратилади. Гемодиализ харажатлари учун бюджетдан йилига 100 миллиард сўм ажратилади.
Мамлакатимизда ҳар йили 20 мингдан зиёд онкологик бемор рўйхатга олинади. Мутасаддиларга йил якунига қадар 2 та радиотерапия марказини давлат-хусусий шериклик асосида ташкил этиш топшириғи берилди. Шунингдек, йил якунига қадар Нурафшон шаҳрида “қуриш – бошқариш – топшириш” принципи асосида 1 минг ўринли кўп тармоқли клиник шифохона ташкил этиш бўйича лойиҳа ҳужжатлари ишлаб чиқиш юклатилди.
Транспорт ва логистика тармоғи ҳақида гап кетар экан, ушбу соҳада ҳам амалга оширилаётган ишлар умуман қониқарли эмаслиги қайд этилди.
Соҳани ривожлантиришнинг кейинги даврида 27 миллиард доллар талаб этилиши маълум қилинди.
Мисол учун, бугунги кунда Қамчиқ довони орқали Тошкентдан Андижонга бориш учун тирбандликлар сабабли 5-6 соат вақт сарфланади, 22 минг автомобиль ўтади. Бу кўрсаткич келгуси 5 йилда 40 мингга етади. “Тошкент-Андижон” пуллик автомобиль йўли ишга тушган тақдирда масофани босиб ўтиш 3 соатгача қисқаради, транспорт ҳаракати эса 70 фоизгача ошади.
Шу боис давлатимиз раҳбари Қамчиқ довонида янги тоннел қуриш бўйича тендер-лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш ва тендер эълон қилиш муҳимлигини кўрсатиб ўтди.
Халқаро экспертларнинг таҳлилига кўра, Ўзбекистондаги мавжуд аэропортларни модернизация қилиш учун ўртача 800 миллион доллар талаб этилади. Шу муносабат билан, Жаҳон банки билан биргаликда Тошкент, Бухоро, Фарғона ва Урганч аэропортларини “пакет принципи” (зарар билан ишлаётган ҳаво портларини фойда келтираётганлари билан шерикликка бериш) асосида шерикликка бериш бўйича техник топшириқлар ишлаб чиқиш вазифаси юклатилди.
Коммунал хўжалик соҳасидаги лойиҳалар ҳам синчиклаб кўриб чиқилди. Тармоқда ислоҳотлар деярли кўринмаётгани, бу борада сусткашликка йўл қўйилаётгани кўрсатиб ўтилди.
Ҳозирги кунда 31 та йирик ва ўрта шаҳарлар, 156 та туман марказларининг канализация тизимини қуриш ҳамда модернизация қилиш вазифаси турибди. Канализация тизими Қаршида 45 фоиз, Андижонда 37, Нукусда 30, Наманганда 10 фоизга таъминланган.
Фақат 18 та йирик ва ўрта шаҳар учун халқаро молия ташкилотларининг 912 миллион доллари жалб қилинган. Ҳисоб-китобга кўра, барча канализация лойиҳалари учун 2 миллиард 600 миллион доллар талаб қилинади. Хусусий шериклар билан биргаликдаги шаҳар канализацияси модернизацияси ҳам бюджетга енгиллик бўлади, ҳам хизмат сифати яхшиланади.
Ундан ташқари, Бухоро, Наманган ва Нукус шаҳарлари иссиқлик таъминотини шерикликка бериш моделлари бўйича таклифлар киритилади.
Бош вазир ўринбосарлари Жамшид Қўчқоров ва Сардор Умурзоқовга ҳар чоракда давлат-хусусий шерикликдаги барча лойиҳаларнинг ижросини муҳокама қилиб, зарур чораларни белгилаб бориш вазифаси юклатилди.
Кескин танқидий руҳда ўтган тақдимот якунида мутасаддиларга муҳокама қилинган ишларни ташкил этиш бўйича аниқ кўрсатмалар берилди.
Давлат-хусусий шериклик билан боғлиқ масалалар Президентимизнинг шахсий назоратида бўлиши қайд этилди.
Ушбу йўналишда олиб борилаётган ишларнинг бориши хусусида яқин кунларда масъуллар давлатимиз раҳбари ҳузурида танқидий-таҳлилий ҳисобот беришлари белгиланди.

Officials slammed for insufficient efforts to enhance public-private partnerships
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has been presented demonstration reports on the state of public-private partnership in the fields of energy, transport, public utilities and healthcare.
In order to reduce the burden on the national budget and attract the private sector to major projects, the Public-Private Partnership Agency was set up in 2018, a law and more than 10 resolutions were adopted.
Despite this, as few as nine considerable public-private partnership projects have been signed to date in the fields of energy, healthcare and public utilities. This is a rather miserable figure, the head of state complained.
The President requested that public-private partnership be introduced into the system of electricity and natural gas supply to consumers. Shavkat Mirziyoyev noted that this is the only way to cut costs and losses, by ensuring competition among manufacturers and suppliers.
Task has been set to accelerate the $ 270m-worth 14 public-private partnership projects in healthcare.
Tenders are to be completed within two months for the establishment of hemodialysis centers in Karakalpakstan, Khorezm and Tashkent. That would grant access to this type of assistance for 1,100 citizens a year, as well as ease the burden on the budget, from which 100 billion soums will be allocated annually for hemodialysis.
In excess of 20,000 cancer patients are registered in our country every year. The head of our state instructed the officials in charge to create two centers of radiation therapy on the basis of public-private partnership by the end of this year. In addition, project documentation will be developed for the creation of a multidisciplinary clinical hospital for a thousand beds in the city of Nurafshan (administrative center of Tashkent region) on the basis of the principle “construction – management – commissioning”.
During the consideration of public-private partnerships in the field of transport and logistics, Shavkat Mirziyoyev pointed to an absolutely substandard work on this front.
It was indicated that the further development of the sphere would require $ 27 billion.
For example, today the journey from Tashkent to Andijan takes about 5-6 hours through the Kamchik Pass that passes 22 thousand vehicles. In the next 5 years, this figure is expected to reach 40 thousand. With the launch of the Tashkent-Andijan toll road, the distance would be abridged to 3 hours, and the throughput would grow by 70 percent.
In this regard, the head of state stressed the importance of developing design documentation and announcing a bid for the construction of a new tunnel through the Kamchik Pass.
According to international expert analyses, the modernization of existing airports in Uzbekistan will require an average of $ 800 million. To this end, the President urged the executives to devise, jointly with the World Bank, a technical task for transferring the airports of Tashkent, Bukhara, Ferghana and Urgench to management on a “package principle” (when unprofitable airports are transferred together with profitable ones).
The meeting agenda also included projects in the field of public utilities. Shavkat Mirziyoyev noted that the industry has barely undergone any positive change.
Currently, the task is to build and modernize the sewerage system in 31 big and medium-sized cities, 156 district centers. Sewerage availability makes 45 percent in Karshi, 37 percent in Andijan, 30 in Nukus, and 10 percent in Namangan.
Funds from international financial institutions in the amount of $ 912 million have been attracted for as few as 18 big and medium-sized cities. All sewage construction projects will require $ 2.6 billion. Public-private partnerships for urban sewerage will ease the budget burden and improve service quality.
In addition, the President gave directive to work out a PPP model in heat supply on the example of the cities of Bukhara, Namangan and Nukus.
Deputy Prime Ministers Jamshid Kuchkarov and Sardor Umurzakov were instructed to quarterly discuss the implementation of all public-private partnership projects and determine required measures.
At the end of the presentation held in a critical spirit, the responsible officials were given specific directives on how to organize the work.
The President emphasized that issues related to public-private partnership will henceforth be under his personal control.
It was determined that in the near future the executives in charge will report to the head of state on the results of the work carried out on this front.