Молия вазирлиги Ходимлар билан ишлаш бошқармаси ва Молия вазирлиги ҳузуридаги Ўқув маркази ҳамкорлигида “Коронавирус пандемиясининг замонавий молия тизимига таъсири” мавзусида онлайн семинар бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги марказий аппарати ҳамда таркибий бўлинмалари ходимларининг билим, малака ва кўникмаларини, шунингдек салоҳиятини ошириш мақсадида Молия вазирлиги ходимлар билан ишлаш бошқармаси ва Молия вазирлиги ҳузуридаги Ўқув маркази билан ҳамкорликда 2020 йил 11 август куни “Коронавирус пандемиясининг замонавий молия тизимига таъсири” мавзусидаги семинар Zoom-конференцияси ташкил этилди.
Семинарда Молия вазирлигининг Тариф сиёсати ва давлат корхоналарини ислоҳ қилиш департаменти, Бюджет-солиқ тадқиқотлари институти, Давлат иштирокидаги тижорат банкларини ислоҳ қилишни мувофиқлаштириш департаменти ҳамда Ўқув марказ ходимлари иштирок этди.
Семинарда Ўқув марказнинг Илмий-тадқиқот ишланмалар бюроси бошлиғи и.ф.н., доцент Гулнора Ачиловна Мелибаева коронавирус пандемияси дунёда тарқалиши ҳолатлари бўйича таҳлилий ва жаҳон иқтисодиётига бўлган таъсири, шунингдек коронавирус пандемиясининг замонавий молия тизимига таъсири ҳамда инқироздан чиқиш сценарийлари ҳақида батафсил маълумотлар бериб ўтди. Мавзу доирасида иштирокчилар ўзлари учун қизиқтирган саволларига батафсил жавоб олдилар.
Семинар якунида қуйидаги хулосалар берилди:
- COVID-19 коронавирус инфекцияси тарқалиши билан боғланган глобал инқироз – бу оддий циклик тарздаги турғунлик эмас, балки жаҳон иқтисодиётининг ташкил қилиниши, ижтимоий тузумнинг жиддий ўзгаришига олиб келишга қодир бўлган зарбадир;
- COVID-19 билан боғлиқ инқирознинг ўзига хос хусусияти – бу кўп сонли аҳолининг жабр кўриши ва инсонлар ҳаётида фожиалар кўплиги;
- ҳар бир мамлакат мазкур инқирозли вазиятдан чиқишнинг ўз сценарийсини ишлаб чиқмоқда;
- ноодатий инқироз даврининг энг муҳим шарти – бу кенг миқёсли молиявий, технологик ва инсон ресурсларини барқарорлаштиришдан иборат бўлиб, бу марказлашган тизимларнинг устунлигидир;
- ўз-ўзини изоляциялаш даврида пандемия инсонларнинг барча ҳаётий режаларини, қадриятларини ва устуворликларини қайта кўриб чиқишга мажбур қилди. Лекин, бундан жуда муҳим хулоса келиб чиқади, яъни мамлакатимизнинг ҳар бир фуқароси, у қаерда ва ким бўлиб ишлашидан қатъий назар, иқтисодиётимиз мустаҳкам бўлиши ва бунга ўхшаш дахшатли инқирозларни енгиб ўтишга қодир бўлишидан манфаатдор бўлмоғи лозимлигидир.

An online seminar on the topic: "The Impact of the Coronavirus Pandemic on the Modern Financial System" held by the department of human resources and the Training center of the Ministry of Finance
In order to improve knowledge, qualifications and skills of employees of the central office and structural divisions of the Ministry of Finance of Uzbekistan, as well as increase their potential, on August 11, 2020, an online seminar on the topic "The Impact of the Coronavirus Pandemic on the Modern Financial System" was held by the department of human resources and the Training center of the Ministry of Finance.
The seminar was attended by employees of the Department of Tariff Policy and Reform of State Enterprises of the Ministry of Finance, the Institute for Fiscal Research, the Department for Coordination of Reform of Commercial Banks with state participation and the Training Center.
In the course of the seminar, the head of the Research Bureau of the Training Center, Candidate of Economic Sciences, Associate Professor Gulnora Achilovna Melibayeva provided detailed information on the analysis of the the coronavirus pandemic in the world and its impact on the global economy, an influence of the coronavirus pandemic on modern financial systems and scenarios for recovering from the crisis. Within the framework of the topic, the participants received detailed answers to their questions.
As a result of the seminar, the following conclusions were reached:
•The global crisis caused by the sthe coronavirus infection dissemination is not an ordinary cyclical recession, but a shock that can lead to a serious change in the organization of the world economy and social structure;
•A specific feature of the COVID-19 crisis is the presence of a large number of affected populations and human casualties;
•Each country develops its own measires to overcome the existing crisis;
•The most important condition in the period of extraordinary crisis is to stabilize large-scale financial, technological and human resources, which is one of the strengths of centralized systems;
•Additionally, a very important social aspectnis present: in the period of self-isolation, the pandemic forced us to reconsider our life plans, values and priorities. We have to ensure despite the types of occupations we have, each of us contributes to make the economy strong and help overcome such crises.