Ўзбекистон Бош вазири ўринбосари ва ЕТТБ вице-президенти ҳамкорликни кенгайтириш йўналишлари ва иқтисодиёт тармоқларида янги лойиҳаларни молиялаштириш истиқболларини моҳакама қилди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) вице-президенти Алан Пиллоу билан видеоконференция шаклида музокаралар ўтказди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Суҳбат давомида Ўзбекистон ҳукумати томонидан коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашиш, шунингдек, глобал инқироз жараёнининг миллий иқтисодиёт ва мамлакат аҳолиси фаровонлигига таъсирини камайтириш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Энергетика, уй-жой коммунал хўжалиги, экология ва хусусий сектор соҳасидаги лойиҳалар атрофлича кўриб чиқилди. Томонлар давом этаётган лойиҳаларнинг амалга оширилишини янада тезлаштириш зарурлиги ҳамда пандемиянинг мамлакат иқтисодиётига салбий таъсирини бартараф этиш учун ўзаро ҳамкорликнинг истиқболли механизмлари ҳақида фикр алмашди.
ЕТТБ раҳбарияти томонидан Ўзбекистонда хусусий тадбиркорликни молиялаштиришни сезиларли даражада ошириш стратегик мақсад сифатида белгилангани маълум қилинди. Шу сабабли Ўзбекистон тижорат банкларига кичик ва ўрта бизнес лойиҳалари учун кредит линиялари шаклида қўшимча молиялаштиришни тақдим этиш бўйича келишувга эришилди.
Ўзбекистон банк ва энергетика соҳасидаги ислоҳотларни изчил амалга оширишда Банк билан ҳамкорликнинг аҳамияти қайд этилди. Шу нуқтаи назардан мамлакатимизнинг қатор тижорат банкларида давлат улушини хусусийлаштириш, энергетика соҳасида давлат-акциядорлик компанияларининг корпоратив бошқарув тизимини такомиллаштириш, шунингдек, нефть-газ саноатидаги ислоҳотлар жараёнини бошлаш билан боғлиқ долзарб масалалар кўриб чиқилди.
Учрашувда юқори экспорт салоҳиятига эга бўлган Ўзбекистон иқтисодиётининг энг самарали тармоқларидан бири – тўқимачилик саноатидаги лойиҳаларни молиялаштириш истиқболларини муҳокама қилинди.
Шунингдек, ЕТТБнинг “Марказий Осиёда ишбилармон аёллар” махсус дастури орқали Ўзбекистонда аёллар тадбиркорлигини ривожлантириш учун молиялаштиришни жалб этиш имкониятлари таҳлил қилинди.
Тадбир якунида Ўзбекистон билан ЕТТБ ўртасида аниқ йўналишлар ва лойиҳалар бўйича ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантиришга келишиб олинди.

Discussion of the prospects to expand cooperation with the European Bank for Reconstruction and Development
On August 7 this year, Deputy Prime Minister - Minister of Investment and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S. Umurzakov negotiated with Vice President of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) Alain Pilloux via video-conferencing.
The dialogue touched upon the measures taken by the Government of Uzbekistan to counter the coronavirus infection, as well as to reduce the impact of the global crisis on the national economy and the welfare of the country's population.
The parties considered projects in energy, housing and utilities infrastructure, ecology and the private sector in details. They exchanged their views on opportunities to accelerate the implementation of current projects, as well as on promising mechanisms for cooperation to overcome the negative impact of the pandemic on the economy of the Republic.
It was disclosed that the EBRD set a strategic task to significantly increase the financing of private entrepreneurship in Uzbekistan. Here, the parties agreed that the EBRD would additionally finance Uzbek commercial banks in the form of credit lines for small and medium-sized business projects.
They noted the significance of cooperation with the EBRD in the consistent implementation of reforms in the banking and energy sectors of Uzbekistan. There was a consideration of issues related to the privatization of state shares in a number of commercial banks, improvement of the corporate governance system of state-owned companies in the energy sector, as well as the launch of the reform process in the oil and gas industry.
The parties negotiated on possible financing of textile projects being one of the most promising sectors of the economy of Uzbekistan, which has a large export potential.
They also analyzed opportunities to attract funding for the development of women's entrepreneurship in Uzbekistan through the EBRD's special program 'Women in Central Asian Business'.
The event resulted in agreement to further develop mutually beneficial cooperation between Uzbekistan and the EBRD in specific areas and projects.