Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд онлайн форуми натижалари юзасидан матбуот анжумани ташкил қилинди
Жорий йилнинг 12-13 август кунлари "Ёшлар 2020: Глобал ҳамжиҳатлик, барқарор ривожланиш ва инсон ҳуқуқлари" мавзусида Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд онлайн форуми бўлиб ўтди. Йирик халқаро анжуман минтақа ёшларига ўз тажрибалари билан ўртоқлашиш ва давлатлар вакилларининг улар фикрларини тинглашларига имконият яратди, халқаро миқёсда ёшлар ташаббус ва интилишларини рўёбга чиқариш, улар манфаатини ҳимоя қилишининг умумэътироф этилган механизмларини муҳокама қилиш имконини берди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида ташкил этилган матбуот анжуманида инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд онлайн форуми аҳамияти ва кўлами яна бир бор қайд этилди, унинг натижалари ҳақида маълумот берилди.
Тадбирда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази раҳбари Акмал Саидов, ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Фарҳод Арзиев, БМТнинг Ўзбекистондаги доимий мувофиқлаштирувчиси вазифасини бажарувчи, БМТнинг Гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси минтақавий вакили Ашита Миттал, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси, элчи Жон МакГрегор, миллий ва халқаро оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Анжуманда таъкидланганидек, тадбир ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ҳамда тарғиб қилишнинг халқаро ва минтақавий механизмларини такомиллаштиришнинг долзарб масалаларини муҳокама қилиш имконини берди. Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан ташкил этилган Самарқанд форуми БМТ томонидан 20 йил олдин эълон қилинган Халқаро ёшлар кунида ҳамда БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш чақириғига жавобан, «БМТ 75 ёшда: келажакка нигоҳ» ташаббуси доирасида ўтказилди.
Форум пандемия туфайли илк бор ёшларга мос ахборот технологияларини қўллаган ҳолда, онлайн шаклида ўтказилди.
Анжуманда А.Саидов сўзга чиқиб, форумда БМТ ва унинг дунёдаги тузилмалари ҳамда бошқа халқаро ташкилотлардан олий даражадаги вакиллар иштирок этгани унинг шаклан ва мазмунан ўзига хос хусусиятига эга эканини англатишини қайд этди.
Самарқанд форуми 2 кун давомида 4 та ялпи сессияда ўз ишини давом эттирди. Очилиш маросимида 15 дан ортиқ халқаро универсал ва минтақавий ташкилотлари раҳбарлари, 10 та асосий маъруза ва 32 та қўшимча маъруза, жумладан, 9та ёшлар вакиллари фикрлари эшитилгани таъкидланди.
“Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд форумида дунёнинг 700 дан ортиқ ҳудудидан боғланган 1000 дан ортиқ иштирокчилар қатнашди. Форум ишида 15 та халқаро, 10 та минтақавий, 10 та халқаро ноҳукумат ташкилотлари, 20 дан ортиқ хорижий давлатларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари, 10 дан ортиқ мамлакат парламентлари ва ёшлар ишлари бўйича давлат органлари иштирок этди. 10 дан ортиқ мамлакатларнинг таълим ва тадқиқот институтлари, 15 дан зиёд мамлакат ёшлар ташкилотлари ва фуқаролик жамияти институтлари, Ўзбекистонда аккредитациядан ўтган 20 дан ортиқ дипломатик миссиялар вакиллари ҳам қатнашди”, деди А.Саидов.
Қайд этиш жоиз, форум 238 дан ортиқ маҳаллий ва 63 та хорижий оммавий ахборот воситаларида, шунингдек, интернет ва ижтимоий тармоқларда мингдан зиёд ёритилди.
Президентимиз ташаббуси билан ишлаб чиқилган Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенция лойиҳасининг муҳокама қилиниши тадбирнинг муҳим жиҳатларидан биридир. Матбуот анжуманида ушбу ҳужжат лойиҳаси муҳокамалари ҳақида ҳам маълумот тақдим этилди.
“Халқаро тадбир доирасида яна бир ташаббус – БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси лойиҳасининг навбатдаги муҳокамаси ҳам бўлиб ўтди. Мамнуният билан қайд этиш жоиз, конвенция лойиҳаси бўйича 156 та аниқ таклифлар тушди”, деди А.Саидов.
Форум арафасида “U–Report” лойиҳаси доирасида ёшлар ўртасида “Халқаро ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция қандай бўлиши керак” номли сўров ўтказилган эди. Сўров натижаларига кўра, Ўзбекистон бўйича 11 минг респондент унда қатнашган, шундан 37 фоизини хотин-қизлар ташкил қилади. Қатнашчиларнинг 81 фоизи Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенцияни қабул қилиш зарурлигини билдиришган.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Ф.Арзиев инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд форуми халқаро миқёсда катта қизиқиш ва эътиборга сабаб бўлганини алоҳида таъкидлаб ўтди.
“Етакчи сиёсий арбоблар ва экспертлар, жумладан, Евро Парламентининг Марказий Осиё ва Мўғулистон бўйича делегацияси вице-раиси Андрис Америкс, Венеция комиссияси раиси Жанни Букиккио, Буюк Британия Парламенти Лордлар палатаси аъзоси Жон Вейверли, Осиё Парламент Ассамблеяси котиби Муҳаммад Риза Мажидий, россиялик сиёсатчи, давлат арбоби ва инсон ҳуқуқлари ҳимоячиси, «Иқтисодиёт олий мактаби» профессори Михаил Федотов ва бошқалар Самарқанд форуми юқори даражада ташкил этилганини таъкидлаб ўтишди”, деди ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари.
Эътироф этилганидек, форум бўйича халқаро экспертлар фикрлари ижобий ва тадбир юқори даражада ташкил этилган.
Шунингдек, БМТнинг Ўзбекистондаги доимий мувофиқлаштирувчиси вазифасини бажарувчи, БМТнинг Гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси минтақавий вакили Ашита Миттал ҳамда ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси, элчи Жон МакГрегор ўз чиқишларида форум Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ўз вақтида ўтказилганини қайд этди. Унда илгари сурилган таклиф ва кўриб чиқилган масалалар халқаро тузилмалар мақсад ҳамда вазифаларига тўлиқ мос келишини таъкидлашди. Сўнгги йилларда мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар халқаро доирада эътироф этилаётганини мамнуният билан айтиб ўтишди.
“Ёшлар ишлари агентлиги ва Олий Мажлис палаталари ҳузурида Ёшлар парламенти, Ёшлар масалалари бўйича идоралараро кенгашнинг ташкил этилиши таҳсинга лойиқ”, деди А.Миттал. “Биз Ўзбекистоннинг ёшлар ҳуқуқлари борасидаги миллий ва халқаро ташаббусларини қўллаб-қувватлашда давом этамиз”.
Ўз навбатида, элчи Жон МакГрегор Ўзбекистондаги фаолияти давомида бу ерда амалга оширилган ислоҳот ва ўзгаришлар ташкилот вазифа ва мажбуриятларига мос келишини, бу борада ташкилотга аъзо ҳеч бир давлатда Ўзбекистондагидек кенг кўламли янгиланишлар кузатилмаганини билдирди.
Анжуманда маълум қилинишича, форум ишида ёшлар томонидан уч муҳим масалада – ёшлар таълим ҳуқуқлари ва улар тенглигини таъминлаш, пандемиянинг ёшлар ишсизлигига таъсирини юмшатиш каби долзарб муҳокамалар олиб борилди.

Состоялся брифинг по итогам Самаркандского веб-форума по правам человека
12-13 августа состоялся Самаркандский веб-форум по правам человека “Молодёжь 2020: Глобальная солидарность, устойчивое развитие и права человека”. Важное международное мероприятие позволило представителям молодежи разных стран поделиться своими мнениями с государственными деятелями, обсудить реализацию молодежных инициатив, общепринятые механизмы защиты прав молодежи.
На состоявшемся сегодня в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан пресс-конференции была представлена информация о роли и значении, итогах Самаркандского форума по правам человека.
В мероприятии приняли участие директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов, первый заместитель министра иностранных дел Фарход Арзиев, исполняющая обязанности Координатора проектов ООН в Узбекистане, глава Регионального управления ООН по контролю за наркотиками Ашита Миттал, Коррдинатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Джон МакГрегор, а также представители местных и зарубежных СМИ.
На пресс-конференции подчеркивалось, что состоявшийся форум дал возможность обсудить актуальные вопросы совершенствования международных и региональных механизмов защиты и продвижения прав молодежи. Отмечалось, что организованый по инициативе Президента Узбекистана Самаркандский веб-форум был проведен в День молодежи, учрежденый ООН 20 лет назад.
Из-за пандемии форум впервые прошел в онлайн-формате с использованием новейших информационно-коммуникационных технологий.
Выступая на брифинге, Акмал Саидов подчеркнул, что высокий уровень участников форума от ООН и других международных организаций свидетельствует о его особенности с точки зрения формата и содержания.
Он констатировал, что в течение двух дней работы форума состоялось 4 пленарные сессии. На церемонии открытия выступили более 15 руководителей универсальных международных и региональных организаций, 10 основных докладчиков, состоялось 32 дополнительных выступления, в том числе девяти представителей молодежи.
“В Самаркандском форуме по правам человека приняли участие более 1000 участников из 700 точек мира. Среди них 15 представителей международных, 10 – региональных и 10 – неправительственных международных организаций, более 20 национальных институтов зарубежных стран по правам человека, свыше 10 парламентариев и представителей госорганов по делам молодежи, 10 сотрудников национальных образовательных и исследовательских учреждений, более 15 представителей молодежных организаций и институтов гражданского общества, главы более 20 дипломатических миссий зарубежных стран, аккредитованных в Узбекистане”, - сообщил Акмал Саидов
Стоит отметить, что форум осветили 238 местных и 63 зарубежных СМИ.
Одним из важных вопросов форума стало обсуждение проекта разработанной по инициативе Президента нашей страны Конвенции о правах молодежи. На брифинге была представлена информация по итогам обсуждений.
“С удовлетворением стоит отметить, что по проекту документа было представлено 156 конкретных предложения и рекомендации”, - сказал Акмал Саидов.
В преддверии форума в рамках проекта “U–Report” среди молодежи был проведен социологический опрос на тему “Какова должна быть Конвенция о правах молодежи?”. Согласно результатам исследования, в котором приняли участие более 11 тысяч человек, 37% из которых - девушки, 81% респондентов заявили, что принятие такой конвенции необходимо.
На брифинге первый заместитель министра иностранных дел Фарход Арзиев рассказал о том, что Самаркандский форум по правам человека вызвал большой интерес в международном масштабе и стал объектом особого внимания мирового сообщества.
“Ведущие политические деятели и эксперты зарубежных стран высказали свои оценки и комментарии по Самаркандскому форуму, отметили высокий уровень его организации. Среди них депутат Европейского парламента, вице-председатель Делегации Европейского парламента по связям со странами Центральной Азии и Монголией Андрис Америкс, председатель Венецианской комиссии Джанни Букиккио (Италия), член Палаты лордов парламента Великобритании Джон Вейверли, генеральный секретарь Азиатской парламентской ассамблеи Мухаммад Реза Маджиди, российский политик, государственный деятель и правозащитник, профессор факультета права Национального исследовательского университета Высшая школа экономики Михаил Федотов и другие», - отметил первый заместитель министра иностранных дел.
На пресс-конференции подчеркивалось, что форум получил положительную оценку международных экспертов как в плане своей организации, так и по содержанию.
В своих выступлениях исполняющая обязанности Координатора проектов ООН в Узбекистане, глава Регионального управления ООН по контролю за наркотиками Ашита Миттал, Коррдинатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Джон МакГрегор особо выделили, что Самаркандский форум по правам человека, инициированный Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым, стал весьма своевременным и актуальным мероприятием. Они с удовлетворением отметили, что реформы, проводимые в стране в последние годы, получают признание на международной арене.
«Создание Агентства по делам молодежи, Молодежного парламента при обеих палатах Олий Мажлиса, Межведомственного совета по вопросам молодежи заслуживает высокой оценки, - сказала Ашита Миттал. – Мы продолжим поддерживать все национальные и международные инициативы по поддержке прав молодежи Узбекистана».
В свою очередь, посол Джон МакГрегор отметил, что реформы, осуществляемые в республике в последние годы, созвучны целям и обязательствам ОБСЕ, и ни одна страна-член организации не претерпела столь широких преобразований за короткие сроки.
Как сообщалось на брифинге, в ходе форума состоялись серьезные дискуссии по трем основным направлениям – обеспечение прав молодежи на образование, равный доступ к нему и смягчение негативного влияния пандемии на молодежь, в том числе на ее занятость.