Ўзбекистон ташқи ишлар вазирининг ўринбосари ва Малайзия Ташқи ишлар вазирлиги бош котибининг ўринбосари давлат хизматчиларини тайёрлаш ва қайта тайёрлаш соҳасида ҳамкорликни кенгайтиришнинг аниқ йўналишларини муҳокама қилди
Бугун Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Фурқат Сидиқов Малайзия Ташқи ишлар вазирлиги бош котибининг ўринбосари Надзира бинти Осман билан видеоконференция шаклида музокаралар ўтказди, деб хабар бермоқда "Дунё" АА мухбири.
Суҳбат чоғида Малайзия техник ҳамкорлик дастури (МТҲД) доирасидаги шерикликни кенгайтиришнинг истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди.
Малайзия томони Ўзбекистон раҳбариятининг республикада минтақавий таълим марказини ташкил этиш бўйича ташаббусини юқори баҳолади, шунингдек, Ўзбекистон томонининг икки мамлакат университетлари ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш ташаббусини қўллаб-қувватлади. Малайзия университетлари билан алоқаларни кенгайтиришда ҳар томонлама ёрдам беришга тайёрлик билдирилди.
Надзира бинти Осман, шунингдек, Ўзбекистон давлат хизматчиларини Малайзияда тайёрлаш ва қайта тайёрлаш соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади.
Ушбу йўналишда Малайзия Ташқи ишлар вазирлиги бош котибининг ўринбосари МТҲД доирасида Ўзбекистонда давлат ва давлат бошқаруви, туризм, иқтисодиёт, қишлоқ хўжалиги, АКТ ва бошқа соҳаларда мутахассислар тайёрлашда техник ёрдамни кенгайтириш имконияти мавжудлигини таъкидлади.
Коронавирус пандемияси билан боғлиқ вазиятни ҳисобга олган ҳолда, МТҲД курслари бугунги кунда долзарб бўлиб турган масалалар ва тармоқлар, шу жумладан соғлиқни сақлаш соҳаси ҳамда юқумли касалликларга қарши курашишда илғор хорижий тажрибани Малайзия мисолида ўрганишга йўналтирилиши таъкидланди. Шу муносабат билан ўзбекистонлик мутахассисларнинг ушбу соҳалардаги малака ошириш курсларида қатнашиш имкониятини ўрганиб чиқиш таклиф қилинди.
Томонлар пандемия давридан сўнг МТҲДнинг давлат ва жамоат бошқарувини такомиллаштириш, сармояларни жалб қилиш, соғлиқни сақлаш, кичик ва ўрта бизнесни ривожлантириш, банк тизими, исломий молия, қишлоқ хўжалиги ва инвестицияларни жалб қилиш стратегиялари ва амалий кўникмаларини такомиллаштириш, туризм ва фавқулодда вазиятларни бошқаришга йўналтирилган ўқув курсларида Ўзбекистон вакилларига квоталарни кўпайтириш имкониятларини кўриб чиқишга келишиб олди. Техник ёрдам дастури доирасида машғулотларни малайзиялик мутахассислар ва экспертларни жалб қилган ҳолда онлайн семинарлар, тренинглар ва мастер-классларни ташкил этиш орқали ўтказиш ҳам режалаштирилмоқда.

Заместитель главы МИД Узбекистана и заместитель генсекретаря МИД Малайзии обсудили конкретные направления расширения сотрудничества в области подготовки и переподготовки госслужащих
Заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков сегодня провел в формате видеоконференции переговоры с заместителем генерального секретаря МИД Малайзии Надзирой бинти Осман, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе беседы обсуждены перспективные направления расширения взаимодействия в рамках Малазийской программы технического сотрудничества (МТСР).
Малазийская сторона высоко оценила инициативу руководства Узбекистана по созданию в республике регионального образовательного хаба, а также поддержала инициативы узбекской стороны по налаживанию взаимовыгодного сотрудничества между вузами двух стран.
Выражена готовность оказать всестороннее содействие в установлении и расширении контактов с малазийскими вузами.
Надзира бинти Осман также подчеркнула важность расширения взаимодействия в области подготовки и переподготовки в Малайзии госслужащих Узбекистана.
На данном направлении заместителем генерального секретаря МИД Малайзии отмечена возможность расширения технической помощи в рамках МТСР в подготовке специалистов Узбекистана в области государственного и общественного управления, туризма, экономики, сельского хозяйства, ИКТ и на других направлениях.
С учетом сложившейся ситуации вокруг пандемии отмечено, что курсы МТСР будут пересмотрены с акцентом на актуальные на сегодняшний день вопросы и направления, в том числе в сфере здравоохранения и изучения передового зарубежного опыта борьбы с инфекционными заболеваниями на примере Малайзии. В этой связи предложено рассмотреть возможность участия узбекских специалистов в работе курсов повышения квалификации по данным направлениям.
Сторонами достигнута договоренность о рассмотрении возможности увеличения квот для представителей Узбекистана для участия на учебных курсах МТСР с уклоном на совершенствование государственного и общественного управления, стратегии и практических навыков привлечения инвестиций, развитие здравоохранения, малого и среднего бизнеса, банковской системы, исламского финансирования, сельского хозяйства и туризма в постпандемический период, а также урегулирование чрезвычайных ситуаций. Занятия планируется проводить также посредством организации онлайн-семинаров, тренингов и мастер-классов в рамках программы технического содействия с привлечением малазийских специалистов и экспертов.