Ўзбекистон элчиси мамлакатимиз бозорига киришдан манфаатдор Португалия компаниялари раҳбарлари билан музокаралар ўтказди
Қароргоҳи Парижда жойлашган Ўзбекистоннинг Португалиядаги элчиси Сардор Рустамбоев "Five Thousand Miles" компаниясининг Амалиётлар бўйича бош директори Хуан Монаро, компаниянинг Халқаро алоқалар бўйича раҳбари Жавоҳир Чоршанбоев ва " Ideasouffle Unipessoal Lda" пойабзал компанияси менежери Нодир Қурбонов билан видеоконференция шаклида музокаралар олиб борди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Музокараларда экспорт географиясини кенгайтириш, чет элда яшаётган ва ишлаётган юртдошларимиз иштирокида ўзбекистонлик ишлаб чиқарувчилар учун янги бозорларни топиш муаммоларини ҳал этиш масалалари кўриб чиқилди.
Суҳбатда португалиялик тадбиркор таъкидлаганидек, унинг компанияси бизнесни узоқдан бошқариш учун зарур инфратузилма ва ходимларга эга. Бу эса компания билан иш олиб борадиган мижозларнинг бозорга бевосита ташриф буюришларига зарурат қолдирмайди, “Five Thousand Miles” компанияси ўз шерикларига ана шундай имкониятни тақдим этади.
“Биз Европа, Жанубий Америка ва Осиёдаги кўплаб компаниялар билан ишлаймиз, янги шериклар билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни ўрнатишга бундан кейин ҳам тайёрмиз. Бундан ташқари, европалик ишлаб чиқарувчиларнинг замонавий ускуналарини жалб қилиш ҳам компаниямиз хизматларидан ҳисобланади”, деди Хуан Монаро.
Ўз навбатида, ҳамюртимиз Жавоҳир Чоршанбоев нафақат импортчилар билан, балки қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун Ўзбекистон бозорига киришдан манфаатдор бўлган салоҳиятли инвесторлар билан алоқаларни ўрнатишда ёрдам беришга тайёрлигини билдирди.
Нодир Қурбонов Португалияда сўнгги 15 йилда пойабзал ишлаб чиқаришдаги муваффақиятли фаолияти ҳақида гапириб берди. У маҳаллий шериклар билан биргаликда Европа ускуналари, технологиялари ва мутахассисларини жалб қилган ҳолда Ўзбекистонда пойабзал ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш ниятида эканини айтди.
Маълумот учун, “Five Thousand Miles” – бу шерикларни топишда ёрдам берадиган ва янги бозорларда уларга ҳамроҳ бўлган хизмат кўрсатувчи компаниядир. Компания қароргоҳи Лиссабонда жойлашган.
“Ideasouffle Unipessoal Lda” Европанинг машҳур брендлари учун пойабзал ва шунга ўхшаш маҳсулотларни ишлаб чиқаришга ихтисослашган.

Посол Узбекистана провел переговоры с менеджерами португальских компаний, заинтересованных во вхождении на рынок Узбекистана
Посол Узбекистана в Португалии с резиденцией в Париже Сардор Рустамбаев провел в формате видеоконференции переговоры с главным операционным директором португальской компании «Five Thousand Miles» Хуаном Монаро, начальником международных связей компании Жавохиром Чоршанбаевым, а также операционным менеджером обувной компании «Ideasouffle Unipessoal Lda» Нодиром Курбоновым.
Переговоры проведены в рамках решения задач расширения географии экспорта и нахождения новых рынков для узбекских производителей при участии наших соотечественников, проживающих и работающих за рубежом.
Как отметил в беседе португальский предприниматель, его компания имеет соответствующую инфраструктуру и персонал для удаленного управления бизнесом. Это означает, что клиентам, которые сотрудничают с компанией, не нужно посещать целевой рынок, поскольку «Five Thousand Miles» представляет компанию-партнера на новом рынке.
«Мы работаем со многими компании в Европе, Южной Америке и Азии, готовы и в дальнейшем оказать содействие в установлении взаимовыгодного сотрудничества с новыми партнерами. Кроме того, в услуги нашей компании входит содействие привлечению современного оборудования от европейских производителей», - сообщил Хуан Монаро.
В свою очередь, наш соотечественник Жавохир Чоршанбаев выразил готовность оказать содействие в налаживании контактов не только с импортерами, но и потенциальными инвесторами, заинтересованными войти на рынок Узбекистана для реализации совместных проектов.
Нодир Курбонов рассказал о своей успешной карьере в сфере производства обуви в Португалии в течение последних 15 лет. Он сообщил о своем намерении совместно с отечественными партнерами наладить производство обуви в Узбекистане с привлечением европейского оборудования, технологий и специалистов.
«Five Thousand Miles» является сервисной компанией, которая оказывает содействие в нахождении партнеров и сопровождает их на новых рынках. Штаб-квартира компания расположена в г.Лиссабоне.
«Ideasouffle Unipessoal Lda» специализируется на производстве обуви и сопутствующих товаров для знаменитых европейских брендов.ф