Камбағал ва ишсиз фуқароларни тадбиркорликка жалб қилиш, уларнинг меҳнат фаоллигини ошириш ва касб-ҳунарга ўқитишга қаратилган ҳамда аҳоли бандлигини таъминлашга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
Мамлакатимизда меҳнат бозорининг самарали механизмларини жорий қилиш, аҳолининг ишчанлик фаоллигини ошириш, камбағал ва ишсиз фуқароларни замонавий касб-ҳунар ва тадбиркорлик кўникмаларига ўқитиш, шу асосда уларни доимий даромад келтирадиган меҳнат ва тадбиркорлик фаолиятига жалб қилиш орқали бандлигини таъминлаш мақсадида:
1. Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги (кейинги ўринларда – Вазирлик) тегишлилиги бўйича Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари билан биргаликда:
2021 йил 1 январга қадар Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда “Ишга марҳамат” мономарказларини 1-иловага мувофиқ;
бир ой муддатда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги тизимидаги касб-ҳунарга ўқитиш марказларини 2-иловага мувофиқ;
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда Тошкент шаҳри туманларида қисқа муддатли касб-ҳунарга ўқитиш курсларини 3-иловага мувофиқ;
Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда маҳалла аҳолисини касб-ҳунарга ўқитиш масканларини 4-иловага мувофиқ ташкил этсин.
2. Вазирлик доимий равишда нодавлат касб-ҳунарга ўқитиш муассасаларини жалб қилиб, аҳолини меҳнат бозорида талаб юқори бўлган касблар, тадбиркорлик асослари ва хорижий тилларга ўқитишни ташкил этсин. Бунда, хусусий сектор имкониятларидан кенг фойдаланиш мақсадида:
а) нодавлат касб-ҳунарга ўқитиш муассасаларини ташкил этаётган хусусий инвесторларга қуйидагилар давлат ёрдами сифатида кўрсатилади:
нодавлат касб-ҳунарга ўқитиш муассасаларини ташкил этиш учун Вазирликнинг “Ишга марҳамат” мономарказлари ва касб-ҳунарга ўқитиш марказларининг, касб-ҳунарга ўқитиш муассасаларининг бинолари ёки уларнинг бир қисми ҳамда маҳаллий ҳокимият ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари тавсиясига кўра бошқа бўш турган бинолар ёки уларнинг бир қисми оператив бошқарувга ёки узоқ муддатли имтиёзли ижарага берилади;
ўқув дастури ва ўқитувчиларни мустақил танлаш ҳуқуқи берилади;
касб-ҳунарга ўқитиш марказлари бинолари бир қисми берилган тақдирда мазкур марказларнинг ўқув жиҳозлари ва анжомлари имтиёзли равишда фойдаланишга топширилади;
нодавлат касб-ҳунарга ўқитиш муассасаларида Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси ҳисобидан ўқитиш учун давлат буюртмасининг кафолатланган энг кам даражасини белгилаш;
б) нодавлат касб-ҳунарга ўқитиш муассасалари олинаётган давлат ёрдами эвазига қуйидагиларни таъминлайди:
касб-ҳунарга ўқитиш ва кўникмаларни баҳолаш сифатининг ташқи ва миллий меҳнат бозори талабларига мослигини;
ишсиз, камбағал фуқароларни касб-ҳунарга ўқитиш харажатларини Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси ҳисобидан тўланаётган давлат буюртмасининг миқдоридан оширмасликни;
касбий кўникмалари баҳоланаётган фуқаролар тўғрисида маълумотларни Вазирликнинг Тасдиқланган малакага эга шахслар Миллий реестрига қўшиш учун тақдим этишни;
в) нодавлат касб-ҳунарга ўқитиш муассасаларида таълим олган ҳамда WorldSkills ва бошқа халқаро стандартлар даражасида касбий малака сертификатини (Skills паспорти) олган битирувчиларга Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан қуйидаги имтиёзлар берилади:
касб-ҳунарга ўқиш ва малака имтиҳонини топшириш харажатларини қоплаш;
тадбиркорликка жалб этиш ва ўзини ўзи банд қилганлик учун рағбатлантириш субсидияларини ажратиш;
ўз бизнесини бошлаши учун имтиёзли кредит ажратишга йўлланма бериш.
3. Қуйидагилар:
Камбағал ва ишсиз фуқароларни касб-ҳунарга ўргатиш ва уларнинг меҳнат фаоллигини ошириш бўйича республика ишчи гуруҳи таркиби 5-иловага мувофиқ;
Аҳоли бандлигини таъминлаш ва ишчи кучининг рақобатбардошлигини ошириш дастури 6-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
4. Белгилансинки, мазкур қарорнинг 1 ва 2-бандларига мувофиқ ўқитиш харажатлари қуйидаги манбалар ҳисобидан қопланади:
меҳнат органлари йўлланмаси билан юборилган ишсиз фуқароларни ўқитиш билан боғлиқ харажатлар Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари;
бошқа фуқаролар учун – фуқароларнинг ўз маблағлари ёки ўз ишчиларини касбий малакасини ошириш учун (касбий ўқитиш, қайта ўқитишга) юборган иш берувчилар ёки янги ишчиларни касбга тайёрлаш учун буюртма берган ташкилотлар маблағлари ва қонун ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар.
5. Молия вазирлиги бир ой муддатда ушбу қарорга 1-иловага мувофиқ “Ишга марҳамат” мономарказларини ва 2-иловага мувофиқ касб-ҳунарга ўқитиш марказларини сақлаш, қайта таъмирлаш, асбоб-ускуна ва жиҳозлар билан таъминлаш ҳамда ўқитувчи ва ишлаб чиқариш таълим усталарининг иш ҳақларини тўлаш учун Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармасига Инқирозга қарши курашиш жамғармасидан 2020 йил учун ажратиладиган маблағларга қўшимча равишда 150 миллиард сўм маблағ ажратсин.
6. Вазирлик 2021 йил 1 январдан бошлаб “Ишга марҳамат” мономарказлари ҳамда касб-ҳунарга ўқитиш марказлари битирувчиларининг касбий малакасини WorldSkills стандартлари асосида баҳолаш, шунингдек, баҳолашдан муваффақиятли ўтган битирувчиларга мамлакатимизда ва хорижий давлатларда тан олинадиган Skills паспорти берилишини йўлга қўйсин ва касбий малакаси тасдиқланган битирувчиларнинг Ягона реестрини шакллантирсин.
“Ишга марҳамат” мономарказлари ҳамда касб-ҳунарга ўқитиш марказлари томонидан битирувчиларга берилган ўқишни тамомлаганликни тасдиқловчи ҳужжат ҳамда Skills паспорти ўрта махсус, касб-ҳунар таълими дипломи даражасига тенглаштирилиб, эгаллаган билимларни меҳнат фаолиятида амалга ошириш ҳуқуқини беради, бироқ, таълимнинг кейинги турини давом эттириш учун асос ҳисобланмаслиги белгилансин.
7. Белгилансинки, “Ишга марҳамат” мономарказлари ҳамда касб-ҳунарга ўқитиш марказлари:
фаолият йўналишлари Вазирлик томонидан белгиланади, уларнинг фаолияти билан боғлиқ харажатлар, шу жумладан, моддий-техник таъминлаш ва сақлаб туриш харажатлари Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари, хўжалик фаолияти натижасида тушган маблағлар ва қонун ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан молиялаштирилади;
таркибий тузилмаси, штатлар жадвали, раҳбар, ўқитувчи ва бошқа барча ходимларининг меҳнатига ҳақ тўлаш миқдори Вазирлик томонидан тасдиқланади;
ўқув-методик фаолияти Вазирлик ҳамда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги томонидан белгиланган тартибда мувофиқлаштирилади;
ўқув жараёнида ишлаб чиқарилган ярим тайёр, тайёр маҳсулотларни (товар, иш, хизматларни) ушбу марказлар ҳудудида жойлашган кўргазмали павильонлар ва ярмаркалар ҳамда электрон тижорат орқали намойиш қилиши ва сотиши (тушган тушумларни ўқув жараёни учун зарур бўлган эҳтиёт қисмлари ва хомашё материалларини харид қилиш, ходимлар малакасини ошириш ва уларни рағбатлантириш учун сарфлашга йўналтириш шарти билан) мумкин.
8. Вазирлик Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Молия вазирлиги ҳамда тегишли вазирлик ва идоралар билан биргаликда 2020 йил 1 октябрга қадар Вазирлар Маҳкамасининг қуйидагиларни назарда тутувчи қарори лойиҳасини ишлаб чиқсин ва киритсин:
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда ҳар бир ҳудудда камида биттадан “Энг яхши касбга тайёрлаш дастури” бўйича нодавлат касб-ҳунарга ўқитиш муассасалари ўртасида очиқ танлов ўтказиш;
танлов ғолиби сифатида таълим фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқига эга бўлган, ҳудудларнинг асосан қишлоқ ва чекка жойлари, чегара ҳудудларини қамраб олган ҳолда ишсиз ва банд бўлмаган аҳоли, айниқса, камбағал фуқаролар, ёшлар ва хотин-қизларни касб-ҳунарга, чет тиллари ёки тадбиркорлик кўникмаларига ўқитишни зиммасига олган, ўқув дастури ва қўлланмаларига эга, ўқиш жараёнида ахборот-коммуникация воситаларидан ва инновацион ўқитиш услубларидан кенг фойдаланадиган нодавлат касб-ҳунарга ўқитиш муассасасини аниқлаш.
9. Молия вазирлиги бир ой муддатда “Энг яхши касбга тайёрлаш дастури” танлови ғолибларининг лойиҳаларини молиялаштириш учун Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармасига Инқирозга қарши курашиш жамғармасидан 2020 йил учун ажратиладиган маблағларга қўшимча равишда 50 миллиард сўм маблағ ажратсин.
Вазирлик танлов ғолиби аниқлангандан кейин уч кун муддатда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларига танлов ғолиблари тўғрисидаги маълумотни тақдим этсин.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари танлов ғолибларини, зарур ҳолларда, ўн беш кун муддатда ижара тўловлари бевосита танлов ғолиби томонидан тўланиши шарти билан уларни мақбул шарт-шароитларга эга бинолар билан таъминлаш чораларини кўриб борсин.
10. Вазирлик Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда 2020 йилда аҳолининг ижтимоий эҳтиёжманд тоифалари, айниқса, ногиронлиги бўлган шахсларнинг иш билан бандлигини таъминлаш мақсадида тажриба тариқасида:
ногиронлиги бўлган шахслар учун иш ўринлари яратаётган тадбиркорлик субъектларига Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан тижорат банклари орқали ҳар бир яратилаётган иш ўрни учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 25 бараваригача, бироқ жами ҳар бир тадбиркорлик субъекти учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 500 бараваридан ошмаган миқдорда 3 йил муддатга, бир йиллик имтиёзли давр билан Марказий банкнинг асосий ставкасида, яратилган иш ўрнида ногиронлиги бўлган шахсларнинг камида бир йил ишлаши шарти билан микрокредитлар ажратиш тартиби жорий этилишини;
ишга лаёқатли ногиронлиги бўлган шахсларнинг электрон реестрини шакллантириш ва реестрга киритилган шахсларни бўш иш ўринларига жойлаштиришга кўмаклашишни;
тадбиркорлик субъектларига иш ўринлари ва шароитларини ногиронлиги бўлган шахсларга мослаштириш учун Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан ҳар бир мослаштирилаётган иш жойи учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 40 бараваригача миқдорда субсидия ажратилишини;
Вазирлик тизимидаги касб-ҳунарга ўқитиш марказларида ижтимоий ҳимояга муҳтож, айниқса, кам таъминланган ва меҳнат мигрантлари оилаларининг аъзолари, ногиронлиги бўлган шахсларни бепул ўқитиш курсларининг ташкил этилишини таъминласин.
Вазирлик Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан биргаликда 2021 йил 1 февралга қадар ушбу бандда белгиланган тажриба доирасида амалга оширилган ишлар мониторингини олиб борсин ҳамда тажрибанинг ижобий якунлари бўйича уни кейинчалик доимий асосда жорий этиш юзасидан асослантирилган таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
11. Солиқ ва Божхона кодексларига асосан Корея Республикаси Ҳукуматининг грантлари доирасида амалга оширилаётган лойиҳалар, шу жумладан, Фарғона ва Хоразм вилоятларида ишсиз ва банд бўлмаган аҳолини касб-ҳунарга ўқитиш марказларини ташкил этиш учун четдан олиб келинадиган товарлар, шу жумладан, автотранспорт воситалари, ишлар (хизматлар) божхона тўловларидан (божхона расмийлаштируви учун йиғимлардан ташқари) озод қилинганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
12. Қуйидагиларга:
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 6 сентябрдаги “Профессионал таълим тизимини янада такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-5812-сон Фармонига мувофиқ касбга ўқитиш марказларини ташкил этиш учун Вазирлик тизимига берилган касб-ҳунар коллежларидаги хорижий грант ва кредитлар ҳисобига сотиб олинган жиҳоз ва ускуналардан ушбу касбга ўқитиш марказларида ишсиз ва банд бўлмаган аҳолини касб-ҳунарга ўқитиш мақсадларида фойдаланиш;
ишсиз ва банд бўлмаган аҳолини, шунингдек, ташкиллаштирилган меҳнат миграцияси йўли билан хорижий мамлакатларда ишлаш учун кетаётган ва “labor-migration” дастурий мажмуасида рўйхатга олинган фуқароларни тадбиркорлик кўникмалари, хорижий тиллар ва касб-ҳунарга тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш учун кетишдан олдин давлат ёки нодавлат касб-ҳунарга ўқитиш муассасаларига, ишлаб чиқаришнинг ўзида ўқитиш учун ташкилот ҳамда “уста-шогирд” мактабларига Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан ҳар бир таълим олувчи учун бир ойда базавий ҳисоблаш миқдорининг 4 бараваридан ортиқ бўлмаган миқдорда грантлар ажратиш;
ҳудудий меҳнат органлари томонидан рўйхатга олинган ишсиз ва банд бўлмаган аҳолини Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан тадбиркорлик кўникмалари ва хорижий тилларга ўқитиш, касб-ҳунарга тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини оширишни давлат ёки нодавлат касб-ҳунарга ўқитиш муассасаларида, бевосита ишлаб чиқаришнинг ўзида ўқитиш учун ташкилот ҳамда “уста-шогирд” мактаблари билан тўғридан-тўғри шартномалар тузиш асосида амалга оширишни назарда тутувчи таклифларга розилик берилсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг маслаҳатчиси – Хорижда вақтинчалик меҳнат фаолиятини амалга ошираётган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва халқаро иқтисодий ҳамкорлик масалалари департаменти бошлиғи Вазирлик ҳамда Ташқи ишлар вазирлиги билан биргаликда:
уч ой муддатда Ўзбекистон Республикаси фуқаролари кўпчиликни ташкил этган Россия Федерациясининг Москва, Санкт-Петербург, Қозон, Екатеринбург, Новосибирск шаҳарларида ва бошқа ҳудудларида давлат ҳамда нодавлат таълим муассасалари ва марказлари билан музокаралар олиб бориб, мазкур ҳудудларда меҳнат фаолиятини олиб бораётган Ўзбекистон Республикаси фуқароларини касб-ҳунарга ва рус тилига, айниқса, кечки пайт (иш вақтидан кейин) ўқитишни ташкил этиш, шу жумладан, ўқитиш учун жой, ўқув қўлланмаси ва ўқув қуроллари билан таъминлаш бўйича ўзаро келишувларга эришиш чораларини кўрсин;
икки ой муддатда Россия халқлар дўстлиги университети (РУДН), “Молодые профессионалы (WorldSkills Russia)” иттифоқи ҳамда бошқа таълим ва касбий малакани баҳолаш муассасалари билан Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг Россия Федерациясида касб-ҳунарга ва рус тилига ўқитилишини ташкил этишда ҳамкорлик ўрнатиш чораларини кўрсин;
бир ой муддатда хорижда меҳнат фаолиятини олиб бораётган Ўзбекистон Республикаси фуқароларини ҳуқуқий, ижтимоий ва маданий-гуманитар қўллаб-қувватлаш, уларнинг меҳнат фаолияти учун қулай шарт-шароитлар яратиш бўйича таклифларни ишлаб чиқсин ва Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
Белгилаб қўйилсинки, Ўзбекистон Республикаси фуқароларини Россия Федерациясида касб-ҳунарга ва рус тилига ўқитиш харажатлари Вазирлик ҳузуридаги Хорижда меҳнат фаолиятини амалга оширувчи фуқароларни қўллаб-қувватлаш ҳамда уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш жамғармаси маблағлари ҳисобидан қопланади.
14. Камбағал ва ишсиз фуқароларни касб-ҳунарга ўргатиш ва уларнинг бандлигини таъминлашнинг самарали тизимини жорий этиш мақсадида мазкур қарор қуйидаги тартибда ижро этилсин:
а) Камбағал ва ишсиз фуқароларни касб-ҳунарга ўргатиш ва уларнинг меҳнат фаоллигини ошириш бўйича республика ишчи гуруҳи раҳбари Ж.А.Қўчқоров мазкур қарорга мувофиқ давлат ва нодавлат касб-ҳунарга ўқитиш муассасаларининг самарали фаолият юритишини ҳамда сифатли ва халқаро стандартларга жавоб берадиган касб-ҳунарга ўқитиш тизими жорий этилишини ташкиллаштирсин, шунингдек, ушбу мақсадда ажратилаётган маблағларнинг манзилли сарфланишини таъминласин;
б) бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Н.Б.Ҳусанов:
ишсиз ва банд бўлмаган аҳолини меҳнат бозорининг жорий ҳамда истиқболдаги эҳтиёжлари асосида қисқа муддатларда замонавий касбий кўникмаларга ўқитишнинг самарали дастурларини ишлаб чиқсин;
аҳолининг ижтимоий эҳтиёжманд тоифалари, айниқса, ногиронлиги бўлган шахсларни касб-ҳунарга тайёрлашда ва уларнинг бандлигини таъминлашда хусусий сектор вакиллари билан узвий ҳамкорлик қилсин ва уларни моддий қўллаб-қувватласин, шу жумладан, грантлар ажратиб борсин;
Адлия вазирлиги, оммавий ахборот воситалари ҳамда бошқа масъул вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ҳафта муддатда мазкур қарорнинг мазмун-моҳиятини ижрочиларга, ташкилотларга, фуқаролик жамияти институтларига ва аҳоли эътиборига етказиш мақсадида чора-тадбирлар дастурини тасдиқласин;
мазкур қарорга асосан ажратилаётган маблағлар бўйича уларнинг сарфланиш йўналишлари, самарадорлик натижалари юзасидан маълумотларни ҳар чорак якуни бўйича жамоатчиликка эълон қилсин ва ўзининг расмий веб-сайтида жойлаштириб борсин;
ушбу қарорнинг ижроси ҳолати тўғрисидаги ҳисоботларни ҳар чорак якуни бўйича Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ва Вазирлар Маҳкамасига киритиб борсин ҳамда оммавий ахборот воситаларида эълон қилиб борсин;
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда ўқитиш жараёнларига юқори малакали ўқитувчи ва ишлаб чиқариш таълим усталари жалб этилишини таъминласин, зарур ҳолларда, уларнинг малакасини WorldSkills ва бошқа халқаро стандартларга асосан ошириб борсин;
в) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари бир ой муддатда ҳар бир туман ва шаҳар кесимида камбағал ва ишсиз фуқароларни, айниқса, моддий ёрдам ва кўмакка муҳтож оилаларнинг рўйхатларига (“темир дафтар”) киритилган оилаларни касб-ҳунарга ўргатиш ва уларнинг меҳнат фаоллигини ошириш бўйича ҳудудий дастурларни тасдиқласин ва ижросини Вазирлик билан биргаликда таъминласин;
г) Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг маслаҳатчиси – Хорижда вақтинчалик меҳнат фаолиятини амалга ошираётган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва халқаро иқтисодий ҳамкорлик масалалари департаменти бошлиғи давлат ва нодавлат касб-ҳунарга ўқитиш муассасаларининг хорижда ишлаш нияти бўлган битирувчиларини ишга жойлаштиришга кўмаклашсин ҳамда мазкур муассасаларнинг хорижий давлатлардаги салоҳиятли иш берувчилар билан узвий ҳамкорлигини ўрнатсин;
д) Ҳисоб палатаси ва Молия вазирлиги мазкур қарорга мувофиқ амалга оширилаётган харажатлар самарадорлиги ҳамда қонунийлигини ўрнатилган тартибда текшириб борсин.
15. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига 7-иловага мувофиқ ўзгартиришлар ва қўшимча киритилсин.
16. Вазирлик манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
17. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах, направленных на привлечение к предпринимательству, повышение трудовой активности и профессиональное обучение бедных и безработных граждан, а также обеспечение занятости населения
В целях внедрения эффективных механизмов рынка труда и повышения деловой активности населения страны, обеспечения занятости бедных и безработных граждан путем обучения современным профессиям и навыкам предпринимательства, привлечения их на этой основе к труду и предпринимательской деятельности, приносящей постоянный доход:
1. Министерству занятости и трудовых отношений (далее – Министерство) совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента организовать по подведомственности:
моноцентры «Ишга мархамат» в Республике Каракалпакстан и областях – до 1 января 2021 года согласно приложению №1;
центры профессионального обучения в системе Министерства занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте – в месячный срок согласно приложению №2;
краткосрочные курсы профессионального обучения в районах города Ташкента совместно с Министерством высшего и среднего специального образования – в двухмесячный срок согласно приложению №3;
пункты профессионального обучения населения махалли совместно с Министерством по поддержки махалли и семьи – в двухмесячный срок согласно приложению №4.
2. Министерству на постоянной основе организовать обучение населения профессиям, основам предпринимательства и иностранным языкам, востребованным на рынке труда, с привлечением негосударственных учреждений профессионального образования. При этом в целях широкого использования возможностей частного сектора:
а) частным инвесторам, создающим негосударственные учреждения профессионального обучения, в качестве государственной помощи:
передаются в долгосрочную льготную аренду или оперативное пользование здания или часть зданий моноцентров «Ишга мархамат», центров профессионального обучения, учреждений профессионального обучения Министерства, а также другие пустующие здания или часть зданий по рекомендации органов исполнительной власти на местах и органов самоуправления граждан для создания негосударственных учреждений профессионального обучения;
предоставляется право самостоятельного выбора учебных программ и учителей;
передаются в льготное пользование учебное оборудование и инвентарь – в случае передачи части зданий центров профессионального обучения;
установление гарантированного минимального уровня государственного заказа на обучение в негосударственных профессиональных учебных заведениях за счет средств Государственного фонда содействия занятости;
б) взамен получаемой государственной помощи негосударственные учреждения профессионального образования обеспечивают:
соответствие качества профессионального обучения и оценки компетенций требованиям внешнего и национального рынков труда;
затраты на профессиональное обучение бедных и безработных граждан не выше размера государственного заказа, финансируемого за счет Государственного фонда содействия занятости;
предоставление информации о гражданах, профессиональные навыки которых оцениваются для включения в Национальный реестр лиц, имеющих подтвержденную квалификацию Министерства;
в) выпускникам, прошедшим обучение в негосударственных учреждениях профессионального образования, получившим сертификат профессиональной квалификации (Skills паспорт) на уровне стандарта WorldSkills и других международных стандартов, за счет средств Государственного фонда содействия занятости предоставляются следующие льготы:
возмещение затрат на профессиональное обучение и сдачу квалификационного экзамена;
выделение стимулирующих субсидий за привлечение к предпринимательству и самозанятости;
выдача направлений для получения льготного кредита для организации собственного бизнеса.
3. Утвердить:
Состав Республиканской рабочей группы по профессиональному обучению бедных и безработных граждан и повышению их трудовой активности согласно приложению № 5;
Программу обеспечения занятости населения и повышения конкурентоспособности рабочей силы согласно приложению № 6.
4. Установить, что расходы на обучение в соответствии с пунктами 1 и 2 настоящего постановления возмещаются за счет:
средств Государственного фонда содействия занятости – расходы, связанные с обучением безработных граждан, имеющих направление органов по труду;
собственных средств граждан, средств работодателей, направивших своих работников для повышения профессиональной квалификации (профессиональное обучение, переподготовка), средств организаций, заказавших профессиональное обучение новых работников, других источников, не запрещенных законодательством, – для других граждан.
5. Министерству финансов в месячный срок обеспечить выделение из Антикризисного фонда Государственному фонду содействия занятости дополнительно к средствам, выделенным на 2020 год, средства в размере 150 миллиардов сумов на содержание, реконструкцию, обеспечение оборудованием и инвентарем, оплату труда учителей и мастеров производственного обучения моноцентров «Ишга мархамат» согласно приложению №1 и центров профессионального обучения согласно приложению № 2 к настоящему постановлению.
6. Министерству начиная с 1 января 2021 года обеспечить проведение оценки профессиональной компетенции выпускников моноцентров «Ишга мархамат» и центров профессионального обучения на основе стандарта WorldSkills, наладить выдачу выпускникам, успешно прошедшим оценку, Skills паспортов, признаваемых в нашей стране и зарубежных государствах, сформировать Единый реестр выпускников, имеющих подтвержденную квалификацию.
Определить, что документ, выданный моноцентрами «Ишга мархамат» и центрами профессионального обучения, подтверждающий завершение выпускниками обучения, а также Skills паспорт приравниваются к уровню диплома о среднем специальном профессиональном образовании, предоставляют право применять полученные знания в трудовой деятельности, однако не являются основанием для продолжения образования на его следующем этапе.
7. Установить, что:
направления деятельности моноцентров «Ишга мархамат» и центров профессионального обучения определяются Министерством, их расходы, в том числе на материально-техническое обеспечение и содержание, финансируются за счет средств Государственного фонда содействия занятости, а также средств, поступивших от хозяйственной деятельности, иных источников, не запрещенных законодательством;
структура, штатное расписание, размеры оплаты труда руководителей, учителей, всех других работников моноцентров «Ишга мархамат» и центров профессионального обучения утверждаются Министерством;
учебно-методическая деятельность моноцентров «Ишга мархамат» и центров профессионального обучения координируется в порядке, установленном Министерством и Министерством высшего и среднего специального образования;
разрешаются демонстрация и реализация полуфабрикатов, готовой продукции (товаров, работ, услуг), произведенных во время учебного процесса в моноцентрах «Ишга мархамат» и центрах профессионального обучения, посредством выставочных павильонов и ярмарок, расположенных на территории данных центров, а также электронной коммерции (с условием направления поступившей выручки на приобретение запасных частей и сырьевых материалов, необходимых для учебного процесса, повышение квалификации и стимулирование работников).
8. Министерству совместно с Министерством высшего и среднего специального образования, Министерством финансов, а также соответствующими министерствами и ведомствами до 1 октября 2020 года разработать и внести проект постановления Кабинета Министров, предусматривающий:
совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента проведение в каждом регионе не менее одного конкурса «Лучшая программа профессиональной подготовки» среди негосударственных учреждений профессионального образования;
определение в качестве победителей конкурса негосударственных учреждений профессионального образования, имеющих право на осуществление образовательной деятельности, охвативших обучением кишлаки, отдаленные поселения и приграничные районы в регионах, взявших на себя ответственность за обучение иностранным языкам и навыкам предпринимательства безработного и незанятого населения, особенно бедных граждан, молодежи и женщин, имеющих учебные программы и пособия, а также широко применяющих современные информационные средства и инновационные методы обучения в учебном процессе.
9. Министерству финансов в месячный срок обеспечить выделение из Антикризисного фонда Государственному фонду содействия занятости средств дополнительно к выделенным на 2020 год в размере 50 миллиардов сумов на финансирование проектов победителей конкурса «Лучшая программа профессиональной подготовки».
Министерству после определения победителя конкурса в трехдневный срок представить Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента информацию о победителях конкурса.
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в пятнадцатидневный срок принять меры для обеспечения, при необходимости, победителей конкурса зданиями с условием оплаты арендных платежей непосредственно победителями конкурса.
10. Министерству совместно с Министерством здравоохранения Республики Узбекистан, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента в целях обеспечения занятости населения, нуждающегося в социальной защите, особенно лиц с инвалидностью, в порядке эксперимента обеспечить в 2020 году:
внедрение порядка выделения микрокредитов за счет средств Государственного фонда содействия занятости через коммерческие банки субъектам предпринимательства, создающим рабочие места для лиц с инвалидностью, в размере до 25-кратной базовой расчетной величины за каждое создаваемое рабочее место, не превышающих в общей сложности 500-кратного размера базовой расчетной величины для каждого субъекта предпринимательства, сроком на 3 года с одногодичным льготным периодом по основой ставке Центрального банка Республики Узбекистан с условием работы лиц с инвалидностью на вновь созданном рабочем месте не менее одного года;
формирование Электронного реестра трудоспособных лиц с инвалидностью и оказание содействия в трудоустройстве лицам, включенным в реестр, на вакантные рабочие места;
выделение субсидий за счет средств Государственного фонда содействия занятости субъектам предпринимательства для приспособления рабочих мест и условий труда к потребностям лиц с инвалидностью в размере до 40-кратной базовой расчетной величины за каждое приспособленное рабочее место;
организацию в центрах профессионального обучения в системе Министерства бесплатных курсов обучения лиц, нуждающихся в социальной защите, особенно членов малообеспеченных семей, семей трудовых мигрантов и лиц с инвалидностью.
Министерству совместно с Министерством здравоохранения Республики Узбекистан до 1 февраля 2021 года провести мониторинг работ, реализованных в рамках эксперимента, определенного в данном пункте, внести в Кабинет Министров обоснованные предложения о внедрении на постоянной основе данного опыта, основываясь на его положительных результатах.
11. Принять к сведению, что на основании Налогового и Таможенного кодексов освобождаются от таможенных пошлин (за исключением сборов за таможенное оформление) товары, в том числе автотранспортные средства, работы (услуги), ввозимые из-за рубежа для проектов, реализуемых в рамках грантов правительства Республики Корея, в том числе создания центров профессионального обучения безработного и незанятого населения в Ферганской и Хорезмской областях.
12. Согласиться с предложениями, предусматривающими:
использование в целях профессионального обучения безработного и незанятого населения оборудования и инвентаря центров профессионального обучения, созданных на базе профессиональных колледжей, переданных Министерству в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 6 сентября 2019 года № УП–5812 «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы профессионального образования», приобретенных за счет зарубежных грантов и кредитов;
выделение грантов в размере, не превышающем 4-кратной базовой расчетной величины, в месяц за каждого обучающегося государственным или негосударственным учреждениям профессионального образования для обучения перед выездом навыкам предпринимательства, иностранным языкам и профессиям, переподготовки и повышения квалификации безработного и незанятого населения, граждан, выезжающих на работу в зарубежные страны по линии организованной трудовой миграции, зарегистрированных в программном комплексе «labor-migration», а также организациям для обучения на местах и школам «уста-шогирд» за счет средств Государственного фонда содействия занятости;
прохождение профессионального обучения, обучения навыкам предпринимательства и иностранным языкам, переподготовку и повышение квалификации безработных и незанятых граждан, зарегистрированных территориальными органами по труду, на основе заключения прямых договоров с предприятиями – для обучения непосредственно на производстве, а также государственными или негосударственными учреждениями профессионального образования и школами «уста-шогирд» за счет средств Государственного фонда содействия занятости.
13. Советнику Премьер-министра Республики Узбекистан – заведующему Департаментом по вопросам защиты прав граждан Республики Узбекистан, осуществляющих временную трудовую деятельность за рубежом, и международного экономического сотрудничества совместно с Министерством и Министерством иностранных дел Республики Узбекистан:
в трехмесячный срок провести переговоры с государственными и негосударственными образовательными учреждениями и центрами, расположенными в таких городах Российской Федерации с большой концентрацией граждан Республики Узбекистан, как Москва, Санкт-Петербург, Казань, Екатеринбург, Новосибирск и другие, принять меры для достижения с ними взаимного соглашения по организации обучения граждан Республики Узбекистан, осуществляющих трудовую деятельность в данных регионах, профессиям и русскому языку, особенно в вечернее время (после работы);
в двухмесячный срок принять меры для установления сотрудничества с Российским университетом дружбы народов (РУДН), Союзом «Молодые профессионалы (WorldSkills Russia)», другими образовательными учреждениями, учреждениями оценки профессиональных компетенций по организации обучения граждан Республики Узбекистан профессиям и русскому языку на территории Российской Федерации;
в месячный срок разработать и внести в Кабинет Министров предложения о правовой, социальной и культурно-гуманитарной поддержке, создании благоприятных условий для труда граждан Республики Узбекистан, осуществляющих трудовую деятельность за рубежом.
Определить, что возмещение расходов на обучение граждан Республики Узбекистан профессиям и русскому языку осуществляется за счет средств Фонда поддержки и защиты прав и интересов граждан, осуществляющих трудовую деятельность за рубежом, при Министерстве.
14. В целях внедрения эффективной системы профессионального обучения бедных и безработных граждан, их дальнейшего трудоустройства обеспечить реализацию настоящего постановления в следующем порядке:
а) руководителю Республиканской рабочей группы по профессиональному обучению бедных и безработных граждан и повышению их трудовой активности Кучкарову Ж.А. – в соответствии с настоящим постановлением организовать эффективную деятельность государственных и негосударственных учреждений профессионального образования, внедрение качественной системы профессионального обучения, соответствующей международным стандартам, адресное использование средств, выделенных на данные цели;
б) министру занятости и трудовых отношений Хусанову Н.Б.:
разработать эффективные краткосрочные программы по обучению безработного и незанятого населения современным профессиональным навыкам на основе текущих и перспективных потребностей рынка труда;
тесно сотрудничать с представителями частного сектора при профессиональной подготовке и обеспечении занятости социально уязвимых слоев населения, особенно лиц с инвалидностью, поддерживать их материально, в том числе путем выделения грантов;
совместно с Министерством юстиции, средствами массовой информации, другими ответственными министерствами и ведомствами в недельный срок утвердить программу мер по доведению сути и содержания настоящего постановления до сведения исполнителей, организаций, институтов гражданского общества и населения;
по итогам каждого квартала публиковать и размещать на своем официальном веб-сайте информацию о направлении и результатах эффективности средств, выделяемых на основе настоящего постановления;
по итогам каждого квартала вносить в Администрацию Президента Республики Узбекистан и Кабинет Министров отчет о ходе исполнения настоящего постановления, публиковать его в средствах массовой информации;
совместно с Министерством высшего и среднего специального образования обеспечить привлечение высококвалифицированных учителей и мастеров производственного образования к процессу обучения, при необходимости повышать их квалификацию в соответствии со стандартом WorldSkills и другими международными стандартами;
в) Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента – в месячный срок утвердить региональные программы по обучению профессиям и повышению трудовой активности бедных и безработных граждан, особенно включенных в списки семей, нуждающихся в материальной помощи и поддержке («темир дафтар»), в разрезе каждого района и города, обеспечить их реализацию совместно с Министерством;
г) советнику Премьер-министра Республики Узбекистан – заведующему Департаментом по вопросам защиты прав граждан Республики Узбекистан, осуществляющих временную трудовую деятельность за рубежом, и международного экономического сотрудничества – оказывать содействие в трудоустройстве выпускников государственных и негосударственных учреждений профессионального образования, изъявивших желание работать за рубежом, а также установлении тесного сотрудничества данных учреждений с потенциальными работодателями в зарубежных странах;
д) Счетной палате и Министерству финансов – проверять в установленном порядке эффективность и законность расходов, производимых в соответствии с настоящим постановлением.
15. Внести изменения и дополнение в некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 7.
16. Министерству совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
17. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.