"Марказий Осиё + Япония" мулоқотида иштирок этадиган ташқи ишлар вазирлари пандемия шароитида ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилади
Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов 2020 йил 11 август куни “Марказий Осиё + Япония” мулоқоти иштирокчи давлатлари ташқи сиёсат идоралари раҳбарларининг видео конференция шаклидаги навбатдан ташқари мажлисида иштирок этади, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Тадбирда, шунингдек, Қозоғистон Республикаси ташқи ишлар вазири Мухтар Тлеуберди, Қирғизистон Республикаси ташқи ишлар вазири Чингиз Айдарбеков, Тожикистон Республикаси ташқи ишлар вазири Сирожиддин Муҳриддин, Туркманистон ташқи ишлар вазири Рашид Мередов ва Япония ташқи ишлар вазири Тошимитсу Мотеги қатнашади.
Мажлисда мулоқот иштирокчи давлатларидаги жорий эпидемиологик вазият, коронавирус инфекцияси ва унинг оқибатларига қарши биргаликда курашиш масалалари ҳамда пандемия шароитида ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилиш режалаштирилган.

Главы МИД стран-участниц Диалога «Центральная Азия + Япония» обсудят перспективы дальнейшего развития сотрудничества в условиях пандемии
Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов 11 августа примет участие во внеочередном совещании глав внешнеполитических ведомств стран-участниц Диалога «Центральная Азия + Япония», которое пройдет в формате видеоконференции, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В совещании также будут участвовать главы МИД Республики Казахстан Мухтар Тлеуберди, Кыргызской Республики – Чингиз Айдарбеков, Республики Таджикистан – Сироджиддин Мухриддин, Туркменистана – Рашид Мередов и Японии – Тошимитсу Мотеги, уточняют в МИД.
Планируется обсудить текущую эпидемиологическую ситуацию в странах-участницах Диалога, вопросы взаимодействия в борьбе против коронавирусной инфекции и её последствий, а также перспективы дальнейшего развития сотрудничества в условиях пандемии.