Ўзбекистон Президенти: COVID-19 пандемияси шароитида ёшларнинг овозига қулоқ тутиш жуда муҳимдир
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев “Ёшлар – 2020: глобал бирдамлик, барқарор тараққиёт ва инсон ҳуқуқлари” Самарқанд онлайн форуми очилишидаги тадбир иштирокчиларига йўллаган табригида қуйидагиларни таъкидлади: “Маълумки, келажакка интилиб яшайдиган ёш авлод сайёрамизда фаровон ҳаёт ва юксак тараққиёт барқарор бўлиши учун янги ғоялар ва ижодий руҳдаги саъй-ҳаракатларни амалга оширадиган беқиёс кучдир”.
Ўзбекистон раҳбари БМТ Ёшлар стратегиясининг "ёшлар сиймосида энг қимматли ва ўта муҳим ресурслар мужассам топган бўлиб, унга ҳар қанча инвестиция киритса арзийди, чунки бу сармоялар бир неча баробар зиёда бўлиб қайтади", деган асосий қоидасини қўллаб-қувватлади.
“Шу йилнинг бошидан буён COVID-19 пандемияси билан боғлиқ вазият глобал ҳаёт кун тартибидаги марказий масала бўлиб келмоқда, – деб таъкидлаган Президентимиз. – Янги коронавируснинг тарқалиши бутун дунёда жиддий иқтисодий ва ижтимоий оқибатларга олиб келди. Аҳоли, биринчи галда ёшлар ана шу таҳдидларга жавобан давлатлар ҳамда халқаро ҳамжамият томонидан кенг кўламли чора-тадбирлар кўрилишини талаб этадиган кўплаб муаммоларга тўқнаш келди”.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг сўзларига кўра, “Бундай шароитда ёшларнинг овозига қулоқ тутиш жуда муҳимдир. Уларнинг долзарб эҳтиёжларини таъминлаш, ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишга қаратилган миллий, минтақавий ва глобал стратегия ва дастурларни ишлаб чиқиш ҳамда амалга оширишда бевосита иштирок этишлари учун ёшларга имконият яратиб бериш зарур”.

Президент Узбекистана: В условиях пандемии COVID-19 важно, чтобы голос молодежи был услышан
В своем Приветственном слове участникам открывшегося сегодня Самаркандского форума по правам человека «Молодежь 2020: глобальная солидарность, устойчивое развитие и права человека» Президент Шавкат Мирзиёев особо подчеркнул: «Как известно, молодежь, устремленная в будущее, является генератором новых идей и креативных решений, направленных на то, чтобы жизнь на нашей планете стала еще более благополучной и процветающей».
Глава Узбекистана поддержал ключевое положение Молодежной стратегии ООН, в которой говорится, что «молодые люди представляют собой ценнейший и крайне важный ресурс, который стоит того, чтобы в него инвестировать, поскольку эти инвестиции многократно окупятся».
«С начала этого года центральным вопросом глобальной повестки дня стала ситуация с пандемией COVID-19, - сказал Президент. - Распространение коронавируса нового типа привело к серьезным экономическим и социальным последствиям во всем мире. Население, прежде всего молодежь, столкнулось с множеством проблем, требующих от государств и международного сообщества всеобъемлющих мер реагирования».
По словам Шавката Мирзиёева, сегодня «важно, чтобы голос молодежи был услышан. Необходимо дать ей возможность непосредственно участвовать в разработке и реализации национальных, региональных и глобальных стратегий и программ, нацеленных на обеспечение ее насущных потребностей, защиту прав и законных интересов».