ICESCO Бош директори билан музокаралар тўғрисида
2020 йил 4 август куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Фурқат Сидиков видеоконференция шаклида Ислом олами фан, таълим ва маданият масалари бўйича ташкилоти (ICESCO) Бош директори Салим ал-Малик билан музокаралар ўтказди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон ва ICESCO ўртасидаги ҳамкорликнинг ҳолати ва ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
ICESCOнинг етакчи мутахассисларини Ўзбекистоннинг илмий-тадқиқот марказларига жалб қилиш, қўшма халқаро конференциялар ташкил этиш, жаҳон тамаддуни ривожига ҳисса қўшган ўзбек олимлари ҳақида китоб нашр этиш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Илғор тажриба алмашиш ва инновацион таълим усулларини жорий этиш учун хориж мутахассисларини жалб этиш, шунингдек, ICESCO томонидан ўтказиладиган форум ва анжуманларда ўзбекистонлик араб тили ўқитувчиларининг иштирок этишига қизиқиш билдирилди.
Салим ал-Малик Ўзбекистоннинг тарихий исломий обидалари ва меъморий ёдгорликларини Ташкилотнинг Ислом мероси рўйхатига киритишга ICESCO тайёрлигини маълум қилди.
Музокаралар давомида махсус онлайн видео-теледастурлар ва семинарлардан фойдаланган ҳолда пандемия шароитида ўқув жараёнини давом эттириш юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Negotiations with ICESCO Director General
On August 4, 2020, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Furkat Sidikov held talks with the Director General of the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO) Dr. Salim M. Al-Malik via videoconference, Uzbekistan MFA reports.
The state and prospects of expanding cooperation between Uzbekistan and ICESCO were discussed during the conversation.
The parties considered proposals to attract leading ICESCO specialists to research centers in Uzbekistan, organize joint international conferences and publish a book about Uzbekistan scientists who have contributed to development of world civilization.
Interest was expressed in attracting foreign experts to share best practices and introduce innovative teaching methods, as well as in participation of Uzbekistan teachers of Arabic in ICESCO forums and conferences.
Salim Al-Malik noted that ICESCO is ready to include objects of historical Islamic sites and architectural monuments of Uzbekistan in the list of Islamic heritage of the Organization.
The parties also exchanged views on continuing the educational process in the context of the pandemic with the use of special online video-TV programs and workshops.