Махсус иқтисодий ва кичик саноат зоналари, технопарк ҳамда кластерлар фаолиятининг 2020 йилдаги натижадорлиги маълум қилинди
Ўзбекистон Республикаси давлат статистика қўмитаси мамлакатимизда махсус иқтисодий ва кичик саноат зоналари, технопарк ҳамда кластерлар фаолияти тўғрисидаги маълумотларни тақдим этди, деб хабар бермоқда “Дунё” ахборот агентлиги мухбири.
Маълумотлар ташкилотлар, ҳудудлар, соҳалар, ишлаб чиқариш ҳажми, маҳсулдорлик ва бошқа кўрсаткичлар бўйича келтирилган.
Статистикага кўра, ҳозирги вақтда мамлакатимизда 18 та эркин иқтисодий зона, 71 кичик саноат зонаси, 3 та технопарк ва 259 та кластер мавжуд.
Кўрилаётган даврда саноат маҳсулоти ишлаб чиқариш ҳажми 10288,2 миллиард сўмни ташкил этган. Шундан 4946,5 миллиард сўми эркин иқтисодий зоналар, 1021,6 миллиард сўми кичик саноат зоналари, 69,4 миллиард сўми технопарклар ва 4790,7 миллиард сўми кластерлар улушига тўғри келади.
Энг йирик саноат маҳсулоти ишлаб чиқариш ҳажми махсус иқтисодий зона ҳудудида қайд этилди – 4946,5 миллиард сўм.
Таққослаш учун, 2019 йилнинг январ-июнь ойларида саноат маҳсулоти ишлаб чиқариш ҳажми 5247,2 миллиард сўмни ташкил этган.

Как работали в 2020 году СЭЗ, МПЗ, технопарки и кластеры?
Государственный комитет по развитию статистики представил данные о деятельности в Узбекистане специальных экономических зон (СЭЗ), малых промышленных зон (МПЗ), технопарков и кластеров, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Информация представлена в разрезе организаций, регионов, сфер, объемов производства, производительности и по другим параметрам.
Согласно статданным, в настоящее время в республике действует 18 СЭЗ, 71 МПЗ, 3 технопарка и 259 кластеров.
Объём производства промышленной продукции за указанный период составил всего – 10828,2 миллиарда сумов, из него: в СЭЗ – 4946,5 миллиарда сумов, МПЗ - 1021,6, технопарках - 69,4 и кластерах - 4790,7 миллиарда сумов.
Наибольший объём производства промышленной продукции зафиксирован в СЭЗ - 4946,5 миллиарда сумов.
Для сравнения: в январе-июне 2019 года объем промышленного производства составил всего - 5247,2 миллиарда сумов, из него: в СЭЗ – 3016,4 миллиарда сумов, МПЗ – 1042,3 технопарках - 69,9 и кластерах - 1118,6 миллиарда сумов.