Президент Шавкат Мирзиёев: “Ўзбекистон ёшлари – мамлакатни модернизация қилиш бўйича ислоҳотлар ҳаракатлантирувчи кучи ва фаол иштирокчиси”
Президентимиз Шавкат Мирзиёев “Ёшлар – 2020: глобал бирдамлик, барқарор тараққиёт ва инсон ҳуқуқлари” Самарқанд онлайн форумида иштирок этаётган БМТ, ЮНЕСКО, Халқаро меҳнат ташкилоти, ЕХҲТ, ШҲТ, МДҲ, ИҲТ ва бошқа етакчи халқаро ташкилотлар вакилларини қутлар экан, “Ўзбекистон ёшлари – мамлакатни модернизация қилишга қаратилган жадал ва кенг кўламли ислоҳотларнинг ҳаракатлантирувчи кучи ва фаол иштирокчиси”, дея қайд этди.
Давлатимиз раҳбари ўз табригида “Аҳолисининг ярмидан зиёдини ёшлар ташкил этадиган Ўзбекистонда уларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари, қонуний манфаатларини таъминлаш давлат сиёсатининг устувор йўналиши этиб белгиланган. Фақат кейинги йилларнинг ўзида ёш авлодни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ва уйғун ривожлантиришга, ҳар бир навқирон инсон жамиятда муносиб ўрин эгаллашига қаратилган бир қатор қонунлар, Президентнинг фармон ва қарорлари, Ҳукумат қарорлари қабул қилинди”, дея таъкидлади.
Табрикда алоҳида қайд этилганидек, “Олий Мажлис палаталари ҳузурида Ёшлар парламентлари тузилди, Ёшлар ишлари агентлиги ва Ёшлар масалалари бўйича идоралараро кенгаш ташкил этилди”.
Президентимиз табригида, шунингдек, ҳозирги вақтда “Ўзбекистон ёшлари – 2025” концепцияси ишлаб чиқилаётганини маълум қилган. Концепцияда ёшлар билан ишлаш самарадорлигини баҳолашнинг ягона мезонлари, ёшлар сиёсатини баҳолашнинг миллий индекси жорий этилади.

The President Shavkat Mirziyoyev: Most of the challenges faced by humanity today, require active involvement of youth in the decision-making processes.
The President Shavkat Mirziyoyev in his address to the participants of Samarkand Forum on Human Rights “Youth 2020: Global Solidarity, Sustainable Development and Human Rights” noted that “most of the challenges faced by humanity today, such as peace and security threats, terrorism and extremism, climate change and the COVID-19 pandemic require concerted global action and active involvement of youth in the decision-making processes”.
“The adoption of the Convention on Youth Rights initiated by Uzbekistan at the UN 72nd session will be important to ensure the rights of more than two billion young people around the world, will serve to enhance multilateral cooperation for education, social support for the young generation, protecting its interests and creating self-realization conditions, - the Head of Uzbekistan stated. – The initiative is widely supported by international community”.
The President expressed confidence, that the participants of Samarkand’s Forum will also support this initiative and complement the draft document with constructive proposals.
The Head of state concluded his address, noting: “I hope the current Samarkand International Youth Forum will become another important practical step and significant contribution of the young generation to global solidarity, sustainable development and ensuring human rights for peace and prosperity”.