Элчи Жон МакГрегор: Дунё миқёсида ёшлар эҳтиёжлари ва ҳуқуқларига эътиборни қаратиш жуда муҳимдир
ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси, элчи Жон МакГрегор Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан «Ёшлар-2020: глобал бирдамлик, барқарор ривожланиш ва инсон ҳуқуқлари» инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд онлайн форуми иштирокчиларига йўллаган табригидаги масалалар муҳим аҳамиятга эга эканини таъкидлади, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
— Президент Шавкат Мирзиёев Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд форуми иштирокчиларига йўллаган табригида Ўзбекистонда ёшлар мамлакат аҳолисининг ярмидан кўпини ташкил этади, деб таъкидлади ва уларнинг ҳуқуқларини таъминлаш давлат сиёсатининг устувор йўналиши ҳисобланишини қайд этди, — деди элчи. — Шунингдек, у «келажакка интилиб яшайдиган ёш авлод сайёрамизда фаровон ҳаёт ва юксак тараққиёт барқарор бўлиши учун янги ғоялар ва ижодий руҳдаги саъй-ҳаракатларни амалга оширадиган беқиёс куч» эканини таъкидлагани ҳам муҳимдир.
Юқоридаги таъриф Президент ёшларнинг Ўзбекистон ва дунё учун аҳамияти ҳақидаги нуқтаи назарини аниқ намоён этди. Таъкидлаш жоиз, Самарқанд форумининг асосий жиҳати БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида Ўзбекистон раҳбари томонидан илгари сурилган БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси лойиҳасининг муҳокамаси бўлди. Президент сўзларига кўра, Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция «жаҳондаги икки миллиарддан ортиқ йигит ва қизларнинг ҳақ-ҳуқуқларини таъминлаш» учун муҳимдир. Бу «глобал миқёсдаги бирдамлик, барқарор ривожланиш ва инсон ҳуқуқларини, тинчлик ва тараққиётни таъминлаш йўлида навқирон авлод томонидан қўйилган муҳим амалий қадам ва қимматли ҳисса» бўлади.
Юқоридаги шарҳлар Президент Шавкат Мирзиёевнинг ёш кадрлар салоҳиятининг аҳамияти ва демографик имкониятларини яхши англашидан далолат беради. Зеро, ёшлар Ўзбекистон учун катта фойда келтиради.
Президент таъкидлаганидек, тўғри йўналтириш ҳисобига «интеллектуал ва маънавий етук, ташаббускор ёшлар барқарор тараққиётнинг драйверига айланмоқда». У шунингдек, «Янги Ўзбекистон ёшлари – мамлакатни модернизация қилишга қаратилган жадал ва кенг кўламли ислоҳотларнинг ҳаракатлантирувчи кучи ва фаол иштирокчиси бўлиб майдонга чиқмоқда», деди. Бу, шубҳасиз, Ҳаракатлар стратегиясида ва ЕХҲТ мажбуриятларига мувофиқ миллий ислоҳотларнинг устувор йўналишларидир. Алоҳида таъкидлаш жоиз, ЕХҲТ ушбу ислоҳотларни ривожлантиришни қўллаб-қувватлайди.
Ёшлар эҳтиёжлари ва ҳуқуқларига эътиборни қаратиш дунёнинг исталган жойида муҳим, зеро, ёшлар – келажагимиздир. Уларни тўғри тарбиялаш, ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш Ўзбекистон ҳамда дунё келажагининг гаровидир. Президент сўзларидан кўриниб турибдики, Ўзбекистон ушбу масалада дунёда етакчиликни намойиш қилмоқда ва барчамиз учун яхши келажакка интилмоқда.

Посол Джон МакГрегор: Концентрация внимания на нуждах и правах молодежи важна в любой точке мира
Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Посол Джон МакГрегор, комментируя для ИА «Дунё» содержание приветственного послания Президента Узбекистана участникам Самаркандского форума по правам человека «Молодежь 2020: глобальная солидарность, устойчивое развитие и права человека», который вчера начал свою работу, особо подчеркнул актуальность поднятых главой нашего государства вопросов.
- В начале своего обращения к участникам Самаркандского форума по правам человека Президент Шавкат Мирзиёев отметил (и я написал это в Твиттере), что «в Узбекистане молодежь составляет более половины населения страны», и обеспечение ее прав является приоритетом государственной политики, - сказал Посол. – Не менее важно, что он также отметил, что «молодежь, устремленная в будущее, является генератором новых идей и креативных решений».
Значимое определение, приведенное выше, ясно показывает точку зрения Президента на важность и ценность молодежи Узбекистану и всему миру. Необходимо отметить, что ключевым аргументом для проведения Самаркандского форума было обсуждение вопроса о принятии Конвенции ООН о правах молодежи, инициированного лидером Узбекистана на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Как заявил Президент, Конвенция о правах молодежи имеет важное значение для «обеспечения прав более двух миллиардов юношей и девушек во всем мире», что станет «значимым вкладом молодого поколения в глобальную солидарность, устойчивое развитие и обеспечение прав человека во имя мира и процветания».
Ясно, что приведенные выше комментарии и совокупность его высказываний показывают высокое понимание Президентом Шавкатом Мирзиёевым важности и демографического потенциала огромных кадровых ресурсов молодежи, которые могут принести большую пользу Узбекистану при соответствующем руководстве как на высшем национальном уровне, так и самой молодежью.
Как отметил Президент, при правильном руководстве «интеллектуально и духовно развитая, инициативная молодежь становится драйвером устойчивого прогресса». Он также сказал: «Молодое поколение нового Узбекистана – это движущая сила и активный участник динамичных и масштабных реформ по модернизации страны». Это, конечно же, относится к приоритетам национальных реформ, изложенных в Стратегии действий на 2017-2021 годы и соответствующих обязательствам ОБСЕ. Хотел бы отдельно сказать, что ОБСЕ продолжит поддерживать развитие этих реформ.
Концентрация внимания на нуждах и правах молодежи важна в любой точке мира, потому что, как говорится, молодежь - это будущее. Ее правильное воспитание, развитие и поддержка станет залогом будущего Узбекистана и всего мира. Из слов Президента ясно, что Узбекистан демонстрирует мировое лидерство в этом вопросе и добивается лучшего будущего для всех нас.