Бухородаги 7 та маданий мерос объекти ЮНЕСКОнинг умумжаҳон мероси рўйхатига номзод сифатида тақдим этилади
Бухородаги 7 та маданий мерос объекти ЮНЕСКОнинг умумжаҳон мероси рўйхатига номзод сифатида тақдим этилмоқда, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Бухоро вилоятида айни пайтда 829 та моддий маданий мерос объектлари давлат муҳофазасига олинган.
Шундан, 287 таси археология ёдгорликлари, 507 таси архитектура объектлари, 17 таси монументал санъат ҳамда 18 таси диққатга сазовор жойлар ҳисобланади.
Вилоят маданий мерос бошқармасининг хабар беришича, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, ЮНЕСКО ишлари бўйича миллий комиссия, Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси билан биргаликда Марказий Осиё халқаро тадқиқотлар институтини жалб қилган ҳолда “Ипак йўли: Зарафшон дарёси ва Қорақум йўналиши” (Ўзбекистон, Тожикистон ва Туркманистон) чегералараро обидалари қаторида Бухоро вилоятида жойлашган Чор-Бакр ва Баҳоуддин Нақшбанд мажмуалари, Вобкент минораси ва Чашмаи Аюб мақбараси архитектура объектлари ҳамда қадимги Пойкент, Варахша ва Вардонзе шаҳар қолдиқларини ЮНЕСКОнинг Умумжаҳон мероси рўйхатига киритиш бўйича халқаро мезонлар асосида номзодлик ҳужжатлари тайёрланмоқда.
Бу эса ЮНЕСКОнинг Умумжаҳон мероси рўйхатига киритилган объектлар сонининг ортишига ва республикамизга ташриф буюрувчи сайёҳлар сонининг кўпайишига хизмат қилади.

7 объектов культурного наследия Бухары будут номинированы в Список всемирного наследия ЮНЕСКО
Семь объектов культурного наследия в Бухаре будут номинированы в Список всемирного наследия ЮНЕСКО, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По данным регионального управления культурного наследия, Министерство культуры Узбекистана, Национальная комиссия по делам ЮНЕСКО, Академия наук республики при участии Международного института центральноазиатских исследований готовят на основе международных критериев документы для включения в Список всемирного наследия ЮНЕСКО наряду с трансграничными памятниками «Шелковый путь: Заравшан – Каракумский коридор» (Узбекистан, Таджикистан и Туркменистан) комплексов Чор-Бакр и Бахауддина Накшбанди, архитектурных объектов - минарета в Вобкенте и мавзолея Чашмай Аюб, а также древних городищ Пойкент, Варахша и Вардонзе в Бухарской области.
Это будет способствовать увеличению количества объектов, включенных в Список всемирного наследия ЮНЕСКО, а также росту потока туристов в нашу страну.
В настоящее время в Бухарской области под государственной охраной находится 829 объектов материального и культурного наследия.
Из них 287 археологических памятников, 507 - объектов архитектуры, 17 - монументального искусства и 18 -достопримечательностей.