Афғонистон бўйича видеоконференция тўғрисида
2020 йил 4 август куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Афғонистон Ташқи ишлар вазирлиги томонидан ташкил этилган “Тинчлик учун консенсусни мустаҳкамлаш” мавзусидаги Афғонистон бўйича онлайн-конференция ишида иштирок этди.
Тадбирда, шунингдек, хорижий давлатларнинг Афғонистон бўйича махсус вакиллари, халқаро ташкилотлар ва Кобулда аккредитациядан ўтган дипломатик ваколатхоналар раҳбарлари иштирок этдилар.
Форум мақсади Афғонистон инқирозини ҳал қилиш ва бўлажак Жирға маслаҳатига алоҳида урғу бериб, афғонлараро тинч музокараларни тезроқ бошлаш бўйича халқаро саъй-ҳаракатларни муҳокама қилишдан иборат.
Афғонистон ташқи сиёсат идораси раҳбари в.б. Ҳаниф Атмар Афғонистондаги сиёсий жараёнга ёрдам бергани ва коронавирус пандемияси шароитида икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлагани учун қатор давлатларга, жумладан Ўзбекистонга миннатдорлик билдирди.
Мамлакатда зўравонлик даражасини тезроқ камайтириш муҳимлиги, шунингдек, афғон халқининг сиёсий жараёнда муҳим роли қайд этилди.
Афғонистонда афғонлараро тинчлик музокараларини бошлаш учун ҳар томонлама ёрдам бериш юзасидан атрофлича фикр алмашилди.

О видеоконференции по Афганистану
4 августа 2020 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев принял участие в работе онлайн-конференции по Афганистану на тему «Укрепление консенсуса в пользу мира», организованной Министерством иностранных дел ИРА.
В мероприятии также приняли участие спецпредставители зарубежных стран по Афганистану, руководители международных организаций и дипломатических миссий, аккредитованных в Кабуле.
Цель форума – обсуждение международных усилий по разрешению афганского кризиса и скорейшему запуску мирных межафганских переговоров с особым акцентом на предстоящую консультативную Джиргу.
И.о. главы внешнеполитического ведомства Афганистана Ханиф Атмар выразил благодарность ряду стран, в том числе Узбекистану, за оказание содействия политическому процессу в Афганистане и укрепление двустороннего сотрудничества в условиях пандемии коронавируса.
Была обозначена важность скорейшего снижения уровня насилия в стране, а также ключевая роль афганского народа в политическом процессе.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями по оказанию Афганистану всемерного содействия в запуске мирных межафганских переговоров.