Нидерландиялик тадбиркор Европага Ўзбекистон лимонини экспорт қилишга қизиқиш билдирди
Ўзбекистонда етиштирилган маҳсулотлар Европа бозорида тобора оммалашиб бормоқда. Мева ва сабзавот маҳсулотлари, айниқса мазали таъми ва табиийлиги билан харидорларга манзур бўлмоқда.
Ана шу омилларни ҳисобга олган Нидерландиянинг «Boumanfruits» компанияси раҳбари Антон Бауман Ўзбекистоннинг Бенилюкс мамлакатларидаги дипломатик ваколатхонаси вакиллари ва «Новая волна» масъулияти чекланган жамияти раҳбарияти билан ўтказилган онлайн музокараларда мамалакатмизда етиштирилган меваларнинг Европа бозорига экспортини амалга ошириш бўйича таклифларини билдирди.
А.Бауман Ўзбекистонда етиштирилган лимоннинг махсус навларини Нидерландия ва Европа бозорларида сотишга қизиқиш билдирмоқда.
Томонлар Ўзбекистонда етиштирилган лимоннинг Нидерландияга экспортини йўлга қўйиш масалаларини муҳокама қилди. Жорий йилнинг сентябрь ойи бошида янги ҳосил лимонининг намуналарини юбориш ва етказиб беришни кўпайтириш бўйича музокараларни давом эттиришга келишиб олинди.

Нидерланды планируют закупать узбекские лимоны
Узбекская продукция становится все более востребованной на европейском рынке. Особой популярностью пользуется плодоовощная продукция, завоевавшая доверие своими высокими вкусовыми качествами и натуральностью, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Так, владелец нидерландской компании «Boumanfruits» Антон Бауман выразил заинтересованность в продвижении на европейском рынке высококачественных и вкусных сортов и видов фруктов из Узбекистана, о чем заявил в ходе онлайн-переговоров с представителями Посольства Узбекистана в странах Бенилюкс и руководством ООО «Новая волна».
Особый интерес Антон Бауман проявил к маркетингу на голландском и европейской рынках особых сортов лимона, выращиваемых в Узбекистане.
Стороны обсудили вопросы налаживания экспорта в Нидерланды узбекских лимонов. Достигнута договоренность об отправке в начале сентября этого года образцов лимона нового урожая и продолжению переговоров по увеличению объемов поставок.