Экспорт салоҳиятини ривожлантириш ва инвестиция лойиҳаларини амалга оширишнинг долзарб масалаларига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигида жума куни республика тадбиркорлари ва экспортчиларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, жаҳон бозорларидаги мавжуд конъюнктурани ҳисобга олган ҳолда маҳаллий экспорт ҳажмини ошириш бўйича чораларни кўриш, шунингдек, Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш ҳудудий дастурларини амалга оширишни муҳокама қилиш мақсадида видеоконференция шаклида йиғилиш бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбир Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги манбасига асосланиб.
Йиғилишда тегишли вазирлик ва идоралар, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг хориждаги дипломатик ваколатхоналари раҳбарлари иштирок этди.
Экспорт ҳажмини ошириш бўйича жорий йилнинг январь-июль ойларида амалга оширилган ишлар натижалари, жумладан, экспортчи корхоналарнинг айланма капиталини тўлдириш, илгари тўланган қўшилган қиймат солиғи суммаларини уларга қайтариш бўйича кўрилган чоралар, шунингдек, республиканинг экспорт салоҳиятини илгари суриш, маҳаллий маҳсулотлар учун янги буюртмачиларни излаш ва экспорт шартномаларини бажаришга кўмаклашиш бўйича Ўзбекистоннинг хориждаги дипломатик ваколатхоналари фаолиятининг натижадорлиги танқидий кўриб чиқилди.
Йиғилиш чоғида ҳозирги вақтда жаҳон амалиётида пандемия шароитида ишлаб чиқариш ва товарлар савдосини амалга оширишнинг замонавий самарали механизмлари жорий этилганлиги, бу эса жаҳон иқтисодиётининг тикланишига ва халқаро иқтисодий муносабатларнинг фаолланишига ижобий таъсир кўрсатаётганлиги таъкидланди. Шу муносабат билан, экспорт ҳажмини ошириш учун барча мавжуд заҳиралардан фойдаланиш бўйича тегишли тузилмалар ва органларнинг тизимли иш олиб бориши зарурлиги таъкидланди.
МДҲ ва қўшни давлатлар бозорларида қатор товар позицияларига талабнинг ўсиб бораётганлиги, шунингдек, маҳаллий маҳсулотларнинг айрим турларига нархлар ўсишининг прогнозлари таъкидланди, бу эса белгиланган йўналишларда ишлаб чиқариш ва экспорт ҳажмининг мақсадли ўсиши учун қулай шарт-шароитларни шакллантиради.
Экспортчи корхоналарнинг мавжуд муаммоларини аниқлаш, уларни тезкорлик билан ҳал қилиш бўйича чораларни кўриш, тадбиркорларнинг қўшимча кредит ресурсларига бўлган эҳтиёжларини аниқлаш ва илгари тўланган қўшилган қиймат солиғи суммаларини қайтаришдан иборат экспортчиларни қўллаб-қувватлаш бўйича Республика штаби фаолиятини янада фаоллаштириш чораларига алоҳида эътибор қаратилди. Шу билан бирга, маҳаллий корхоналар тўлов интизомига риоя қилишлари зарурлиги таъкидланди, шу муносабат билан амалдаги экспорт шартномалари бўйича муддатлари ўтган дебиторлик қарздорликларни қисқа муддатда тугатиш вазифаси қўйилди.
Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида ҳудудий инвестиция дастурларининг бажарилиши юзасидан олдин берилган топшириқларнинг бажарилиши устуворлик берилган тартибда кўриб чиқилди: режалардан ортда қолаётган лойиҳалар аниқланиб, ишларнинг ўз вақтида бажарилишига халақит бераётган омиллар ўрганилди, мавжуд масалаларни тезкор ҳал этиш бўйича топшириқлар берилди. Қурилаётган саноат объектларини муҳандислик коммуникацияларга ўз вақтида улаш, тегишли давлат органлари томонидан рухсатномаларни тўсиқсиз бериш, шунингдек, ташкил этилаётган корхоналарни муваффақиятли ишга тушириш ва улардан фойдаланишга ҳар томонлама ёрдам беришнинг муҳимлиги таъкидланди.
Ушбу ҳудудларда “Лойиҳа фабрикалари”ни ташкил этиш бўйича амалга оширилаётган чоралар танқидий баҳоланди, шу сабабли масъул раҳбарларга тезкор равишда тегишли бинолар қурилишини тугатиш ва ташкилий масалаларни ҳал этиш бўйича топшириқлар берилди.
Йиғилиш якунида вазирликлар ва идораларнинг масъул раҳбарларига муддатлар ва кутилаётган натижалар белгиланган ҳолда аниқ топшириқлар берилди. Топшириқларнинг ўз вақтида ва сифатли бажарилишининг мониторинги Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси томонидан амалга оширилади.

Под председательством заместителя Премьер-министра Узбекистана состоялось совещание, посвященное актуальным вопросам развития экспортного потенциала и реализации инвестиционных проектов
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Сардор Умурзаков в пятницу в формате видеоконференции провел совещание, посвящённое обсуждению хода исполнения мер по оказанию всесторонней поддержки предпринимателям и экспортёрам республики, принятию мер по наращиванию экспорта отечественной продукции с учётом складывающейся конъюнктуры на мировых рынках, а также реализации региональных программ социально-экономического развития Республики Каракалпакстан и Хорезмской области, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Как информирует пресс-служба Министерства инвестиций и внешней торговли, в совещании приняли участие руководители соответствующих министерств и ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков, органов местной власти, коммерческих банков, а также дипломатических представительств Республики Узбекистан за рубежом.
Были критически рассмотрены результаты проведенной в январе-июле текущего года работы по наращиванию объёмов экспорта, в том числе предпринятые меры по пополнению оборотного капитала предприятий-экспортёров, возврату им ранее выплаченных сумм налога на добавленную стоимость, а также результативность деятельности дипломатических представительств Узбекистана за рубежом по продвижению экспортного потенциала республики, поиску новых заказчиков для отечественной продукции и содействию в выполнении экспортных соглашений.
В ходе совещания было подчёркнуто, что в данный момент в мировую практику уже внедрены современные эффективные механизмы производства и торговли товарами в условиях пандемии, что оказывает позитивное влияние на восстановление мировой экономики и активизацию международных экономических отношений. В связи с этим было указано на необходимость системной работы соответствующих структур и органов по задействованию всех имеющихся резервов для увеличения объёмов экспорта.
Было указано на возрастающий спрос по ряду товарных позиций на рынках стран СНГ и ближнего зарубежья, а также на прогнозируемый рост цен на отдельные виды отечественной продукции, что в совокупности формирует благоприятные условия для целенаправленного увеличения производства и экспорта в обозначенных направлениях.
Отдельное внимание было уделено мерам по активизации работы Республиканского штаба поддержки экспортеров, заключающейся в выявлении имеющихся вопросов предприятий-экспортеров, принятии оперативных мер по их решению, определении потребностей предпринимателей в дополнительных кредитных ресурсах или возврате выплаченных ранее сумм налога на добавленную стоимость. Одновременно с этим было указано на необходимость соблюдения отечественными предприятиями платежной дисциплины, в связи с чем была поставлена задача в кратчайшие сроки ликвидировать имеющуюся просроченную дебиторскую задолженность по текущим экспортным контрактам.
В приоритетном порядке был рассмотрен ход реализации ранее данных поручений по выполнению региональных инвестиционных программ в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области: определены проекты, реализуемые с отставанием от планов; изучены факторы, препятствующие своевременному проведению работ; даны поручения по оперативному решению имеющихся вопросов. Подчёркнута важность работы по своевременному подключению строящихся промышленных объектов к инженерным коммуникациям, беспрепятственной выдаче соответствующими государственными органами разрешительных документов, а также комплексному содействию в успешном запуске и эксплуатации создаваемых предприятий.
Критически оценены реализуемые меры по созданию в данных регионах “Фабрик проектов”, в связи с чем ответственным руководителям были даны поручения по скорейшему завершению строительства помещений и решению организационных вопросов.
По итогам совещания перед ответственными руководителями министерств и ведомств были поставлены конкретные задачи с определением сроков исполнения и ожидаемых результатов. Мониторинг своевременного и качественного исполнения поручений будет осуществляться Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан.