Президент сиёсати натижасида Ўзбекистон ёшларининг келажакка ишончи ортмоқда — Исроил жамоатчилиги
«Ёшлар 2020: глобал бирдамлик, барқарор ривожланиш ва инсон ҳуқуқлари» инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд онлайн форуми иштирокчилари «Дунё» ААга берган интервьюсида ушбу тадбирдан олган таассуротлари билан бўлишмоқда. Ўзбекистоннинг замонавий ривожланишини катта қизиқиш билан кузатаётган хориждаги ватандошлар ҳам тадбир натижаларидан мамнунлик туйганларини қайд этишяпти.
Инсон ҳуқуқлари бўйича эксперт, адвокат Лин Курзинер Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд форумига таклиф этилгани учун миннатдорлик билан қуйидагиларни қайд этди.
— Адвокат сифатида профессионал ваколатимга кирадиган инсон ҳуқуқлари мавзусини маъқуллайман. Мазкур форумнинг ташкил этилгани учун ўз миннатдорлигимни билдирмоқчиман. Ёшлар масалалари муҳимдир. Чунки ёш авлод бизнинг келажагимиз бунёдкорлари. Ёшларга сармоя киритиш дунёнинг ривожланишига ҳисса қўшади. Бу ёшларга ривожланиш ва инвестициялар учун янги имкониятларни тақдим этди.
Форумда дунёни ўзгартириш ва ёш авлоднинг қарорлар қабул қилиш жараёнига қўшадиган ҳиссаси билан боғлиқ муҳим масалаларни илгари суриш, ёшларни тарғиб қилиш бўйича ўз нуқтаи назарлари ва қарашларини очиб бериш каби муҳим масалалар муҳокама қилинди.
«YBSoul», Исроил компанияси вакили, ватандош Наргиза Қодированинг таъкидлашича, янги авлодни ўқитиш ва иш билан таъминлаш халқаро ҳамжамиятнинг кейинги ҳаракатларида алоҳида ўрин тутиши керак.
— Ёшлар ҳар доим ўз ҳуқуқ ва эркинликлари, адолат учун курашиб келган, — деди у. — Бугун биз янги даврда яшаяпмиз, ўтган форум эса янги авлод ҳаётда демократик чанқоқлик сезаётганини яна бир бор кўрсатиб берди, шу билан бирга, адолатли ва ишончли келажакнинг ривожланишига умид берди.
Ўзбекистон ёшлари янги ислоҳотлар ва Президент Шавкат Мирзиёевнинг очиқлик сиёсати туфайли ўзларига, келажакка бўлган ишончи ортиб бормоқда. Ўзбекистон раҳбари ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеяси 72-сессиясида Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенция лойиҳаси илгари сурилди.
Халқаро ҳамжамият ёшларга тобора кўпроқ эътибор қаратиши жуда муҳимдир. Сўнгги йилларда ёш авлод нафақат келажакда етакчи, балки ҳозирги замоннинг асосий кучи экани кенг доирада тан олинмоқда. Ёшлар жамият тараққиётининг янги истиқболларини очиб, унинг ривожланишига бебаҳо ҳисса қўшмоқда. Улар ижтимоий ривожланиш мақсадларига эришиш учун глобал ҳаракатлардаги фаол шериклардир.
Шунингдек, ёшлар гиёҳвандлик ва жиноятчиликка қарши курашда фаол иштирок этмоқда. Уларга коронавирус пандемияси шароитида ҳам жаҳон иқтисодиётини ривожлантиришдек катта масъулият юкланган.

Взгляд из Израиля: Молодёжь Узбекистана благодаря новым реформам и политике открытости Президента страны обрела уверенность в себе и в завтрашнем дне
Участники Самаркандского форума по правам человека «Молодежь 2020: глобальная солидарность, устойчивое развитие и права человека» делятся своими впечатлениями о мероприятии в интервью с ИА «Дунё». Не остаются в стороне и представители узбекских диаспор за рубежом, которые с большим интересом следят за современным развитием Узбекистана.
Эксперт по правам человека, адвокат Линн Курзинер, выражая признательность за приглашение принять участие в Самаркандском форуме по правам человека, отметила:
- Как адвокат я приветствую тему прав человека, которая входит в сферу моей профессиональной компетенции. Благодарю за содержательный форум. Повестка дня по вопросам молодежи имеет весьма важное значение, потому что молодое поколение формирует наше будущее. Инвестирование в молодежь будут способствовать развитию мира. Эта тема особенно актуальна в условиях пандемии в мире, когда изменилось мировоззрение. Это предоставило молодым людям новые возможности для развития и инвестирования.
Участники форума затронули очень важные вопросы, открывая свои перспективы и мнения по продвижению молодежи, указывая на возможности изменить мир и продвинуть важные вопросы относительно вклада молодого поколения в процессы принятия решений.
Сотрудник израильской компании «YBSoul», соотечественница Наргиза Кадырова выразила убеждение, что особое место во всех последующих усилиях международного сообщества должны занять вопросы образования и занятости нового поколения.
- Во все времена именно молодёжь выступала основным борцом за свои права, свободу и справедливость, - сказала она. - Сегодня мы живем в эпоху нового времени, где жажда жизни нового поколения дает нам надежду на развитие демократического справедливого и надежного будущего.
Молодёжь Узбекистана благодаря новым реформам и политике открытости Президента Шавката Мирзиёева обрела уверенность в себе и в завтрашнем дне. Именно по инициативе главы Узбекистана на 72-й сессии ООН был выдвинут проект Международной конвенции о правах молодёжи.
Очень важно, что международное сообщество все больше и больше внимания уделяет молодежи. В последние годы все шире признается тот факт, что молодое поколение – это не только лидеры в будущем, но и ключевые партнеры в настоящем. Молодые люди открывают новые перспективы развития общества и вносят свой неоценимый вклад в его прогресс. Они являются активными партнерами в осуществлении глобальных усилий по достижению целей в области развития общества. Молодёжь принимает активное участие в борьбе с наркоманией, преступностью. Именно на нее возлагается большая ответственность по подъему мировой экономики в условиях пандемии коронавируса.