Ўзбекистон ва Грузия ташқи ишлар вазирлари пандемия шароитида савдо-иқтисодий, сармоявий, транспорт-коммуникация соҳаларида ҳамкорликни ривожлантириш масалаларини муҳокама қилди
Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов бугун Грузия ташқи ишлар вазири Давид Залкалиани билан телефон орқали мулоқот қилди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Суҳбат чоғида халқаро тузилмалар доирасида икки ва кўп томонлама шакллардаги Ўзбекистон-Грузия муносабатларининг бугунги ҳолати ва истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди, дейилади ТИВ манбасида.
Савдо-иқтисод, инвестиция, транспорт-коммуникация соҳаларидаги ҳамкорликни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Пандемиянинг иқтисодий алоқаларга салбий таъсирини минималлаштириш бўйича қўшма чоралар қабул қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Вазирлар маданий-гуманитар соҳадаги яқин муносабатларни кенгайтириш юзасидан фикр алмашдилар, илм-таълим ва интеллектуал алмашинувни фаоллаштиришга қизиқиш билдирдилар.
Туризм соҳасидаги алоқаларни ривожлантириш бўйича таклифлар, шунингдек, томонларни қизиқтирган бошқа масалалар кўриб чиқилди.

Главы МИД Узбекистана и Грузии обсудили вопросы наращивания торгово-экономического, инвестиционного и транспортно-коммуникационного сотрудничества в условиях пандемии
Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов сегодня провёл телефонный разговор с Министром иностранных дел Грузии Давидом Залкалиани, передает корреспондент ИА «Дунё».
Министры обсудили текущее состояние и перспективные направления узбекско-грузинских отношений в двустороннем и многостороннем форматах в рамках международных структур, сообщили в МИД.
Особое внимание было уделено вопросам наращивания торгово-экономического, инвестиционного и транспортно-коммуникационного сотрудничества. Отмечена важность принятия совместных мер по минимизации последствий пандемии на взаимодействие в области экономики.
Главы внешнеполитических ведомств обменялись мнениями по расширению отношений в культурно-гуманитарной сфере, выразили заинтересованность в активизации научно-образовательного и интеллектуального обменов.
Рассмотрены предложения по активизации связей в туристической области, а также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.