Ўзбекистон ва Афғонистон ҳукуматлари делегациялари икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш масалаларини кўпиб чиқди
Ўзбекистон Республикаси билан Афғонистон Ислом Республикаси ҳукуматлари делегациялари ўртасида видеоконференция шаклида музокаралар ўтказилди. Мулоқот давомида ҳар икки томон ҳамкорликни кенгайтириш, минтақада барқарор иқтисодий ва инфратузилмавий ривожланишни таъминлашдан манфаатдор эканини яна бир бор тасдиқлади, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги манбасига асосланиб.
Мамлакатимиз делегациясига Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзоқов, ҳамкор мамлакат вакилларига эса Афғонистон Ислом Республикаси ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Муҳаммад Ханиф Атмар ва Афғонистон Президенти маъмурияти раҳбари Муҳаммад Шокир Каргар бошчилик қилди. Музокараларда икки мамлакатнинг ташқи ишлар, транспорт, энергетика соҳаси вазирликлари, шунингдек, тегишли идора ва компаниялар раҳбарлари иштирок этди.
Тадбирда тартибига мувофиқ, музокаралар чоғида савдо, энергетика, транспорт коммуникациялари ва логистика соҳаларида ҳамкорликнинг долзарб масалалари, шунингдек, минтақавий аҳамиятга молик қатор муҳим инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш масалалари муҳокама этилди.
Музокаралар чоғида икки мамлакат раҳбарларининг саъй-ҳаракатлари туфайли ўтган 3 йил давомида ўзаро муносабатларда юқори натижаларга эришилгани таъкидланди, шунингдек, кенг кўламли ҳамкорлик доирасида эришилган келишувларнинг ўз вақтида ва самарали амалга оширишга содиқлик билдирилди.
Томонлар энергетика соҳасида ҳамкорликни янада фаоллаштириш тарафдори эканликларини қайд этишди. Ўзбекистондан Афғонистонга электр энергиясини етказиб беришни ташкил этиш ва шу мақсадда тегишли инфратузилмани ривожлантириш бўйича ҳамкорликни давом эттириш, жумладан, “Сурхон – Пули Хумри” узатиш линияси қурилиши лойиҳасини тезкор равишда амалга ошириш бўйича келишувга эришилди.
Шунингдек, “Марказий Осиё – Жанубий Осиё” йўналишида ҳам, “Афғонистон – Хитой, МДҲ мамлакатлари ва Европа” йўналишида ҳам транспорт йўлакларини ривожлантириш ва икки мамлакатнинг транзит салоҳиятидан фойдаланиш орқали минтақадаги транспорт коммуникациялари инфратузилмасини такомиллаштириш ҳамда Ўзбекистон ва Афғонистоннинг ўзаро боғлиқлигини таъминлаш муҳимлиги таъкидланди.
Музокараларда савдо алоқаларини янада мустаҳкамлаш йўллари юзасидан фикр алмашилди. Хусусан, ўзаро савдо ҳажмининг ўсиш кўрсаткичларига ижобий баҳо берилди – 2020 йилнинг биринчи ярмида пандемия оқибатларининг халқаро савдога салбий таъсирига қарамай, икки томонлама савдо ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 24 фоизга ошди.
Савдо алоқаларини янада кучайтириш мақсадида тегишли институционал ва ҳуқуқий асосларни ишлаб чиқиш, ўзаро савдони рағбатлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар кўриш, жумладан, чегараолди савдо салоҳиятидан тўлиқ фойдаланиш ва имтиёзли савдо битимини тузиш имкониятларини ўрганиш бўйича келишувга эришилди.
Музокаралар якунида яқин келажакда савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш бўйича амалга ошириладиган қўшма чора-тадбирлар келишиб олинди ҳамда савдо, энергетика ва транспорт соҳасини ривожлантириш бўйича ўзаро ҳамкорликни янада кучайтириш ва аниқ лойиҳаларни амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар белгиланди.
Томонларнинг фикрича, икки томонлама муносабатларда эришилган ютуқлар ва ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича ишлаб чиқилган таклифлар Марказий Осиё минтақасида барқарорлик, тараққиёт ва иқтисодий ҳамкорликни чуқурлаштириш ҳамда Афғонистонни ушбу жараёнга фаол жалб этишга хизмат қилади.

Правительственные делегации Узбекистана и Афганистана рассмотрели вопросы углубления двустороннего сотрудничества
Правительственные делегации Республики Узбекистан и Исламской Республики Афганистан 8 августа провели в формате видеоконференции переговоры, которые подтвердили взаимную заинтересованность в расширении двустороннего сотрудничества и обеспечении стабильного экономического и инфраструктурного развития в регионе, передает корреспондент ИА «Дунё».
Как сообщили в Министерстве инвестиций и внешней торговли Узбекистана, в ходе переговоров были рассмотрены актуальные вопросы взаимодействия в сферах торговли, энергетики, транспортных коммуникаций и логистики, а также реализации ряда важных инвестиционных проектов регионального значения.
Делегации сторон возглавили заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, министр инвестиций и внешней торговли Сардор Умурзаков, исполняющий обязанности министра иностранных дел Исламской Республики Афганистан Мохаммад Ханиф Атмар и глава Администрации Президента Афганистана Мохаммад Шокир Каргар. В переговорах также приняли участие руководители министерств иностранных дел, транспорта, энергетики, а также других профильных ведомств и компаний двух стран.
В ходе переговоров сторонами был подчеркнут высокий уровень двусторонних отношений, достигнутый в течение последних 3 лет благодаря усилиям руководителей двух стран, а также выражена твердая приверженность своевременной и эффективной реализации достигнутых договоренностей в широком спектре сотрудничества.
Стороны высказались за дальнейшую активизацию сотрудничества в сфере энергетики. Достигнута договоренность о продолжении взаимодействия в организации поставок электроэнергии из Узбекистана в Афганистан и развитии для этого соответствующей инфраструктуры, включая скорейшую реализацию проекта строительства линии электропередачи «Сурхан – Пули-Хумри».
Сторонами также была отмечена важность совершенствования инфраструктуры транспортных коммуникаций в регионе и обеспечении взаимосвязанности Узбекистана и Афганистана путем развития транспортных коридоров и использования транзитного потенциала двух стран как в направлении «Центральная Азия – Южная Азия», так и в направлении «Афганистан – КНР, страны СНГ и Европы».
В ходе переговоров стороны обменялись мнениями о путях дальнейшего укрепления торговых связей. В частности, дана позитивная оценка динамике роста объемов взаимной торговли: по итогам первого полугодия 2020 года, несмотря на негативное воздействие последствий пандемии на конъюнктуру международной торговли, объем двустороннего товарооборота вырос на 24 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
В целях дальнейшего наращивания торговых отношений достигнута договоренность о развитии соответствующей институциональной и правовой базы, принятии дополнительных мер для стимулирования взаимной торговли, в том числе за счет более полного использования потенциала приграничной торговли и изучения возможностей заключения Соглашения о преференциальной торговле.
По итогам переговоров согласованы совместные мероприятия по расширению торгово-экономического сотрудничества на ближайшую перспективу, определены практические меры по дальнейшему взаимодействию и реализации конкретных проектов в области развития торговли, энергетики и транспорта.
По мнению сторон, достигнутый прогресс в двусторонних отношениях и выработанные предложения по укреплению партнерства послужат обеспечению стабильности, устойчивому развитию и углублению экономического сотрудничества в регионе Центральной Азии и активному вовлечению в этот процесс Афганистана.