Самарқандда испаниялик ҳамкорлар иштирокида яна бир қўшма корхона ташкил этилади
Самарқанд вилоятининг Оқдарё туманида Испания технологияси асосида замонавий иссиқхона иншоотларини йиғиш учун металл конструкциялар ишлаб чиқарадиган қўшма корхона ташкил этилади, деб хабар бермоқда «Дунё» ахборот агентлиги.
Бу борада мамлакатимизнинг Испаниядаги элчихонаси томонидан вилоят маъмурияти билан «NIKAMI Enterprise» раҳбарияти ўртасида ташкил этилган онлайн музокаралар чоғида келишувга эришилди.
Ушбу лойиҳа «NIKAMI Enterprise» компаниясининг инвестиция стратегиясининг бир қисми, шунингдек, 2019 йилда Самарқанд вилояти ҳокимлиги билан имзоланган меморандумда белгиланган вазифалар доирасида амалга оширилади.
Таъкидлаш жоиз, бу «NIKAMI Enterprise» компанияси томонидан Самарқанд вилоятида амалга оширилаётган учинчи лойиҳадир. Жорий йилнинг 11 майида Адлия вазирлигида «NIKAMI FENIX Tech» биринчи қўшма корхонаси рўйхатга олинган эди. У иккита инвестиция лойиҳасини амалга оширади. Улар сув турбинаси технологияларидан фойдаланган ҳолда мини-энергия шамол станциясини қуриш ва балиқчилик учун замонавий юқори калорияли озуқа ишлаб чиқариш корхоналаридир.
Видеоконференция давомида томонлар замонавий рақамли платформалар имкониятлари ва замонавий ахборот технологияларидан фойдаланган ҳолда яна бир қўшма корхона очиш тўғрисида келишувга эришилди.
Айни пайтда қўшма корхона учун тегишли ҳужжатлар тайёрланиб, Ўзбекистон томонидан шерик аниқланди. Испания томони техник-иқтисодий асослаш ва Ўзбекистонга етказиб бериш учун техник ускуналар ҳамда эҳтиёт қисмларни танлашни амалга оширмоқда.
Тадбир натижасида томонлар навбатдаги қўшма корхонани жорий йилнинг сентябрь ойи бошида Адлия вазирлигида рўйхатдан ўтказишга келишиб олди.

Обсуждены практические вопросы создания в Самаркандской области еще одного совместного предприятия с испанскими партнерами
В Акдарьинском районе Самаркандской области будет создано совместное предприятие по производству металлоконструкций для сборки современных тепличных сооружений, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Договоренность об этом была достигнута в ходе организованных Посольством нашей страны в Испании онлайн-переговоров между представителями хокимията указанного региона и руководством компании «NIKAMI Enterprise».
Данный проект является частью инвестиционной стратегии компании «NIKAMI Enterprise», а также реализацией одного из пунктов подписанного в 2019 году Меморандума с хокимиятом Самаркандской области.
Следует отметить, что это уже третий проект «NIKAMI Enterprise», реализуемый в Самаркандской области. Ранее, 11 мая этого года в Минюсте Узбекистана было зарегистрировано первое совместное предприятие «NIKAMI FENIX Tech», которое займется осуществлением двух инвестиционных проектов: строительство мини-энергетической ветровой станции с использованием водных турбинных технологий и производство современных высокобелковых кормов для рыбного хозяйства.
В ходе видеоконференции стороны пришли к пониманию, что в условиях тотальных карантинных мер в связи со сложившейся ситуацией с пандемией коронавируса COVID-19, а также возможностями современных цифровых платформ, целесообразно открыть очередное совместное предприятие посредством применения современных информационных технологий.
В настоящее время сторонами подготовлена соответствующая документация совместного предприятия, определен партнер от узбекской стороны. Испанской стороной проводится ТЭО и отбор технического оборудования и деталей для поставки в Узбекистан.
По итгам мероприятия стороны договорились произвести регистрацию в Министестве юстиции очередного совместного предприятия в начале сентября этого года.