Ўзбекистон ташқи ишлар вазирининг ўринбосари ва Саудия тараққиёт жамғармаси ижрочи директори ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш ва қўшма ижтимоий-иқтисодий лойиҳаларни молиялаштириш ҳажмини ошириш масалаларини муҳокама қилди
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Фурқат Сидиқов кеча Саудия тараққиёт жамғармаси (СТЖ) ижрочи директори Холид Ал-Худайри билан видеоконференция шаклида музокаралар ўтказди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон ва СТЖ ўртасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва мустаҳкамлаш истиқболлари муҳокама қилbyди.
Қайд этилганидек, СТЖ молиявий манбалари Ўзбекистонда таълим ва тиббиёт муассасаларини жиҳозлаш, қишлоқ жойларда уй-жой қуриш, автомобиль йўлларини реконструкция қилиш, сув таъминоти тизимини яхшилаш каби ижтимоий аҳамиятга эга лойиҳаларни амалга оширишда фойдаланилмоқда. Бугунги кунга қадар Ўзбекистонда СТЖ иштирокида 88 миллион АҚШ доллари қийматидаги 4 та лойиҳа амалга оширилди, 186 миллион АҚШ доллари қийматидаги 6 та лойиҳа якунланиш босқичида турибди.
Холид Ал-Худайри Ўзбекистон билан икки томонлама шаклда ва Араб мувофиқлаштириш гуруҳи доирасида ҳамкорликни кенгайтиришдан, шунингдек, Ўзбекистондаги ижтимоий-иқтисодий лойиҳаларни молиялаштириш ҳажмини оширишдан манфаатдор эканлигини изҳор этди.

Заместитель главы МИД Узбекистана и исполнительный директор СФР обсудили практические вопросы развития сотрудничества и увеличения финансирования совместных социально-экономических проектов
Заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков вчера в формате видеоконференцсвязи провел переговоры с исполнительным директором Саудовского фонда развития (СФР) Халидом Аль-Худайри, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В беседе стороны обсудили состояние и перспективы направления расширения сотрудничества между Узбекистаном и СФР.
Отмечено, что финансовые ресурсы СФР в Узбекистане используются в таких социально значимых проектах, как оснащение образовательных и медицинских учреждений, жилищное строительство в сельской местности, реконструкция автодорог, улучшение систем водоснабжения. К настоящему времени в нашей стране с участием СФР реализованы 4 проекта на общую сумму 88 миллионов долларов США, на стадии завершения находятся 6 проектов стоимостью 186 миллионов долларов.
Халид Аль-Худайри выразил заинтересованность в активизации сотрудничества с Узбекистаном в двустороннем формате и в рамках Арабской координационной группы, а также в увеличении финансирования социально-экономических проектов в Узбекистане.