Нидерландия технологияси асосидаги иссиқхоналар қай жиҳати билан фойдали?
Қашқадарё вилояти ҳокимлиги вакиллари Нидерландиянинг «BOM Group» компанияси раҳбарияти билан онлайн музокаралар ўтказди. Видеоконференция Ўзбекистоннинг Бенилюкс мамлакатларидаги элчихонаси томонидан Хорижий инвестицияларни жалб қилиш агентлиги билан ҳамкорликда ташкил этилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
1966 йилда ташкил этилган «BOM Group» компанияси иссиқхона мажмуаларини ишлаб чиқаришга ихтисослашган. Компаниянинг йиллик айланмаси 65 миллион еврони ташкил қилади. Яқин йилларда компания ўз айланмасини 200 миллион еврога ошириш ниятида. «BOM Group» нинг бизнес фалсафаси дунё аҳолисининг кўпайиши ҳисобига сув ва энергия ресурсларидан оқилона фойдаланишга янгича ёндашувлар ишлаб чиқиш атрофида қурилган. Бу эса, ўз навбатида, глобал озиқ-овқат истеъмолининг ошишини англатади. Компания лойиҳаларни ҳам тайёр шаклда, якуний натижа учун 100 фоиз жавобгарликни ўз зиммасига олган ҳолда амалга оширади. Шунингдек, иссиқхона мажмуаларининг айрим қисмларини етказиб бериш бўйича индивидуал буюртмаларни қабул қилади.
2019 йил март ойида компания раҳбарияти Нидерландия қишлоқ хўжалиги миссияси доирасида Ўзбекистонга ташриф буюрди. Сафар муваффақиятли ўтди ва нидерландиялик мутахассислар мамлакатдаги иссиқхона мажмуаларини ишлаб чиқарувчиларнинг имкониятлари билан танишиб, ўз лойиҳаларини амалга оширишга доир маълумотларни олишди.
Тақдимот давомида Нидерландия томони компания стратегияси инновацион технологияларни излаш ва қўллашга қаратилганини таъкидлади. Яқин келажакда «Ultra-Clima» технологиясидан фойдаланган ҳолда бешинчи авлод иссиқхоналарини ишлаб чиқаришга ўтиш режалаштирилмоқда. Бу ҳосилдорликни ошириш, озиқ-овқатнинг юқори хавфсизлиги, энергия ва сувнинг кам сарфланиши билан ажралиб туради. Ушбу иссиқхоналар барча фаслларда барқарор иқлимни сақлаб туради. Масалан, ёзда бундай иссиқхоналар адиабатик панеллар туфайли ўз-ўзидан совийди. Энергия тежашга иссиқлик энергиясидан фойдаланиш орқали эришилади. Уларда 90 фоиз иссиқликни ишлаб чиқарадиган лампаларга катта эътибор берилади.
Компания менежери Роб де Вит Ўзбекистон билан ҳамкорлик истиқболларига тўхталиб, замонавий иссиқхона мажмуаларини биргаликда ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш учун Ўзбекистон бозори имкониятларини ўрганишга қизиқиш билдирди.
— Биз Нидерландия иссиқхона технологиялари нарх жиҳатидан бошқа мамлакатлар ишлаб чиқарувчилари билан рақобатлаша олмаслигини тушунамиз, аммо сифат жиҳатидан улар анча яхши, — деди Роб де Вит. —Бироқ, бу келажакда сармоя келтиришини тушунишимиз керак. Шу билан бирга, нарх кўп жиҳатдан пўлат ва алюминийдан тайёрланган юқори сифатли материалдан келиб чиқади, уни «BOM Group» оддий пластмасса ўрнига ишлатади.
Суҳбатдош ҳамкорлик фақат бир марталик буюртмани бажариш билан чекланмаслигига билдирди. Унинг сўзларига кўра, замонавий иссиқхоналар қуриш билан бир қаторда Нидерландия томони Ўзбекистон агрономларини мева ва сабзавот етиштириш технологиялари бўйича ўқитишга тайёр.
Ўз навбатида, Қашқадарё вилояти ҳокимлиги вакиллари минтақанинг инвестиция имкониятлари билан таништирди ва қишлоқ хўжалиги учун кадрлар тайёрлаш соҳасида ҳамкорликни ривожлантиришдан манфаатдорликларини билдирди.
Томонлар Қашқадарё вилоятининг Яккабоғ туманида 1 гектарлик иссиқхонага эга синов лойиҳани амалга ошириш имкониятларини кўриб чиқишга келишиб олди. Ушбу лойиҳа минтақадаги агрономлар учун ўзига хос намунавий марказга айланиши мумкин. Чунки, у ерда маҳаллий мутахассислар қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш бўйича Нидерландия стандартлари бўйича ўқитилади.

Чем интересны нидерландские теплицы в Кашкадарье?
Представители хокимията Кашкадарьинской области провели онлайн-переговоры с руководством нидерландской компании «BOM Group». Видеоконференция была инициирована и организована Посольством Узбекистана в странах Бенилюкс совместно с Агентством по привлечению иностранных инвестиций, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Компания «Bom Group», созданная в 1966 году, специализируется на производстве тепличных комплексов «под ключ». Ежегодный оборот компании - 65 миллионов евро. В ближайшие годы компания намерена увеличить свой оборот до 200 миллионов евро. Философия бизнеса «Bom Group» строится вокруг выработки новых подходов в рациональном использовании водных и энергоресурсов, обусловленных увеличением населения планеты, которое, в свою очередь, предполагает рост глобального потребления продуктов питания. Компания реализует проекты как «под ключ» - с принятием 100-процентной ответственности за конечный результат, так и принимает индивидуальные заказы на поставку определенных частей тепличных комплексов.
В марте 2019 года руководство компании побывало в Узбекистане в составе голландской сельскохозяйственной миссии. Поездка прошла успешно, и нидерландские специалисты смогли на месте ознакомиться с потенциалом узбекских производителей тепличных комплексов, наметить планы открытия их производства в нашей стране.
В ходе презентации нидерландская сторона отметила, что стратегия компании направлена на поиск и применение инновационных технологий. В ближайшее время планируется переход на производство теплиц пятого поколения по технологии «Ultra-Clima», которые будут отличаться повышенной урожайностью, максимальной безопасностью пищевой продукции и минимальным потреблением энергией и воды. Эти теплицы будут поддерживать идеальный микроклимат в любой сезон. К примеру, в летнее время подобные теплицы будут самостоятельно охлаждаться благодаря адиабатическим панелям. Экономия энергии будет достигаться за счет вторичного использования тепловой энергии. Большое внимание предусматривается отводить лампам, которые смогут вырабатывать 90 процентов тепла.
Касаясь перспектив сотрудничества с Узбекистаном, менеджер компании Роб де Вит выразил заинтересованность в изучении потенциала узбекского рынка для создания совместного производства современных тепличных комплексов.
«Мы понимаем, что голландские тепличные технологии по цене не могут конкурировать с производителями из других стран, тогда как по качеству – они намного лучше. Однако, нужно понимать, что это - инвестиции в будущее, которые дадут отдачу в долгосрочной перспективе. При этом во многом цену формирует качественный материал из стали и алюминия, которые «BOM Group» использует вместо распространенного пластика», - отметил он.
Собеседник заверил, что сотрудничество не будет ограничиваться выполнением разового заказа. По его словам, параллельно со строительством современных теплиц голландская сторона готова обучать узбекских агрономов технологиям по выращиванию плодоовощной продукции.
В свою очередь представители хокимията Кашкадарьинской области представили инвестиционный потенциал своего региона и выразили заинтересованность в развитии сотрудничества по подготовке специалистов для агросектора.
Стороны договорились рассмотреть возможность реализации пилотного проекта в Яккабагском районе Кашкадарьинской области с теплицей площадью в 1 гектар. Данный проект может стать своеобразным модельным центром для агрономов указанного региона, в котором местные специалисты будут обучаться голландским стандартам по выращиванию сельхозпродукции. На встрече сообщалось о наличии местного заинтересованного партнера, который готов выступить инвестором в данном проекте.