Ўзбекистон Бош вазири ўринбосари ва ЕТТБ вице-президенти ҳамкорликни кенгайтириш йўналишлари ва иқтисодиёт тармоқларида янги лойиҳаларни молиялаштириш истиқболларини моҳакама қилди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) вице-президенти Алан Пиллоу билан видеоконференция шаклида музокаралар ўтказди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Суҳбат давомида Ўзбекистон ҳукумати томонидан коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашиш, шунингдек, глобал инқироз жараёнининг миллий иқтисодиёт ва мамлакат аҳолиси фаровонлигига таъсирини камайтириш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Энергетика, уй-жой коммунал хўжалиги, экология ва хусусий сектор соҳасидаги лойиҳалар атрофлича кўриб чиқилди. Томонлар давом этаётган лойиҳаларнинг амалга оширилишини янада тезлаштириш зарурлиги ҳамда пандемиянинг мамлакат иқтисодиётига салбий таъсирини бартараф этиш учун ўзаро ҳамкорликнинг истиқболли механизмлари ҳақида фикр алмашди.
ЕТТБ раҳбарияти томонидан Ўзбекистонда хусусий тадбиркорликни молиялаштиришни сезиларли даражада ошириш стратегик мақсад сифатида белгилангани маълум қилинди. Шу сабабли Ўзбекистон тижорат банкларига кичик ва ўрта бизнес лойиҳалари учун кредит линиялари шаклида қўшимча молиялаштиришни тақдим этиш бўйича келишувга эришилди.
Ўзбекистон банк ва энергетика соҳасидаги ислоҳотларни изчил амалга оширишда Банк билан ҳамкорликнинг аҳамияти қайд этилди. Шу нуқтаи назардан мамлакатимизнинг қатор тижорат банкларида давлат улушини хусусийлаштириш, энергетика соҳасида давлат-акциядорлик компанияларининг корпоратив бошқарув тизимини такомиллаштириш, шунингдек, нефть-газ саноатидаги ислоҳотлар жараёнини бошлаш билан боғлиқ долзарб масалалар кўриб чиқилди.
Учрашувда юқори экспорт салоҳиятига эга бўлган Ўзбекистон иқтисодиётининг энг самарали тармоқларидан бири – тўқимачилик саноатидаги лойиҳаларни молиялаштириш истиқболларини муҳокама қилинди.
Шунингдек, ЕТТБнинг “Марказий Осиёда ишбилармон аёллар” махсус дастури орқали Ўзбекистонда аёллар тадбиркорлигини ривожлантириш учун молиялаштиришни жалб этиш имкониятлари таҳлил қилинди.
Тадбир якунида Ўзбекистон билан ЕТТБ ўртасида аниқ йўналишлар ва лойиҳалар бўйича ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантиришга келишиб олинди.

Заместитель Премьер-министра Узбекистана и вице-президент ЕБРР обсудили перспективные направления расширения сотрудничества и финансирования новых проектов в отраслях экономики
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, министр инвестиций и внешней торговли Сардор Умурзаков 7 августа провел переговоры с Вице-президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Алан Пиллоу в формате видеоконференции, передает корреспондент ИА «Дунё».
Как сообщили в Министерстве инвестиций и внешней торговли, в ходе переговоров были обсуждены предпринимаемые Правительством Узбекистана меры по противодействию распространения коронавирусной инфекции, а также по снижению влияния глобальных кризисных явлений на национальную экономику и благосостояние населения страны.
Предметно были рассмотрены реализуемые проекты в области энергетики, жилищно-коммунального хозяйства, экологии и частного сектора. Стороны обменялись мнениями о возможностях для ускорения реализации текущих проектов, а также о перспективных механизмах взаимодействия по преодолению негативного воздействия пандемии на экономику республики.
Было озвучено, что руководством ЕБРР поставлена стратегическая задача – существенно нарастить финансирование частного предпринимательства в Узбекистане, в связи с чем была достигнута договоренность о предоставлении ЕБРР дополнительного финансирования узбекским коммерческим банкам в виде кредитных линий для проектов малого и среднего бизнеса.
Отмечена важность развития сотрудничества с ЕБРР в вопросах последовательной реализации реформ в банковском и энергетическом секторах Узбекистана. В данном контексте рассмотрены вопросы, связанные с проведением приватизации государственных долей в ряде коммерческих банков страны, совершенствованием системы корпоративного управления государственных компаний в сфере энергетики, а также запуском процесса реформирования в нефтегазовой отрасли.
Стороны обсудили перспективы финансирования проектов в текстильной отрасли как одного из наиболее перспективных секторов экономики Узбекистана, имеющего большой экспортный потенциал.
Также были рассмотрены возможности для привлечения финансирования развития женского предпринимательства в Узбекистане через специальную Программу ЕБРР «Женщины в бизнесе в Центральной Азии».
По итогам мероприятия была достигнута договоренность о дальнейшем развитии взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и ЕБРР по конкретным направлениями и проектам.