Россияда «Меҳр» лойиҳаси доираси 7 минг 789 нафар ватандошга моддий ёрдам кўрсатилди
«Дунё» ахборот агентлигининг хабар беришича, Ўзбекистоннинг Москвадаги элчихонаси ва республиканинг Россиядаги консуллик идораларида ташкил этилган тезкор штаб пандемия даврида Россияда бўлиб турган ватандошларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашда давом этмоқда.
Хусусан, 2020 йил 9 – 15 август кунлари 3 минг 165 нафар ҳамюртимиз ватанга қайтарилди.
Турли сабабларга кўра, Ўзбекистонга қайтолмаган ватандошларга молиявий ёрдам кўрсатилмоқда. Ўтган ҳафта қийин молиявий аҳволга тушиб қолган яна 179 нафар Ўзбекистон фуқароси «Меҳр» хайрия лойиҳаси доирасида бир марталик молиявий ёрдам олди. Тўловларнинг умумий миқдори 133 минг 640 рублни ташкил этди.
Моддий ёрдам, бирини навбатда, 2 ёшгача фарзанди бор ва ҳомиладор 49 нафар аёлга берилди. Шунингдек, коронавирусга чалинган 1 нафар ватандошга ва Россия олий ўқув юртларининг кундузги бўлимларида таҳсил олаётган 129 талабага инсонпарварлик кўмаги кўрсатилди.
«Меҳр» акцияси бошланганидан буён (14 майдан 15 августгача) Россияда бўлиб турган 7 минг 789 нафар Ўзбекистон фуқаросига 50 миллион 755 минг 804 рубль миқдорида молиявий кўмак кўрсатилди.

Ни один соотечественник не останется без поддержки
Оперативными штабами, созданными при Посольстве Узбекистана в Москве и консульскими учреждениями республики в российских регионах, ведется работа по всесторонней поддержке наших сограждан, находящихся в России в период пандемии, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В частности, за период с 9 по 15 августа 2020 года из России на родину вывезено 3 165 сограждан.
Соотечественникам, которые не смогли вернуться в Узбекистан по различным причинам, оказывается финансовая помощь. На минувшей неделе получателями единовременной материальной помощи в рамках благотворительного проекта «Мехр» стали еще 179 граждан Узбекистана, оказавшихся в сложных материальных условиях. Общая сумма выплат составила 133640 рублей.
Среди получателей помощи 49 женщин, имеющих на иждивении детей до 2-х лет или со сроком беременности свыше 7 месяцев, 1 соотечественник, у которого подтверждена коронавирусная инфекция COVID-19, 129 студентов, обучающихся на очных отделениях российских высших учебных заведений.
В целом, сумма финансовой помощи, выплаченной гражданам Узбекистана в России с начала акции «Мехр» (с 14 мая до 15 августа), составила 50 785 804 рублей, а количество получателей достигло 7 789 человек.