Ўзбекистон элчиси АҚШ махсус топшириқлар бўйича элчиси билан диний эркинликни таъминлаш масалаларини муҳокама қилди
Ўзбекистоннинг Вашингтондаги элчиси Жавлон Ваҳобов АҚШнинг диний эркинлик масалалари бўйича махсус элчиси Сэм Браунбэк билан музокаралар ўтказди, деб хабар бермоқда «Дунё» ахборот агентлиги мухбири.
Мулоқотда мамлакатимизда диний эркинликни таъминлаш масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон элчихонасининг хабар беришича, АҚШ Давлат департаменти вакили мамлакатимизда диний ташкилотларни рўйхатдан ўтказиш тартибини соддалаштириш мақсадида қонунчиликни такомиллаштириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларни, шунингдек, халқаро экспертлар билан биргаликда "Виждон эркинлиги ва диний ташкилотлар тўғрисида"ги янги қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш ҳаракатларини олқишлади.
Элчи Сэм Браунбэк, шунингдек, Қурбон ҳайити арафасида Ички ишлар вазирлигининг барча учун диний эркинликни таъминлашга содиқлиги тўғрисидаги баёнотини юқори баҳолади.
— Ўзбекистон томонидан ташланаётган ижобий қадамлар, жумладан, болалар қариндошлари билан масжидга бориши мумкинлиги ҳақидаги оммавий эълонни эшитганимдан жуда мамнунман, — деди Сэм Браунбэк. —Биз келгуси қадамлар, жумладан, диний эркинлик ва диний сабабларга озодликдан маҳрум этилганларни озод қилиш тўғрисидаги қонун лойиҳасининг қайта кўриб чиқилишини кутяпмиз.
Элчихона хабарига кўра, 16 ноябрь куни диний эркинликлар бўйича навбатдаги вазирлар конференцияси Польша пойтахти Варшавада ўтказилиши режалаштирилган. Элчи Сэм Браунбэк Ўзбекистон делегациясининг халқаро конференцияда иштирок этишига ва «диний эркинликни очиқ ва инклюзив жамиятда тарғиб қилиш модели»нинг намойиш қилинишига умид билдирди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон делегацияси ташқи ишлар вазири даражасида 2018 ва 2019 йилларда Вашингтонда бўлиб ўтган иккита конференцияда иштирок этган.
2018 йилда АҚШ Давлат департаменти Ўзбекистонни «диний эркинликлар билан боғлиқ алоҳида хавотирли давлатлар» рўйхатидан чиқарди. Жорий йилнинг июнь ойида диний эркинлик тўғрисидаги навбатдаги маърузани эълон қилиш пайтида АҚШ Давлат котиби Майкл Помпео Ўзбекистонни ривожланиб бораётган давлатлар қаторида алоҳида қайд этиб, бу мамлакат «диний эркинликлар билан боғлиқ вазиятни яхшилаш учун жиддий қадамлар қўйган ва бу қадамлар давом этмоқда» деб таъкидлади.

Посол Узбекистана обсудил с Послом по особым поручениям США вопросы обеспечения религиозных свобод
Посол Узбекистана в Вашингтоне Жавлон Вахабов 5 августа провел переговоры с Послом США по особым поручениям в сфере религиозных свобод Сэм Браунбэком, в ходе которых обсуждены вопросы продвижения религиозных свобод в республике, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации Посольства Узбекистана, представитель Госдепартамента приветствовал предпринимаемые в нашей стране меры по совершенствованию законодательства в сторону упрощения процедур регистрации религиозных организаций, а также усилия по проработке совместно с международными экспертами нового проекта закона «О свободе совести и религиозных организациях».
Посол Сэм Браунбэк также высоко оценил заявление Министерства внутренних дел в канун празднования Курбан хайит о приверженности обеспечению религиозной свободы для всех.
«Был рад услышать положительные шаги, предпринимаемые Узбекистаном, включая публичное заявление о том, что дети могут посещать мечети с родственниками, – отметил Сэм Браунбэк. – С нетерпением ждем дальнейших шагов, включая пересмотр проекта закона о религиозной свободе и освобождение заключенных по религиозным мотивам».
По информации Посольства, 16 ноября в польской столице Варшаве планируется проведение очередной Министерской конференции по религиозным свободам. Послом Сэм Браунбэком выражена надежда на участие узбекской делегации в работе международной конференции и демонстрации «модели, как религиозная свобода должна продвигаться в открытом и инклюзивном обществе».
Напомним, что узбекская делегация была представлена на уровне министра иностранных дел на двух предыдущих конференциях, проведенных в 2018 и 2019 годах в Вашингтоне.
В 2018 году Государственный департамент США вывел Узбекистан из списка «стран, вызывающих особую обеспокоенность в сфере религиозных свобод». В ходе анонсирования в июне текущего года очередного доклада по религиозной свободе Госсекретарь США Майкл Помпео среди прогрессирующих стран отдельно отметил Узбекистан, указав, что в стране «предприняты серьезные шаги по улучшению ситуации с религиозной свободой, и эти шаги продолжаются».