Ўзбекистон ва Беларусь Бош вазирлари ўринбосарлари савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада жадаллаштириш масалаларини муҳокама қилди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов Беларусь Республикаси Бош вазири ўринбосари Александр Субботин билан телеконференцалоқа шаклида музокара ўтказди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Мулоқот давомида савдо-иқтисодий, инвестициявий ва транспорт-логистика соҳаларида икки томонлама ҳамкорликнинг жорий ҳолати ва истиқболлари, ҳар икки мамлакат ҳукуматлари томонидан пандемия билан боғлиқ глобал инқироз ҳодисаларининг иқтисодий оқибатларини юмшатиш бўйича кўрилаётган чоралар муҳокама қилинди.
Савдо, инвестиция, саноат кооперацияси ва транспорт-логистика соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш борасида икки мамлакат вазирликлари ва идоралари ўртасида йўлга қўйилган самарали ҳамкорлик қайд этилди. Ҳозирги вақтга қадар савдо тўсиқларини бартараф этиш, шунингдек, икки томонлама товар айланмаси номенклатураси ва ҳажмини кенгайтириш бўйича биргаликда олиб борилган ишларда юқори натижаларга эришилгани айтиб ўтилди.
Икки давлат ҳудудлари орқали юкларни тўсиқларсиз ташишни таъминлаш бўйича тезкор чоралар кўрилишини назарда тутган ҳолда ўзаро савдонинг барқарор ўсишини қўллаб-қувватлаш учун иккала мамлакат ҳукуматларининг бор имкониятларини ишга солишга содиқлиги таъкидланди. Бундан ташқари, ҳозирги иқтисодий вазиятда Ўзбекистон билан Беларусь ўртасида товар айланмаси ҳажмини оширишга имкон берадиган тариф ва нотариф тартибга солиш усулларини бирлаштиришнинг аниқ механизмлари кўриб чиқилди.

Заместители глав правительств Узбекистана и Беларуси обсудили практические вопросы укрепления торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества
Заместитель Премьер-министра, министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардор Умурзаков посредством телеконференцсвязи вчера провел переговоры с заместителем Премьер-министра Республики Беларусь Александром Субботиным, передает корреспондент ИА «Дунё».
Как сообщили в Министерстве инвестиций и внешней торговли Узбекистана, в ходе переговоров были обсуждены текущее состояние и перспективы дальнейшего укрепления двустороннего сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной и транспортно-логистической сферах, а также меры, предпринимаемые правительствами двух стран, направленные на смягчение экономических последствий глобальных кризисных явлений, связанных с пандемией.
Было подчеркнуто эффективное взаимодействие, налаженное между министерствами и ведомствами двух стран, по развитию сотрудничества в области торговли, инвестиций, промышленной кооперации и в транспортно-логистической сфере – на текущий момент достигнут значительный прогресс в совместной работе по устранению торговых барьеров, а также расширению номенклатуры и объемов двустороннего товарооборота.
Отмечена приверженность правительств обеих стран приложить усилия для поддержания устойчивого роста взаимной торговли, имея в виду принятие оперативных мер по обеспечению беспрепятственных грузоперевозок через территории двух государств. Более того были рассмотрены конкретные механизмы сопряжения методов тарифного и нетарифного регулирования, которые позволят нарастить объем товарооборота между Узбекистаном и Беларусью в условиях текущей экономической обстановки.
По итогам переговоров была достигнута договоренность о продолжении активного взаимодействия в рамках проработки текущих вопросов по обозначенным направлениям.