Имом Мотуридий халқаро илмий-тадқиқот марказини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида
Буюк мутафаккир аждодимиз, мотуридийлик таълимоти асосчиси имом Абу Мансур Мотуридий ва унинг издошлари меросини чуқур ўрганиш, уларнинг ақида ва калом илми ривожига қўшган бебаҳо ҳиссасини тадқиқ этиш ва кенг тарғиб қилиш, миллий-диний қадриятларимизни асраб-авайлаш ва ривожлантириш, шу асосда ёш авлодни эзгу умуминсоний ғоялар руҳида тарбиялаш, уларда маънавий ва маърифий қарашларимизга ёт бўлган зарарли таъсирларга қарши мафкуравий иммунитетни кучайтириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмита (кейинги ўринларда – Дин ишлари бўйича қўмита), Ўзбекистон халқаро ислом академияси, Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази ва Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот марказининг Ўзбекистон халқаро ислом академияси ҳузурида давлат муассасаси шаклидаги Имом Мотуридий халқаро илмий-тадқиқот марказини (кейинги ўринларда – Марказ) ташкил этиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
2. Марказнинг асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгилансин:
ақида ва калом илми ривожига беқиёс ҳисса қўшган Имом Мотуридий ва унинг издошлари бўлган алломаларнинг улкан илмий, диний-маънавий меросини чуқур ўрганиш, улар яратган асарларнинг илмий-изоҳли таржима ва қиёсий матнларини нашр этиш, халқ ва жаҳон жамоатчилиги ўртасида кенг тарғиб қилиш, ушбу мавзуларга доир илмий тадқиқотларни тизимли ташкил этиш;
ислом динининг инсонпарварлик моҳияти, маърифий-маданий роли ва ривожланиш йўналишларини илмий асосда ўрганиш ва кенг афкор оммага, жумладан, халқаро жамоатчиликка етказиш;
Имом Мотуридий, Абу Муин Насафий каби алломаларнинг калом илми ривожига қўшган ҳиссаси ва унинг тараққиётида тутган ўрнини чуқур тадқиқ этиш, ёш авлодни миллатлараро ва динлараро бағрикенглик, ўзаро ҳурмат, тинчлик-тотувлик каби ислом динининг асл қадриятлари руҳида тарбиялаш;
мамлакатда ҳамда хорижий давлатларнинг кутубхоналари ва архив фондларида сақланаётган буюк алломаларнинг калом илмига оид мероси ҳамда ислом дунёси учун муҳим илмий аҳамиятга эга бўлган қўлёзма, тошбосма асарларнинг аcл ҳамда электрон нусхаларини тўплаш ва келажак авлодга етказиш учун тизимли илмий тадқиқотларни ташкил этиш;
исломий илмлар, хусусан, калом илми тарихи ва унинг бугунги кундаги аҳамиятини илмий тадқиқ этиш соҳасидаги халқаро ҳамкорликни кучайтириш мақсадида илмий-назарий ва услубий масалаларга бағишланган анжуман, конференция, симпозиум, кўргазма, илмий маъруза, семинар-тренинг ва танловлар ҳамда бошқа маданий-маърифий тадбирларни ташкил этиш;
тадқиқот натижалари юзасидан қомуслар, каталоглар, альбомлар, илмий-оммабоп ҳужжатли фильмлар, ахборот-ресурс базасини тайёрлаш ва оммавий ахборот воситалари, хусусан, Интернет жаҳон ахборот тармоғида эълон қилишни ташкил қилиш;
ислом тарихи ва калом илми йўналишидаги янги тадқиқотлар натижаларидан илмий жамоатчиликни кенг хабардор этиш;
“жаҳолатга қарши маърифат” ғояси асосида ислом динининг илм-маърифат, маънавий поклик, тинчлик-осойишталик, тараққиёт ва бунёдкорликка чақирувчи ғояларини халққа, айниқса, ёшларга етказиш, мутаассиблик, экстремизмнинг мақсадлари, ғоявий негизлари, замонавий кўринишлари ва фаолият услубларини ўрганиш ҳамда уларга қарши курашишнинг илмий-маърифий асосларини ишлаб чиқиш ва амалиётда қўллаш учун тавсия этиш.
3. Қуйидагилар:
Имом Мотуридий халқаро илмий-тадқиқот марказининг фаолиятини қўллаб-қувватлаш ва мувофиқлаштириш бўйича васийлик кенгашининг таркиби 1-иловага мувофиқ;
2020-2024 йилларда Имом Мотуридий ва мотуридийлик таълимотини ўрганишни қўллаб-қувватлаш бўйича “Йўл харитаси” 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
4. Белгилаб қўйилсинки:
Марказ директори Дин ишлари бўйича қўмита билан келишилган ҳолда, Ўзбекистон халқаро ислом академияси ректори томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимидан озод этилади;
Имом Мотуридий халқаро илмий-тадқиқот марказининг фаолиятини қўллаб-қувватлаш ва мувофиқлаштириш бўйича васийлик кенгаши Марказ фаолиятини мувофиқлаштиради, унга юкланган вазифаларни амалга оширишда кўмаклашади ҳамда фаолиятининг асосий йўналишларини белгилайди.
5. Марказ фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб қуйидагилар белгилансин:
Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари;
жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳомийлик хайриялари;
қонун ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар.
6. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси икки ой муддатда:
Имом Мотуридий халқаро илмий-тадқиқот марказининг тузилмаси ва уставини тасдиқласин;
Марказ учун зарур моддий-техник база ва инфратузилмани барпо этиш бўйича тегишли чораларни кўрсин;
Марказга юқори малакали мутахассисларни жалб этиш бўйича ташкилий ишларни амалга оширсин.
7. Ўзбекистон халқаро ислом академияси, Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Дин ишлари бўйича қўмитанинг хорижий тадқиқотчи ва изланувчилар учун Имом Мотуридий номидаги халқаро стипендияни таъсис этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
Белгилансинки:
халқаро стипендияга номзодлар Имом Мотуридий ва мотуридийлик таълимоти билан боғлиқ изланишларни амалга оширувчи хорижий тадқиқотчи ва изланувчилар орасидан саралаб олинади;
халқаро стипендия совриндорларининг Ўзбекистондаги илмий изланишлари халқаро ва хорижий ташкилотларнинг грантлари ҳисобига молиялаштирилади.
8. Ўзбекистон халқаро ислом академияси ректорига:
хорижлик малакали мутахассисларни илмий тадқиқотчи сифатида жалб этиб, уларга меҳнат бозорининг амалдаги конъюнктурасини ҳисобга олган ҳолда иш ҳақи ва бошқа тўловларни белгилаш;
Марказ илмий тадқиқотчилари ва мутахассисларининг хорижий таълим ва илмий-тадқиқот муассасаларида малака ошириши ва стажировка ўташи қиймати ҳамда шу билан боғлиқ харажатлар учун тўловларни амалга ошириш ҳуқуқи берилсин.
9. Ўзбекистон халқаро ислом академияси Марказ ва Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги билан биргаликда Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича Ислом олами ташкилотига (ICESCO) аъзо мамлакатлар ва бошқа давлатларнинг махсус муассасалари, университетлари ўртасида самарали халқаро ҳамкорликни ўрнатиш ва ривожлантириш бўйича аниқ чораларни кўриб борсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги икки ой муддатда:
Марказда ноёб қўлёзма асарларни ўрганиш бўйича илмий-тадқиқот ишларига давлат буюртмаси белгиланган тартибда шакллантирилишини;
илмий фаолиятга оид давлат дастурлари доирасида бажариладиган мақсадли илмий лойиҳаларга Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан Марказга маблағлар ажратилишини таъминласин.
11. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги қошидаги мутахассисларни хорижда тайёрлаш ва ватандошлар билан мулоқот қилиш бўйича “Эл-юрт умиди” жамғармаси мунтазам равишда Марказнинг асослантирилган таклифлари асосида илмий ходим ва тадқиқотчиларнинг хорижда амалиёт ўташи ва стажировкасини ташкил этиш ҳамда хорижлик илмий ходим ва тадқиқотчиларни Марказга жалб қилиш чораларини кўриб борсин.
12. Марказ илмий ходимлари ва мутахассисларига Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 16 апрелдаги “Диний-маърифий соҳа фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-5416-сон Фармонининг 11-банди амал қилиниши татбиқ этилсин.
13. Дин ишлари бўйича қўмита икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
14. Ушбу қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Р.С.Қосимов ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ижтимоий ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари Б.А.Мусаев зиммасига юклансин.

О мерах по образованию международного научно-исследовательского центра Имама Матуриди
В целях глубокого изучения наследия великого мыслителя, нашего предка, основателя матуридизма Абу Мансура Матуриди и его последователей, исследования и широкой пропаганды бесценного вклада, внесенного ими в развитие вероубеждения и науки каляма, сохранения и развития национальных и религиозных ценностей, воспитания на этой основе молодого поколения в духе благородных общечеловеческих идей, а также формирования у него идеологического иммунитета против чуждых вредных влияний на наши духовные и просветительские идеи:
1. Одобрить предложение Комитета по делам религий при Кабинете Министров Республики Узбекистан (далее – Комитет по делам религий), Международной исламской академии Узбекистана, Центра исламской цивилизации в Узбекистане и Международного научно-исследовательского центра Имама Бухари об образовании Международного научно-исследовательского центра Имама Матуриди при Международной исламской академии Узбекистана (далее – Центр) в форме государственного учреждения.
2. Определить основными задачами Центра:
глубокое изучение огромного научного, религиозного и духовного наследия Имама Матуриди, а также ученых, являющихся его последователями, внесших неоценимый вклад в развитие вероубеждения и науки каляма, издание научно-комментированных переводов и сопоставительных текстов произведений, созданных ими, а также их широкую пропаганду среди народа и международной общественности с организацией системных научных исследований на данные темы;
проведение на научной основе изучения гуманистической сущности, духовно-просветительского значения и направлений развития религии ислам с доведением их до широкой общественности, в том числе международной;
глубокое исследование вклада ученых, таких как Имам Матуриди и Абу Муин Насафи, в развитие и прогресс науки каляма, воспитание молодого поколения в духе почитания истинных ценностей религии ислам, таких как межнациональная и межрелигиозная толерантность, взаимоуважение, мир и согласие;
сбор наследия великих ученых о науке каляма, хранящегося в библиотеках и архивных фондах нашей страны и зарубежных государств, оригиналов и электронных копий рукописных и литографированных произведений, имеющих важное значение для исламского мира, а также организацию проведения системных научных исследований в целях доведения их до будущего поколения;
организацию собраний, конференций, симпозиумов, выставок, научных докладов, семинаров-тренингов, конкурсов и других духовно-просветительских мероприятий, посвященных научно-теоретическим и методическим вопросам, в целях усиления международного сотрудничества в области проведения научных исследований об истории исламских наук, в частности науки каляма и ее сегодняшнем значении;
организацию подготовки энциклопедий, каталогов, альбомов, научно-популярных документальных фильмов и информационно-ресурсной базы о результатах научных исследований с опубликованием в средствах массовой информации, в частности всемирной информационной сети Интернет;
широкое информирование научного сообщества о результатах новых исследований в направлении истории ислама и науки каляма;
доведение до народа, особенно молодежи, идей религии ислам, призывающих к учению и просветительству, духовному очищению, миру и спокойствию, прогрессу и созиданию, на основе идеи «просвещение против невежества», изучение явлений фанатизма, а также целей, идеологических основ, современных проявлений и методов экстремизма с разработкой и предоставлением рекомендаций по применению на практике научно-просветительских основ борьбы с ними.
3. Утвердить:
состав Попечительского совета по поддержке и координации деятельности Международного научно-исследовательского центра Имама Матуриди согласно приложению № 1;
«Дорожную карту» по поддержке изучения учения Имама Матуриди и матуридизма в 2020–2024 годах согласно приложению № 2.
4. Установить, что:
директор Центра назначается на должность и освобождается от должности ректором Международной исламской академии Узбекистана по согласованию с Комитетом по делам религий;
Попечительский совет по поддержке и координации деятельности Международного научно-исследовательского центра Имама Матуриди координирует деятельность и оказывает содействие в реализации задач, возложенных на Центр, а также определяет основные направления его деятельности.
5. Определить источниками финансирования деятельности Центра:
средства Государственного бюджета Республики Узбекистан;
благотворительные пожертвования физических и юридических лиц;
иные источники, не запрещенные законодательством.
6. Кабинету Министров Республики Узбекистан в двухмесячный срок:
утвердить структуру и устав Международного научно-исследовательского центра Имама Матуриди;
принять меры по формированию материально-технической базы и инфраструктуры, необходимой для Центра;
провести организационную работу по привлечению в Центр высококвалифицированных специалистов.
7. Согласиться с предложением Международной исламской академии Узбекистана, Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и Комитета по делам религий об учреждении Международной стипендии имени Имама Матуриди для зарубежных исследователей и соискателей.
Установить, что:
кандидаты на международную стипендию отбираются среди зарубежных исследователей и соискателей, ведущих исследования, связанные с учением Имама Матуриди и матуридизма;
научные исследования лауреатов международной стипендии, проводимые в Узбекистане, финансируются за счет грантов международных и зарубежных организаций.
8. Предоставить ректору Международной исламской академии Узбекистана право:
привлекать зарубежных квалифицированных специалистов в качестве научных исследователей, определять оплату труда и другие выплаты для них с учетом действующей конъюнктуры на рынке труда;
производить оплату стоимости повышения квалификации и прохождения стажировки научных исследователей и специалистов Центра в зарубежных образовательных и научно-исследовательских учреждениях, а также иных связанных с ними расходов.
9. Международной исламской академии Узбекистана совместно с Центром и Министерством иностранных дел Республики Узбекистан принять конкретные меры по установлению и развитию эффективного международного сотрудничества между специальными учреждениями и университетами государств-членов Исламской организации по вопросам образования, науки и культуры (ICESCO) и других стран.
10. Министерству инновационного развития Республики Узбекистан в двухмесячный срок обеспечить:
формирование в установленном порядке государственного заказа на проведение научно-исследовательских работ по изучению в Центре уникальных рукописных произведений;
выделение Центру средств за счет Государственного бюджета Республики Узбекистан на целевые научные проекты, реализуемые в рамках государственных программ научной деятельности.
11. Министерству высшего и среднего специального образования и Фонду «Эл-юрт умиди» по подготовке специалистов за рубежом и диалогу с соотечественниками при Агентстве развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан на постоянной основе принимать меры по прохождению практики и организации стажировки научных сотрудников и исследователей, а также привлечению в Центр зарубежных научных сотрудников и исследователей на основе обоснованных предложений Центра.
12. Распространить на научных сотрудников и специалистов Центра пункт 11 Указа Президента Республики Узбекистан от 16 апреля 2018 года № УП–5416 «О мерах по коренному совершенствованию деятельности в религиозно-просветительской сфере».
13. Комитету по делам религий в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
14. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на советника Президента Республики Узбекистан Касимова Р.С. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан по вопросам социального развития Мусаева Б.А.