Ўзбекистон ҳукумати билан Россиядаги ўзбек диаспораси ўртасида тўғридан-тўғри мулоқот бўлиб ўтди
8 август куни Ўзбекистон Республикаси ҳукуматининг аъзолари, вазирлик, идора ва хориждаги дипломатик ваколатхоналари раҳбарлари ҳамда 70 дан ортиқ ўзбек диаспораси ташкилотлари (юртдошлар уюшмалари) раҳбарлари ва вакиллари иштирокида видеоконференция ўтказилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги манбасига асосланиб.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон ҳукумати ва ватандошлар ўртасида бу каби шаклда мулоқот Россияда илк бор ўтказилмоқда. Асосий мақсад - мавжуд масала ва муаммоларни очиқ муҳокама қилиш, конструктив фикр алмашиш ва таклифларни амалга ошириш бўйича истиқболли ҳамкорликни ривожлантириш.
Анжуманда пандемиянинг бугунги ҳолати билан боғлиқ мавзулар, Россиядаги ўзбек диаспорасининг масала ва таклифлари муҳокама қилинди. Тезкор ечимларни талаб қиладиган масалалар юзасидан чора-тадбирлар белгиланиб, масъул ижрочилар тайинланди. Бундан ташқари, юртдошларимиз билан ҳамкорликни қўллаб-қувватлаш ва ривожлантиришнинг узоқ муддатли йўналишлари ҳам муҳокама қилинди. Ўзбек диаспораси вакиллари Россия Федерациясида яшаш ва меҳнат қилиш шароитларини яхшилаш, мамлакатлар ўртасида маданий алмашинувни кучайтириш ва ҳуқуқий ҳимоя тизимини мустаҳкамлашга қаратилган аниқ ғоя ва таклифларни тилга олди.
Ўзбекистон Республикасининг Россия Федерациясидаги элчихонаси ўтган йилнинг август ойида ватандошлар жамоатчилик Кенгашини тузиш ташаббуси билан чиққан эди. Унинг фаолияти чет элдаги Ўзбекистонликларнинг муаммоларини аниқлаш ва ҳал этиш, икки давлат ўртасидаги савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар ҳамкорликни ривожлантиришда юртдошларимиз салоҳиятидан самарали фойдаланиш, шунингдек, Ўзбекистон фуқароларининг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳар томонлама таъминлашга қаратилган.
Видеоконференция иштирокчилари чет элда яшаётган ватандошлар билан ҳамкорлик қилиш йўналиши бўйича Ўзбекистон Республикаси давлат сиёсатининг қабул қилинган концепциясига кўра, ватандошларни бандлик, ижтимоий, молиявий, ҳуқуқий ва бошқа жиҳатлардан қўллаб-қувватлаш механизмларини назарда тутувчи батафсил дастур ишлаб чиқилаётганлигини таъкидлади.
Мулоқот якунида бир қатор келишувларга эришилди.
Жумладан:
- меҳнат миграцияси соҳасидаги жараёнларнинг самарадорлигини ошириш, пандемия шароитида мигрантларнинг бандлигини ва уларнинг Россия Федерациясида бўлишини таъминлаш масалаларининг ечимларни топиш;
- мигрант ишчиларнинг чет элга кетишидан олдин меҳнат қилиш учун тил ва касб бўйича тайёрлаш;
- хориждаги ўзбекистонлик меҳнат муҳожирлари манфаатларини ҳимоя қилишнинг ҳуқуқий механизмларини мустаҳкамлаш;
- меҳнат миграциясига кетган фуқароларни суғурта қилиш орқали ҳимоялаш механизмларини яратиш;
- инвестиция ва бизнес лойиҳаларида ватандошлар билан ҳамкорлик қилиш, таълим, фан, маданият ва ижтимоий ташаббуслар бўйича тажриба алмашиш;
- Ўзбекистонда хориждан келган ватандошлар томонидан тадбиркорлик, илмий, маърифий ва маданий фаолиятни амалга оширилиши учун қулай шарт-шароитлар яратиш;
- хориждаги ватандошлар билан ҳамкорликда амалга ошириш учун ўзбек маданияти ва тили, санъати, анъаналари ва ўзбек миллий пазандачилик санъатини ва сайёҳлик салоҳиятини тарғиб қилиш дастурини ишлаб чиқиш.
Видеоконференциялар шаклида ҳам, кейинчалик чет элдаги элчихона ва консулликларда «Очиқ кунлар» форматида ҳам Республиканинг тегишли вазирликлари, идоралари ва дипломатик ваколатхоналари раҳбарларини жалб этган ҳолда ватандошлар билан бундай тадбирларни ўтказиш амалиёти мунтазам бўлиб қолади.
Шунингдек, Республика давлат органлари, дипломатик ваколатхоналари ва хориждаги ватандошлар уюшмалари ўртасида тезкор ва тўсиқсиз фикр ва ахборот алмашинувини йўлга қўйиш учун мессенжерлар, ижтимоий тармоқлар ва виртуал мулоқотнинг бошқа усулларидан фойдаланиш ҳам режалаштирилган.

Прямой диалог между Правительством Узбекистана и узбекской диаспорой в России
8 августа текущего года состоялась видеоконференция с участием членов Правительства, руководителей министерств, ведомств и дипломатических представительств Республики Узбекистан за рубежом, а также руководителей и представителей более 70 узбекских диаспоральных организаций (землячеств) и соотечественников из Российской Федерации, передает корреспондент ИА «Дунё».
Стоит отметить, что такой формат диалога между правительством Узбекистана и соотечественниками в России проводился впервые. Как сообщили в Министерстве инвестиций и внешней торговли Узбекистана, основная цель – открытое обсуждение имеющихся вопросов и проблем, конструктивный обмен мнениями и развитие перспективного сотрудничества по реализации предложений.
В ходе конференции были обсуждены темы, связанные с нынешней ситуацией по пандемии, вопросами и предложениями узбекской диаспоры в России. По вопросам, требующим срочного решения, определены меры и назначены ответственные исполнители. Помимо этого, обсуждались и долгосрочные направления поддержки и развития сотрудничества с соотечественниками. Представители узбекской диаспоры озвучили конкретные идеи и предложения, направленные на улучшение условий пребывания и осуществления трудовой деятельности в Российской Федерации, активизацию культурного обмена между странами и укрепление системы правовой защиты.
Посольством Узбекистана в России в августе прошлого года инициировано создание Общественного совета соотечественников. Его работа направлена на выявление и решение проблем выходцев из Узбекистана, эффективное использование потенциала соотечественников в развитии торгово-экономического, культурно-гуманитарного сотрудничества между двумя государствами, а также на всестороннее обеспечение, защиту и продвижение прав и интересов граждан Узбекистана.
Участники видеоконференции отметили, что согласно принятой Концепции государственной политики Республики Узбекистан в сфере сотрудничества с соотечественниками, проживающими за рубежом, разрабатывается более детальная программа, предусматривающая механизмы оказания содействия соотечественникам в вопросах трудоустройства, социальной, финансовой и правовой поддержки и другие аспекты.
По итогам диалога достигнут ряд договоренностей, среди которых:
- повышение эффективности процессов в сфере трудовой миграции, поиск решений по обеспечению занятости мигрантов и их пребывания в России в условиях пандемии;
- языковая и профессиональная подготовка трудовых мигрантов к работе за рубежом до выезда;
- усиление правовых механизмов защиты интересов трудовых мигрантов из Узбекистана за рубежом;
- создание механизмов страховой защиты граждан, выезжающих на трудовую миграцию;
- сотрудничество с соотечественниками в инвестиционных и бизнес-проектах, обмен опытом в сфере образования, науки, культуры, социальных инициатив;
- создание благоприятных условий для осуществления соотечественниками из-за рубежа предпринимательской, научной, образовательной и культурной деятельности в Узбекистане;
- разработка программы по продвижению узбекской культуры и языка, искусства, традиций и гастрономии, а также туристического потенциала для совместной реализации с соотечественниками за рубежом.
Практика проведения подобных мероприятий с соотечественниками станет регулярной с привлечением руководителей соответствующих министерств, ведомств и дипломатических представительств Узбекистана как в формате видеоконференций, так и в последующем в формате “Дней открытых дверей” в посольствах и консульствах за рубежом. Также запланировано использование возможностей мессенджеров, социальных сетей, других методов виртуального общения для налаживания оперативного и беспрепятственного обмена мнениями и информацией между государственными ведомствами, дипломатическими представительствами республики и объединениями соотечественников за рубежом.