Элчихонанинг "Олтин китоби" да 71 нафар Ўзбекистон фуқароси номи қайд этилган
Ўтган дам олиш кунлари Ўзбекистоннинг Кореядаги элчихонаси вакиллари Тегу ва Кочхан шаҳарларида бўлиб, бир гуруҳ ватандошлар билан учрашувлар ўтказди, дея хабар бермоқда “Дунё” ахборот агентлиги мухбири.
Учрашувда Ўзбекистон раҳбарияти томонидан фуқароларимизнинг имкониятларидан мамлакат тараққиётига инвестиция ва интеллектуал нуқтаи назардан самарали фойдаланиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар тўғрисида батафсил маълумот берилди.
Шу билан бирга, ватандошлар капиталини Ўзбекистонга жалб қилишга тўсқинлик қилувчи асосий сабаб ва омиллар, шунингдек, хатарларни камайтириш, улар ҳуқуқлари ва кафолатларини қонуний равишда мустаҳкамлаш бўйича улар фикр ва таклифлари ўрганилди.
Суҳбат чоғида ватандошлар ўз қарашлари билан ўртоқлашди, Ўзбекистонда амалга оширилиши режалаштирилаётган лойиҳалар учун янги иш ўринлари яратишга тайёр эканликларини билдиришди.
Бу каби мақсадлар учун 10 нафар ватандош бошланғич капитал миқдори 1,2 миллион АҚШ доллари миқдорида маблағ ажратиш истагини билдирди. Ушбу ватандошлар лойиҳалари пухта ўрганиб чиқилгандан сўнг мамлакатимиз дипломатик ваколатхонаси томонидан шакллантирилган "Олтин китоб"га киритилган ва шу тариқа 71 нафар Ўзбекистон фуқаросидан жалб қилинган инвестицияларнинг умумий ҳажми 9,3 миллион АҚШ долларидан ошди.

В “Золотой книге” Посольства имена 71 гражданина Узбекистана
В прошедшие выходные дни представители Посольства Узбекистана в Республике Корея посетили города Тэгу и Кочхан, где провели очередные встречи с группой соотечественников, передает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе встреч до собеседников доведена развернутая информация о принимаемых руководством Узбекистана мерах по эффективному использованию возможностей наших граждан в развитии страны как в инвестиционном, так и интеллектуальном планах.
Вместе с тем запрошены мнения соотечественников об основных причинах и факторах, сдерживающих возможное привлечение их капитала в Узбекистан, а также предложения по минимизации рисков и законодательному закреплению их прав и гарантий.
В рамках бесед сограждане поделились своими идеями и выразили готовность создать новые рабочие места по проектам, которые планируется реализовать в Узбекистане. При этом сумма привлекаемого со стороны 10 наших граждан начального капитала составила 1,2 миллиона долларов США. Проекты указанных соотечественников после тщательной проработки внесены в сформированную дипмиссией нашей страны «Золотую книгу», и, таким образом, общая сумма привлекаемых со стороны 71 гражданина Узбекистана инвестиций достигла свыше 9,3 миллиона долларов.
Посольством планируется продолжить данную работу на систематической основе, с выездом в регионы Южной Кореи.