Карантин талаблари юмшатилиши шахсий масъулиятнинг ошишини тақозо этади
Президент Шавкат Мирзиёев хорижда меҳнат қилаётган Ўзбекистон фуқароларига муносиб шарт-шароитлар яратиш ва улар билан тизимли ишлаш чора-тадбирлари юзасидан йиғилиш ўтказмоқда.
Тадбир аввалида бугун мамлакатимизда пандемия билан боғлиқ вазият таҳлил қилинди.
Жумладан, июль ва август ойларида коронавирусга қарши кураш бўйича ишлар кескин кучайтирилгани натижасида унга чалинганларга нисбатан соғайганлар сони анча ортгани қайд этилди. Хусусан, охирги 5 кунда тузалиб чиққанлар улуши 77 фоиздан 87 фоизга ошди. Даволанаётганлар сони 7 минг нафардан 4 мингтага тушди.
Бунинг ортида, албатта, шифокорларимизнинг машаққатли меҳнати ётибди.
– Такрор ва такрор айтаман: ҳар бир фуқаронинг соғлиғи ва ҳаёти биз учун муҳим. Биз халқимизни коронавирус балосидан асраб қолиш учун барча куч-имкониятларни ишга солаяпмиз, жаҳондаги энг илғор даволаш тажрибаларини олиб келаяпмиз, – деди давлатимиз раҳбари.
Яқин кунларда Россиядан қирққа яқин, Хитойдан ўн нафар юқори малакали мутахассислар етиб келгани, уларни ҳудудларга тақсимлаб, жойларда беморларни энг самарали усуллар билан даволаш ва маҳаллий шифокорларни ҳам ўргатиш ишлари ташкил қилиниши таъкидланди.
Халқимиз ортиқча қийналмаслиги учун, фуқароларимизнинг мурожаатларидан келиб чиқиб карантин талаблари юмшатилгани, лекин энди аҳоли жамоат жойларида кўпроқ бўлиши сабабли COVID-19 тарқалиши хавфи сезиларли даражада ошиши ҳам эслатиб ўтилди.
Шу боис, одамларга янада масъулиятли бўлиб, ўзларини ва яқинларини вирусдан ҳимоя қилиш бўйича талабларга қатъий амал қилишлари кераклигини тушунтириш, амалий ёрдам бериш ва назорат қилиш лозимлиги айтилди.
– “Темир интизом” ҳаммамиз учун энг биринчи масала бўлиб қолиши керак. Корхоналар, ташкилотлар, қишлоқ хўжалиги соҳаси ва қурилиш майдонлари, транспорт ва жамоат жойларида ҳам ушбу талабларга қатъий амал қилиш зарур, – дея таъкидлади Президент.
Барча даражадаги ҳокимлар, секторлар, соғлиқни сақлаш, маҳалла, ички ишлар ва бошқа тизимлар раҳбарлари тегишли ҳудудлар ва соҳаларда коронавирус билан боғлиқ вазиятга шахсан масъул ва жавобгар бўлишлари белгиланди.

President Shavkat Mirziyoyev holds a meeting on measures to create decent conditions for citizens of Uzbekistan working abroad and systemic work with them.
The situation related to the pandemic in the country was analyzed.
It was noted that the number of people who recovered from the disease increased significantly as a result of a sharp increase in work to counter the coronavirus in July and August. In particular, those who recovered over the past 5 days increased from 77 to 87 percent. The number of people receiving treatment dropped from 7 thousand to 4 thousand.
This is undoubtedly thanks to the selfless work of our doctors.
“I repeat again: the health and life of every citizen is very important for us. We are doing everything possible to protect our people from the threat of coronavirus, we are introducing the world’s most advanced treatment experience”, the Head of the state said.
It was noted that about 40 highly qualified specialists from Russia and 10 from China have arrived in Uzbekistan, they will visit regions and begin to treat patients and train doctors using the most effective methods.
The President emphasized that in order to make life easier for people, taking into account citizens’ appeals, lockdown restrictions have been softened, but at the same time the risk of the spread of the virus will significantly increase due to the greater presence of people in public places.
With this in mind, the task was set to explain the importance of maintaining vigilance and caution, strict adherence to established requirements to protect yourself and your families from the virus, as well as provide practical assistance and maintain control.
“Iron discipline must remain the primary rule for all of us. Everyone in enterprises, organizations, agriculture and construction sites, transport and public places must also strictly adhere to these requirements”, the President said.
It was determined that khokims, heads of sectors, healthcare systems, makhallas, internal affairs and others bear personal responsibility in relevant regions and spheres for the situation related to the pandemic.