Президент Шавкат Мирзиёев: “Ўзбекистон ёшлари – мамлакатни модернизация қилиш бўйича ислоҳотлар ҳаракатлантирувчи кучи ва фаол иштирокчиси”
Президентимиз Шавкат Мирзиёев “Ёшлар – 2020: глобал бирдамлик, барқарор тараққиёт ва инсон ҳуқуқлари” Самарқанд онлайн форумида иштирок этаётган БМТ, ЮНЕСКО, Халқаро меҳнат ташкилоти, ЕХҲТ, ШҲТ, МДҲ, ИҲТ ва бошқа етакчи халқаро ташкилотлар вакилларини қутлар экан, “Ўзбекистон ёшлари – мамлакатни модернизация қилишга қаратилган жадал ва кенг кўламли ислоҳотларнинг ҳаракатлантирувчи кучи ва фаол иштирокчиси”, дея қайд этди.
Давлатимиз раҳбари ўз табригида “Аҳолисининг ярмидан зиёдини ёшлар ташкил этадиган Ўзбекистонда уларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари, қонуний манфаатларини таъминлаш давлат сиёсатининг устувор йўналиши этиб белгиланган. Фақат кейинги йилларнинг ўзида ёш авлодни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ва уйғун ривожлантиришга, ҳар бир навқирон инсон жамиятда муносиб ўрин эгаллашига қаратилган бир қатор қонунлар, Президентнинг фармон ва қарорлари, Ҳукумат қарорлари қабул қилинди”, дея таъкидлади.
Табрикда алоҳида қайд этилганидек, “Олий Мажлис палаталари ҳузурида Ёшлар парламентлари тузилди, Ёшлар ишлари агентлиги ва Ёшлар масалалари бўйича идоралараро кенгаш ташкил этилди”.
Президентимиз табригида, шунингдек, ҳозирги вақтда “Ўзбекистон ёшлари – 2025” концепцияси ишлаб чиқилаётганини маълум қилган. Концепцияда ёшлар билан ишлаш самарадорлигини баҳолашнинг ягона мезонлари, ёшлар сиёсатини баҳолашнинг миллий индекси жорий этилади.

Президент Шавкат Мирзиёев: Большинство проблем, с которыми сегодня сталкивается человечество, требует активного вовлечения молодежи в процессы их решения.
Президент Шавкат Мирзиёев в приветствии, адресованном участникам открывшегося сегодня Самаркандского форума по правам человека «Молодежь 2020: глобальная солидарность, устойчивое развитие и права человека», обратил внимание на то, что «большинство проблем, с которыми сегодня сталкивается человечество, – таких как угрозы миру и безопасности, терроризм и экстремизм, расизм, изменение климата, а также пандемия COVID-19 – требует согласованных глобальных действий и активного вовлечения молодежи в процессы их решения».
«Принятие Конвенции о правах молодежи, инициированное Узбекистаном на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, будет иметь важное значение для обеспечения прав более двух миллиардов юношей и девушек во всем мире, послужит расширению многостороннего сотрудничества в целях просвещения, социальной поддержки молодого поколения, защиты его интересов и создания условий для самореализации, - сказал глава государства. – Данная инициатива находит широкую поддержку международной общественности».
Президент выразил уверенность, участники Самаркандского форума также поддержат эту инициативу и дополнят проект документа своими конструктивными предложениями.
«Надеюсь, что начинающий сегодня свою работу Самаркандский молодежный форум станет еще одним важным практическим шагом и значимым вкладом молодого поколения в глобальную солидарность, устойчивое развитие и обеспечение прав человека во имя мира и процветания», - заключил Президент Узбекистана.