Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш халқаро жамғармаси билан "Қишлоқ хўжалигини диверсификация ва модернизация қилиш" лойиҳасининг иккинчи босқичини молиялаштириш тўғрисида Битим имзоланди
Жорий йилнинг 4 август куни видеоконференцалоқа орқали Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш халқаро жамғармаси (ҚХРХЖ) Президенти Ж.Унгбо ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков "Қишлоқ хўжалигини диверсификация ва модернизация қилиш" лойиҳасининг 2-чи босқичи доирасида 47 млн доллар миқдорида молиялаштириш тўғрисидаги Битимни имзоладилар.
Битим шартларига мувофиқ, ҚХРХЖ 46,2 млн доллар миқдоридаги узоқ муддатли имтиёзли қарз маблағларини, шунингдек, 800 минг доллар миқдоридаги грант маблағларини ажратади.
Лойиҳанинг Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятлари ҳудудида амалга оширилиши режалаштирилган ва у бир қатор таркибий қисмлардан иборат, жумладан:
- Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги соҳасининг салоҳиятини ошириш, Ўзбекистон ишбилармон аёллари ассоциацияси, Балиқчилик уюшмаси, чорвачилик, паррандачилик ва балиқчилик илмий-тадқиқот Институти фаолиятини қўллаб-қувватлаш ҳамда қишлоқ хўжалиги соҳасида замонавий халқаро сифат ва хавфсизлик стандартларини жорий этиш учун агросаноат корхоналари ва фермерларнинг кредит мажбуриятларини кафолатлаш бўйича имкониятларини кенгайтириш учун Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармасини молиялаштириш;
- кредит маҳсулотларидан фойдаланишни кенгайтириш ҳисобига қишлоқ жойларда ёшлар ва аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш;
- қишлоқ хўжалигида ишлаб чиқаришни диверсификация қилиш, экин майдонларининг ҳосилдорлигини ва сув ресурсларини бошқариш самарадорлигини ошириш мақсадида суғориш тизимлари, метеорологик станциялар ва бошқа инфратузилма объектларини замонавийлаштириш.
Лойиҳада замонавий иссиқхоналар, интенсив боғлар барпо этиш, экологик тоза ва сувни тежайдиган технологияларни жорий этиш, ишлаб чиқаришни механизациялаштириш даражасини ошириш, Фарғона водийси вилоятларида қайта ишлаш қувватлари ва омборхоналар сиғимини кўпайтириш кўзда тутилган.
Лойиҳа доирасида кўзда тутилган қишлоқ хўжалиги билан шуғулланишнинг замонавий усулларини жорий этиш, шунингдек, қишлоқ жойларда қўшимча юқори ҳақ тўланадиган иш ўринларини яратиш натижасида меҳнат унумдорлиги ва қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқаришини ошириш ҳисобига лойиҳа ҳудуднинг 375 мингдан ортиқ аҳолиси даромадларининг ўсишига ижобий таъсир кўрсатиши кутилмоқда.
Маросим иштирокчилари томонидан ушбу лойиҳанинг 2020-2030 йилларда Ўзбекистонда Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш стратегиясида белгиланган стратегик мақсадларга эришиш, жумладан ер ва сув ресурсларидан самарали фойдаланишни таъминлаш, тармоқда инвестиция муҳитини яхшилаш ва маҳаллий агросаноат корхоналарининг рақобатбардошлигини ошириш учун муҳимлигини таъкидладилар.
Тадбир якунида томонлар ишлаб чиқариш ва экспортнинг динамик ўсишини, қишлоқларда кўп янги иш ўринлари яратилишини таъминлайдиган ва умуман олганда, Республика ҳудудларининг ривожланишига ижобий таъсир кўрсатадиган барқарор ишлаб чиқариш-таъминот занжирларини яратиш ҳамда ушбу секторда замонавий технологиялар ва ишланмаларни жорий этиш орқали Ўзбекистонда қишлоқ хўжалиги соҳасини жадал ривожлантиришга йўналтирилган фаол ҳамкорликни давом эттиришга қатъий ниятларини билдирдилар.
Маълумот учун: ҚХРХЖ - БМТнинг ихтисослашган муассасаси бўлиб, унинг асосий вазифаси ривожланаётган мамлакатларда озиқ-овқат ишлаб чиқаришни кўпайтириш ва аҳолининг овқатланиш ҳолатини яхшилаш мақсадида молиявий ресурсларни жалб қилишдир. 1977 йилдан буён ҚХРХЖ 90 та мамлакатда 350 млн одамга ёрдам бериш бўйича 700 тадан ортиқ дастур ва лойиҳаларни молиялаштириш доирасида 10 млрд доллар миқдорига яқин имтиёзли кредит ва грантлар тақдим этди.
ҚХРХЖнинг Ўзбекистондаги лойиҳалар портфели умумий қиймати 139,5 млн долларлик 4 та лойиҳадан иборат, улардан Ўзбекистон мева-сабзавот сектори ривожлантиришни қўллаб-қувватлашга йўналтирилган 1 та 28,3 млн долларлик лойиҳа 2019 йилда амалга оширилган, қолган лойиҳалар эса ҳозирги вақтда амалга ошириш босқичида бўлиб, қишлоқ хўжалиги ва сут саноати секторида қўшилган қиймат занжирларини ривожлантиришга қаратилган.

С Международным фондом сельскохозяйственного развития подписано Соглашение о финансировании второй фазы проекта «Диверсификация и модернизация сельского хозяйства»
4 августа текущего года посредством видеоконференцсвязи Президент Международного фонда сельскохозяйственного развития (МФСР) Ж.Унгбо и заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков подписали Соглашение о финансировании на сумму 47 млн долларов в рамках 2-ой фазы проекта «Диверсификация и модернизация сельского хозяйства».
В соответствии с условиями соглашения, МФСР выделит долгосрочные льготные заёмные средства в размере 46,2 млн долларов, а также грантовые средства в размере 800 тысяч долларов.
Проект реализуется на территории Андижанской, Наманганской и Ферганской областей и состоит из ряда компонентов, в том числе:
- финансирование проектов по диверсификации и модернизации сельского хозяйства через Государственный Фонд поддержки предпринимательской деятельности агропромышленных предприятий и фермеров для наращивания потенциала сельскохозяйственного сектора Узбекистана, поддержки деятельности Ассоциации деловых женщин Узбекистана, Ассоциации рыбоводства, Научно-исследовательского института животноводства, птицеводства, рыболовства и внедрения в сфере сельского хозяйства современных международных стандартов качества и безопасности.
- поддержка молодежного и женского предпринимательства в сельской местности за счет расширения доступа к кредитным продуктам;
- модернизация ирригационных систем, метеорологических станций и другой инфраструктуры в целях диверсификации сельскохозяйственного производства, повышения продуктивности посевных площадей и эффективности управления водными ресурсами.
Проект предусматривает создание современных теплиц, интенсивных садов, внедрение экологически чистых и водосберегающих технологий, повышение уровня механизации производства, наращивания перерабатывающих мощностей и расширения складских помещений в регионах Ферганской долины.
Ожидается, что проект окажет благоприятное воздействие на рост доходов более 375 тысяч жителей региона за счет повышения производительности труда в сельскохозяйственном производстве, благодаря предусмотренному в рамках проекта внедрению современных методов ведения сельского хозяйства, а также создания дополнительных высокооплачиваемых рабочих мест в сельской местности.
Участниками церемонии была отмечена значимость данного проекта для достижения стратегических целей, обозначенных в Стратегии развития сельского хозяйства в Узбекистане на 2020–2030 годы: обеспечение эффективности использования земельных и водных ресурсов, улучшение инвестиционного климата в отрасли и повышение конкурентоспособности отечественного агропромышленного сектора.
По итогам мероприятия стороны обозначили твердые намерения продолжать активное сотрудничество, направленное на интенсивное развитие сферы сельского хозяйства в Узбекистане путем создания устойчивых производственно-сбытовых цепочек и внедрения современных технологий и разработок в данном секторе, что позволит обеспечить динамичный рост производства и экспорта, создать новые рабочие места и в целом окажет позитивное влияние на развитие регионов Республики.
Справочно: МФСР – специализированное учреждение ООН, основной задачей которого является мобилизация финансовых ресурсов в целях увеличения производства продовольствия и улучшения положения с питанием населения в развивающихся странах. С 1977г. МФСР предоставил порядка 10 млрд долларов США в виде льготных займов и грантов в рамках финансирования более 700 программ и проектов по оказанию помощи 350 миллионам человек в 90 странах мира.
Портфель проектов МФСР в Узбекистане состоит из 4 проектов на общую сумму 139,5 млн долларов, из которых 1 проект на сумму 28,3 млн долларов, направленный на поддержку развития плодоовощного сектора в Узбекистане был реализован в 2019 году, а остальные проекты, ориентированные на развитие сельского хозяйства и цепочек добавленной стоимости в секторе молочной промышленности, находятся на стадии реализации.