Ўзбекистондан ташқарида ишга жойлашишни режалаштирган фуқаролар учун енгилликлар белгиланди
Ўзбекистон Республикасининг “2018 йил 16 октябрдаги «Хусусий бандлик агентликлари тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги Қонуни қабул қилинди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Киритилган ўзгартишларга кўра, Ўзбекистондан ташқарида иш қидираётган шахсларни ишга жойлаштириш бўйича хизматлар учун ҳақни иш қидираётган шахслардан эмас, балки иш берувчилардан ундириш белгиланди.
Қонунга кўра, юқоридаги хизматларни кўрсатувчи хусусий бандлик агентликлари БҲМнинг 8 500 баравари миқдоридаги маблағни Хорижда меҳнат фаолиятини амалга оширувчи фуқароларни қўллаб-қувватлаш ҳамда уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш жамғармасида захира қилиб қўяди (амалда бу миқдор 50 минг АҚШ долларини ташкил қилади).
Хусусий бандлик агентликлари ишга жойлаштириш соҳасида тақдим этадиган ахборот ва маслаҳат хизматларининг қиймати БҲМнинг бир бараваригача миқдорда (223 минг сўм) белгиланди (амалда шартнома асосида ёки бепул кўрсатилади).
Шунингдек, қонунда хусусий бандлик агентликларининг чет эллик иш берувчи, шериклар билан ҳамкорлик тўғрисида шартнома тузиши ҳам зарурий шарт қилиб белгиланди.
Хусусий бандлик агентликларига улар томонидан хизматлар кўрсатиш тўғрисидаги шартномани “labor-migration” ахборот тизимида реал вақт режимида рўйхатдан ўтказиш мажбурияти юклатилди.
Қонун расмий эълон қилинган кундан эътиборан 3 ой ўтгач кучга киради.
Эслатиб ўтамиз, Қонун 2020 йилнинг 13 августда қабул қилинган ва 14 август куни оммавий ахборот воситаларида эълон қилинган.

Вниманию сограждан, планирующих трудоустройство за пределами Узбекистана
В Узбекистане внесены изменения и дополнения в закон Республики Узбекистан от 16 октября 2018 года «О частных агентствах занятости», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Согласно новым поправкам, которые вступают в силу с 14 ноября текущего года, теперь оплата услуг по трудоустройству лиц, ищущих работу за пределами Узбекистана, осуществляется не за счет средств лиц, ищущих работу, а за счет работодателя.
В данном нормативно-правовом документе говорится, что для оказания услуг по трудоустройству лиц, ищущих работу за пределами нашей страны, частные агентства занятости резервируют в Фонде поддержки и защиты прав и интересов граждан, осуществляющих трудовую деятельность за рубежом, при Министерстве занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан средства в размере восьми тысяч пятисот базовых расчетных величин, с условиями пополнения средств в случае расходования резервируемой суммы, а также возвращения средств в случае прекращения или аннулирования лицензии.
Также отмечается, что стоимость информационных и консультационных услуг в сфере трудоустройства, предоставляемых частными агентствами занятости, не должна превышать размер одной БРВ (223 тысячи сумов).
Закон также предусматривает, что частные агентства занятости должны заключать договор о сотрудничестве с иностранными работодателями и партнерами.
На частные агентства занятости возложено обязательство по регистрации договора об оказании услуг в режиме реального времени в информационной системе «labor-migration».