Карантин талабларини босқичма-босқич юмшатиш чоралари белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев ҳудудларда саноатни ривожлантириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказмоқда.
Давлатимиз раҳбари тадбир бошида коронавирус пандемияси билан боғлиқ вазиятга тўхталиб ўтди. Жумладан, охирги бир ойда барча ҳудудларда даволаш ўринлари ва нафас бериш аппаратлари сони бир неча баробар кўпайтирилгани, муолажа қилиш усуллари янгилангани ҳамда тез тиббий ёрдам хизмати кучайтирилгани қайд этилди. Буларнинг натижасида мамлакатимиз бўйича коронавирусдан соғайиш кўрсаткичи 59 фоиздан 77 фоизга етди. Вирус юқтирганлар сони 32 мингдан ошган бўлса-да, уларнинг 25 мингдан зиёди соғайган, 7 минг бемор даволанмоқда.
– Ҳар бир фуқаромиз соғлиғи ва ҳаёти учун курашни янада кучайтирган ҳолда, иқтисодиёт ва ижтимоий соҳаларнинг барқарор ишлашини таъминлаш, аҳолининг яшаш шароитини енгиллаштириш мақсадида карантин талабларини босқичма-босқич юмшатиш зарур. Халқимизнинг ўзи шуни илтимос қилмоқда, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шуни ҳисобга олиб, 15 августдан автотранспорт воситаларининг кун давомида юриши, маҳаллий авиа ва темир йўл қатнови учун рухсат бериш кераклиги айтилди. Санаторийлар, меҳмонхоналар, музейлар, болалар оромгоҳлари, дала ҳовлилар ижараси, гўзаллик салонлари, сартарошхоналар, очиқ ҳавода хизмат кўрсатадиган умумий овқатланиш объектлари фаолияти ҳам тикланади. Белгиланган талабларга амал қилган ҳолда уйда 30 кишилик оилавий маросимлар ўтказиш мумкин бўлади.
17 августдан ҳудудлар ўртасида автотранспорт қатнови, жамоат транспорти (метрополитендан ташқари) ва шаҳар атрофидаги автобуслар қатнови тикланиши белгиланди.
20 августдан буюм ва қурилиш маҳсулотлари бозорлари, йирик савдо дўконлари, спорт заллари, фитнес клуб ва бассейнлар ишлай бошлайди.
Республика махсус комиссиясига ҳар бир фаолият тури бўйича қандай санитария талабларига амал қилиш зарурлигини аниқ белгилаш вазифаси қўйилди. Эпидемиологик вазият яхши бўлган давлатлардан келган шахсларни карантинига олиш ва ундан чиқариш тартибини енгиллаштириш, пневмониядан тузалган аҳолини реабилитация қилиш марказларини ташкил этиш бўйича топшириқ берилди.
Санитария-эпидемиология хизматига коллектив иммунитет шаклланиш жараёнини мониторинг қилиб бориш учун антитаначалар таҳлилини ўтказишни йўлга қўйиш кераклиги таъкидланди.
Телевидение ва радиода маданий-маърифий, кўнгилочар кўрсатув ва эшиттиришларни кўпайтириш, ижтимоий масофани сақлаган ҳолда театр, кино, концерт ва бошқа тадбирларни ташкил этиш масаласига ҳам эътибор қаратилди.
– Карантин талаблари юмшатилаётган бўлса-да, барчамиз ижтимоий масофани сақлаш, ниқоб тақиш, дезинфекция ва бошқа санитария-гигиена талабларига сўзсиз амал қилишимиз, илгари йўл қўйган хатоларни такрорламаслигимиз керак. Худога шукур, ҳаммамиз ҳам етарли тажриба орттирдик. Кўпни кўрган халқимиз жуда катта матонат ва қаҳрамонлик, тиббий маданиятини намоён қиляпти. Темир интизом, қаттиқ чидам ва сабр-тоқат билан биз албатта бу синовларни тез орада енгиб ўтамиз. Мен бунга қатъий ишонаман, – дея таъкидлади Президент.

Steps identified to ease lockdown requirements
While opening the event, the head of state touched on the situation around the coronavirus pandemic in the country. In particular, as it was noted, over the past month the number of beds and respiratory support devices has increased significantly across the nation, treatment methods have been updated, and the work of the ambulance service been strengthened. As a result, the COVID-19 recovery rate increased from 59 to 77 percent. Although the number of infection cases has exceeded 32 thousand, more than 25 thousand patients have recovered, 7 thousand are currently treated.
“We need to gradually phase out the lockdown requirements in order to ensure the sustainable operation of the economic and social spheres, to ease the living conditions of the population, while not weakening the struggle for the health and lives of our citizens. This is the request of the population,” the President stated.
With this in mind, Shavkat Mirziyoyev indicated that from August 15, unrestricted movement of vehicles, local air and rail communications should be allowed for. Sanatoria, boarding houses, hotels, museums, children’s summer camps, beauty salons, hairdressers, public catering facilities in the open air will also open. It will be possible to hold family events at home, with the participation of no more than 30 persons and in compliance with established requirements.
From August 17, it is planned to resume the movement of vehicles among regions, the activity of public transport (except for the metro), including suburban buses.
Clothing markets and those of construction materials, large stores, gyms, fitness clubs and swimming pools can operate from August 20.
The Republican Commission was tasked with defining clear-cut rules for work within the framework of sanitary requirements for each type of activity. The head of our state instructed to simplify the procedure for placing on quarantine and its undergoing by persons arriving from countries with stable epidemiological situation, to create rehabilitation centers for pneumonia patients.
The Sanitary and Epidemiological Service has been ordered to arrange systematic analysis for antibodies in order to monitor the formation of collective immunity.
Special attention was paid to the importance of producing cultural, educational, entertainment broadcasts on television and radio, theater plays, motion pictures, concert shows and other events, abiding by social distancing rules.
“While softening the shutdown, we all must adhere to the requirements of social distancing, mask wearing, disinfection and other sanitary and hygienic rules,” the President stressed. “One should avoid the errors made earlier. We all have accumulated considerable experience. Our people, who endured a lot in the past, are showing great courage and heroism, a high medical culture. Observing iron discipline, with perseverance and patience, we will surely overcome these trials. I am convinced in that”.