“Berliner Telegraph”: инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд форумида Германия делегацияси иштирок этди
Германиянинг "Berliner Telegraph" нашрида якунига етган Ёшлар – 2020: глобал бирдамлик, барқарор тараққиёт ва инсон ҳуқуқлари” мавзусидаги инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд онлайн форумига бағишланган мақола чоп этилди, деб хабар бермоқда “Дунё” ахборот агентлиги мухбири.
Материалда таъкидланганидек, ушбу форум онлайн шаклда Ўзбекистон Республикаси ҳукумати, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан БМТ, ЕХҲТ, Фридрих Эберт номидаги фонд кўмагида ташкил этилди. Унда халқаро ва минтақавий ташкилотлар, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар, хорижий мамлакатларнинг давлат органлари, халқаро ва маҳаллий нодавлат нотижорат ташкилотлари, ёшлар тузилмаларининг 1 мингдан зиёд вакиллари иштирок этди.
Нашр Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг форум иштирокчиларига йўллаган табригини алоҳида қайд этади. БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш ҳам делегатларга ўз мурожаатини етказганини айтиб ўтади.
Материалда қайд этилишича, форум ишида бошқа мамлакатлар қатори Германия вакиллари ҳам иштирок этди. Хусусан, Германия ҳукуматининг Россия, Марказий Осиё ва Шарқий шериклик мамлакатлари билан ижтимоий алоқалар бўйича мувофиқлаштирувчиси, Бундестаг депутати Дирк Виз, Фридрих Эберт номидаги фонд бошқаруви аъзоси, собиқ Адлия вазири профессор Херта Дойблер- Гмелин, Бундестаг илмий хизматининг Халқаро муносабатлар, халқаро ҳуқуқ, иқтисодий ҳамкорлик ва ривожланиш, мудофаа, инсон ҳуқуқлари ва гуманитар ёрдам бўлими илмий мутахассиси Инго Розе, шунингдек, Германиянинг БМТдаги доимий ваколатхонаси ва Мюнхен шарқшунослик институти (ХОР) масъул вакиллари шулар жумласидан.
“2017 йил 19 сентябрда БМТ Бош Ассамблеясида Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенция лойиҳасининг муҳокама қилиниши форумнинг муҳим воқеаларидан бири бўлган эди. Замонавий дунёда тан олиниши учун зарур бўлган ёшларнинг ҳуқуқларини акс эттирувчи ушбу даражадаги халқаро ҳужжат ҳали мавжуд эмас. Бу ёшлар салоҳиятини баҳолашга имкон беради ва улардан оқилона фойдаланиш кўплаб соҳаларда янада ривожланишига ёрдам беради”, дейилади мақолада.
Форум доирасида 15 мамлакатдан 40 нафар халқаро маърузачи ва 10 та миллий маърузачи кун тартибининг тўртта асосий йўналишлари бўйича ўз фикрлари, баҳолари ва таклифларини тақдим этди. Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд онлайн форуми якунида резолюция қабул қилинди, деб ёзади немис нашри мақола якунида.
Шуни таъкидлаш жоиз, "Berliner Telegraph" журнали немис ва рус тилларида нашр этилади. Адади 30 минг нусхани, муштарийлар сони эса 100 мингдан ошади. Журнал Германияда, шунингдек Чехия, Польша ва Европанинг бошқа мамлакатларида тарқатилади. Нашр кенг китобхонлар учун мўлжалланган бўлиб, Берлиндаги хорижий дипломатик корпус ва халқаро ташкилотлар, шунингдек, Германиядаги ишбилармон доиралар вакиллари томонидан қизиқиш билан мутолаа қилинади.

«Berliner Telegraph»: Самаркандском форуме по правам человека приняла участие представительная делегация ФРГ
Немецкое издание «Berliner Telegraph» («Берлинский телеграф») опубликовала статью, посвященную завершившемуся на днях Самаркандскому форуму по правам человека «Молодежь 2020: глобальная солидарность, устойчивое развитие и права человека», передает корреспондент ИА «Дунё».
В материале сообщается, что данный форум был организован в онлайн-формате Правительством Республики Узбекистан, Национальным центром по правам человека при поддержке ООН, ОБСЕ, Фонда им. Фридриха Эберта. В нем приняли участие более 1000 представителей международных и региональных организаций, национальных институтов по правам человека, государственных органов зарубежных стран, международных и местных ННО и молодежных организаций.
Президент Шавкат Мирзиёев направил Приветственное послание участникам форума. Свое видеообращение делегатам также направил Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш.
Наряду с другими странами, в работе форума приняли участие представители Германии - координатор Федерального правительства Германии по межобщественному сотрудничеству с Россией, Центральной Азией и странами Восточного партнерства, депутат Бундестага Дирк Визе, член правления Фонда имени Фридриха Эберта, бывший федеральный министр юстиции профессор Херта Дойблер-Гмелин, научный специалист отдела «Международные отношения, международное право, экономическое сотрудничество и развитие, оборона, права человека и гуманитарная помощь» научной службы Бундестага Инго Розе, а также ответственные представители Постоянного представительства Германии при ООН и Мюнхенского Института восточного права (IOR).
Одним из важных событий форума стало обсуждение проекта Международной конвенции ООН о правах молодежи, инициированной Президентом Шавкатом Мирзиёевым на 72-й Генеральной Ассамблеи ООН 19 сентября 2017 года.
Международного документа такого уровня, отражающего права молодежи, необходимые к признанию в современном мире, пока еще нет. Он позволит оценить потенциал молодежи, и его рациональное использование будет способствовать более динамичному развитию многих направлений.
В рамках форума 40 международных докладчиков из 15 стран и 10 национальных спикеров представили свои мнения, оценки и предложения по четырем основным направлениям повестки дня.
По итогам Самаркандского веб-форума по правам человека принята резолюция «Молодежь 2020: глобальная солидарность, устойчивое развитие и права человека», пишет в завершение статьи немецкое издание.
Следует отметить, что ежемесячный журнал «Berliner Telegraph» («Берлинский телеграф») выходит на немецком и русском языках. Тираж – 30 тысяч экземпляров, а читательская аудитория – более 100 тысяч человек. Распространяется в Германии, а также в Чехии, Польше и других странах Европы. Журнал рассчитан на широкий круг читателей, распространяется среди представителей иностранного дипломатического корпуса в Берлине и международных организаций, а также бизнес-кругов Германии.